1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Endonezya Gezimiz – 23
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Endonezya Gezimiz – 23

A+A-

(Rüya gibi bir ülke!)

24-(1).jpeg

 “Dünyadaki yüzbin şehrin her birinde güneş benzersiz şekilde batıyor. Sadece bir defa buna şahit olmak için seyahat etmeye değer.”

Ryu Murakami

 

     Tanan Lot Tapınağından kısa süre sonra mola veriyoruz. Çok sayıda yerel yemeğin bulunduğu merkezin yanındaki otoparka geliyor otobüsümüz.  Gideceğimiz otelin yere giden caddelerin darlığı nedeniyle, burada minibüslere biniyoruz.

     Bugünkü program, Kutadaki “Wyndham Garden Kuta Beach” otelimize yerleşmemizle son buluyordu. Güzel bir otel, ancak şansımızdan, oteli büyütmek için yapılan yan inşaattan dolayı biraz hizmette sıkıntı olduğu gözlemleniyor. Kuta idari olarak bir bölge, aynı zamanda bir turizm bölgesi. Otelimizde sahilin tam karşısında. Ancak, odamız nefes kesen okyanus manzarasını görmüyor. Odalarımıza yerleştikten sonra, bizim Kırıkkale grubu, otele yakın AVM ve sahş boyunca ve arka sokaklarda sıralanmış dükkanları gezmeye çıktık. Kuta, Bali’nin ilk ve en popüler turisttik beldesiymiş! Kuta’nın çevresinde Legian, Seminyak ve Canggu isimli turistik beldeler de oluşmuş…

     Sokak aralarındaki, genelde hediyelik satış yerlerini gezdik. Güzel resim tabloları da var. Dönüşte sahilden, kumsaldan yürüyerek otelimize döndük. Plaj geniş bir kumsal ve güzel, canlı sörf yapanlarda var. Güneşin batışına rast gelmiştik. Hint Okyanusu’nda da güneş farklı batmıyormuş!

     Akşam yemeği için, tele yakın arka caddede bulunan restuarantaları gezerek dolaştık. Fiyatları uygun gördüğümüz bire karar verdik. Ben siz oyurun, para bozduracağım diye cadde üzerindeki  sözüm ona döviz bürolarını göz attım. He birinde değişik fiyatlar yazılıydı.  Hiç güvem vermeyen tiplerdi.

     Resturanta döndüm.  Güzel ve temiz sayılırdı. Fiyatlarda, turizm bölgesi olmasına rağmen fazla sayılmazdı. Hepimiz memnun kaldık.

     Sabah kahvaltı sonrası, ötelin önünden bizleri alan minibüslerle, dün bindiğimiz yerden otobüslere binerek turumuza başlıyoruz.

    Çoğunlukla binlerce tapınakların adası olarak da bilinen Bali’de her evde, köyde, birçok yol ayrımında ve çeşitli birçok yerde küçük de olsa tapınaklar bulunuyor. Tapınakların çok büyük bir kısmı aynı ortak mimariye sahip, sadece büyüklükleri değişiyor.

    Tapınakların yapısı, görünümü ve kutlama günleri yüzyıllardır buyrulmuş bir gelenek olarak belirlenmiş durumda. Hasat, yağmur, yaşam, ölüm ve aklınıza gelebilecek hayat ile ilgili her şey için bir tapınak bulunuyor.

     Dünya çapında bir turizm alanı olarak ünlü olan Bali, dinler arasındaki uyumu da bilmektedir. Uyumun simgelerinden biri, beş ibadet tesisinin bir araya geldiği, Hindular tapınakları, Budistler için tapınaklar, Katolikler ve Protestanlar için kiliseler ve Müslümanlar için ibadet yerleri olarak camiler toplayan bir kompleks olan Puja Mandala alanındayız.

     Bu ibadethane kompleksi, 1994 yılında inşaata başlamıştır.

     Tepenin Endonezya'da bir hoşgörü ve dini eşitlik sembolü olması amaçlanıyor ve burada ziyaretçiler, burada temsil edilen farklı dinlerin kutsal günleri doğrultusunda şovlar ve festivaller izleyebilirlermiş.

     Bali halkı misafirperverlikleri için çok ünlüdür. Buradaki insanlar farklı inançlara sahip olsalar bile, birbirlerine karşılıklı saygı ve saygıyla yaşıyorlar. Uyumdaki çeşitlilik Bali, Nusa Dua'daki Puja Mandala adındaki ibadet yerlerinin doğmasına neden olabilir. Bu kompleks, İslam, Protestanlık, Katoliklik, Hinduizm ve Budizm olmak üzere beş dini beş ibadet yerinden oluşan bir ibadet yeridir. Bu yerde, ziyaretçiler uyumun güzelliğini çeşitli çeşitlilikte görebilirler.

     Başlangıçta, Müslümanların Nusa bölgesinde bir Cami kurma isteği ile başlamış. Ardından, girişim Joop Ave tarafından iyi karşılanmış ve daha sonra bir kompleks içinde beş din için ibadet yeri kurmayı teklif etmiş. Bu ibadethane kompleksi, Bali'deki dini topluluklar arasındaki uyumun bir sembolü olarak yaratılmış.

     Puja Mandala, Nusa Dua bölgesinde konaklayan veya tatil yapan turistler için ibadet tesisi olma amacıyla inşa edilmiş.

     Bu ibadet kompleksi yeri aynı zamanda Endonezya'daki dini uyumun minyatürü olarak da adlandırılmaktadır. Çünkü uyumlu bir ilişki ve Puja Mandala'nın inşasını destekleyen topluluktan gelen beraberlik duygusunu destekleme ruhu var.

     Puja Mandala'daki beş dine çeşitli ibadet yerlerinin varlığı sadece bir sembol olarak işlev görmez. Bu ibadet kompleksi, yaşamda samimiyet ve barışı sağlayan somut bir dini hoşgörü biçimidir.

   1.Büyük İbn Battuta Camii: Puja Mandala Nusa Dua kompleksinin en solunda yer almaktadır. Genel olarak bulunan camiler gibi, caminin dış cephesi, üst üste gelen bir çatı olan Cava Cami binasının tipik bir çatısından oluşur.

     Bu Cami, birinci katın özellikle kadınlar için tasarlandığı üç kattan oluşuyor. İbn Battuta ismi, Müslüman dünya çapında dünyayı 120.000 km mesafeden dolaşan Faslı gezginlerin adından alınmıştır.

     Ibnu Batutah Ulu Camii, Nusa Dua'daki Puja Mandala ibadet kompleksinde farklı ibadet yerlerinin sıraları arasında ilk sıradadır. Karmaşık belki de dünyada dini hoşgörüyü onurlandıran türünün tek örneğidir.

   2.Katolik Kilisesi: Bu Katolik kilisesi binası, İbn Battuta Ulu Camii'nin hemen yanındadır. Bütün Milletler Meryem Ana Kilisesi'nin Katolik Kilisesi, çatısının şeklini takip eden, pürüzlü ön duvarı olan tek bir kule olan kendine özgü bir mimariye sahiptir.

    Tüm Milletler Meryem Ana Kilisesi, Güney Kuta, Benoa'da bulunan Denpasar Piskoposluğu Roma Katolik Kilisesi'nin bir cemaatidir. Bu Katolik kilisesi, 1995 yılında restore edilmeden ve açılmadan önce inşa edilmiş ve 16 Ekim 2011'de cemaat statüsü olarak ilan edilmişti.

    3.GKPB Protestan Kilisesi: Bukit Doa Cemaati'ndeki GKPB Protestan Kilisesi, şekli farklı olsa da, Bütün Milletlerin Annesi Mary Parish'i gibi bir çan kulesine sahiptir. Protestanlar için bu ibadet yeri iki katlı bir ana bina ve mermer duvarlardan oluşuyor.

     Bu kilise, Bütün Milletler Meryem Ana Bölgesi binanın yakınında bulunmaktadır. 1995 yılında inşa edilen Büyük İbn Battuta Camii ve Tüm Milletler Meryem Ana Kilisesi’nin aksine, Protestan Kilisesi 1994 yılında kurulmuş ve 1997 yılında hizmete girmiş.

    4.Jagatnatha Tapınağı:İlk ziyaret için girdiğimiz en baştaki, Jagatnatha Tapınağındayız. Girişte bele sarılan kuşak ve Bermuda giyerek ziyaret gerçekleştiriliyor. Bina girişte kapısı bulunan siyah taştan oluşmaktadır.

     Bu tapınak diğer dört ibadet yerinden daha sonra inşa edildi. Jagatnatha Agung Tapınağı, tanrıların yaşadığı bir yer olduğuna inanılan Bali Dağı'na bakan inşa edildi.

    5.Budist Tapınağı: Bu karmaşık alanda inşa edilen Budist tapınakları çok lüks ve zarif görünüyor. Bu tapınağın parçası olan birkaç süs ve heykel var. Bu binanın dışında ön yüzünde beyaz fillerin güzel heykelleri, yanlarında beyaz ejderha heykelleri ve Buda heykelleri var.

     Bu Budist tapınağı binasına altın ve beyaz hakimdir. Ek olarak, Buddha'nın etrafında, insanlar acı çekmekten kurtulmak istiyorlarsa, Sekiz Sradha Yolu'nun Ana Yolu'ndan geçmek zorunda olduklarını sembolize eden sekiz daire vardır. Bu tapınak 2003 yılında tamamlanmıştır. devam edecek…

24-(2).jpeg24-(3).jpeg24-(4).jpeg

 

Bu yazı toplam 474 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.