1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Endonezya Gezimiz – 22
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Endonezya Gezimiz – 22

A+A-

Endonezya Gezimiz – 22

(Rüya gibi bir ülke!)

18-(1).jpeg

“Botun ayırdığı deniz yosunları nasıl tekrar birleşirse,ailelerde geçen her problemden sonra tekrar kaynaşır.”

Endonezya Atasözü

 

     Endonezya’nın her yeri renkli bir dünya!

     Nefes almak yok! Taman Pecangakan Park gezimiz sonrası otobüste yerlerimizi aldık. “Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete” misali…

     Bakalım nereye gideceğiz. Program var. Rehberde anlatıyor ve söylüyor da, dinleyen kim! Şaşkın şakın bakmaktan, gözümüz ne yi görüyor, kulağımız neyi duyuyor anlamıyoruz ki! 20 km. kadar yolculuk sonrası Tanan Lot Tapınağının bulunduğu yerdeyiz.

     Bali tapınaklarında çam ağacına benzer şekilde, üst üste giderek küçülen çatı şeklindeki kutsal yapılar var. Bunlar Hindu ve Budist inanışlarında oldukça önemli olan Meru Dağı’nı simgeliyor.

     Arabadan inip, tapınak kapısından içeri girdikten sonra sahile kadar giden yolda, sağlı sollu restoranlar ve hediyelik eşya mağazaları var, oldukça kalabalık ziyaretçisi, bizim gibi turistler için çok güzel bir atmosfer…

     Bali'nin en çok ziyaret edilen ve en çok fotoğraflanan noktalarından biri olan Tanah Lot Tapınağı günümüzde halen ibadethane olarak kullanılmakta olduğunu öğreniyoruz.

    Muhteşem bir manzara ile karşılaştık. Tapınağın görüntüsü yanında güçlü dalgalarla şekil değiştiren kayaların görüntüsü de oldukça etkileyici. Buraya da günbatımında gitmek gerekiyormuş aslında! Okyanusun üzerinde yer alıyor.

     Tanah Lot, Bali’deki en popüler ve güzel Hindu tapınaklarından biri, bir deniz tapınağı. Bali dilinde “Denizde” anlamına geliyormuş. Yıllar geçtikçe okyanus gelgitleri tarafından sürekli şekillenen bir açık deniz kayalığında oturuyor. Bali sahillerindeki toplam yedi adet deniz tapınağından birisiymiş. Bütün bu tapınaklar. Bali adasının güney batı sahilinde belli aralıklarla bir zincir oluşturmuş.. Bu tapınak Bali mitolojisinde önemli bir yer işgal eder. Bali mitolojisine ek olarak, tapınak Hinduizm’den önemli ölçüde etkilenmiştir.

     Kayalık adanın dibinde, zehirli deniz yılanlarının tapınağı kötü ruhlardan ve davetsiz misafirlerden koruduğuna inanılıyormuş...

     Tapınağın 15. Yüzyılda, seyyah ve Şiva dini sembolü olan rahip Dang Hyang Nirartha tarafından yapılan istek üzerine buradaki balıkçılar tarafından yapıldığı söylenmektedir.

    Tanah Lot, açık denizde yıllar içinde gel git etkisiyle şekillenen geniş bir kayalık üzerine yapılmıştır. Ancak kayanın şekillenmesi sağlayan bu erozyon tapınağın zaman içinde yıpranmasına sebep olmuş.

1980 yılında yapısal stabilitesini kaybeden tapınak ve çevresini restore etmesi için Japon hükümetinin 130 milyon dolarlık turizm yardımıyla restorasyon yapılmış. Çalışma sonunda tapınağın üçte biri yapay olarak yenilenmiştir, ancak özenli işçilik bunu gizlemektedir.

    Şansımızdan deniz seviyesi suyu düşüktü, eşim biraz ayağı ıslansa tapınağa gitti. Tapınağın önünde kuyruk vardı. Fazla bir şey yokmuş diye geri döndü!

    Kıyı alanı, restoranlar, mağazalar ve düzenli dans performansları sunan bir kültür parkını içeren eğlence tesislerinin aynı sıra daha küçük tapınaklarla noktalanıyor.

    Sahadaki diğer küçük tapınaklar, köylülerin çeşitli yönleri için iyi pirinç hasatlarından geçit törenlerine kadar çeşitli ibadetlere ev sahipliği yapmaktadır.

    Uygun yollar ve bakımlı tropik bahçeler. Tanah Lot’tan Batu Bolong’a uzanan arazi sıralar ve gölgelikler… İyi bir bakış açısı sunan dinlenme noktaları…

      Bir saat süren gezimiz sonunda, yeniden hatıra eşyaları ve her türden hediyelik eşya satan dükkanları, geleneksel atıştırmalıklar satan seyyar satıcıları, hindistancevizi satan kadınları geride bırakarak otobüsümüze doğru geldiğimiz yoldan geri dönüyoruz… devam edecek…

18-(2).jpeg18-(3).jpeg18-(4).jpeg

Bu yazı toplam 219 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.