1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Endonezya Gezimiz – 20 (Rüya gibi bir ülke!)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Endonezya Gezimiz – 20 (Rüya gibi bir ülke!)

A+A-

Sanat kalemi

 

alaattin-karaer--kose-yazisi1-038.jpeg

Bir kötü davranış diğer güzel davranışları unutturur.

Endonezya Atasözü

    Barış Pınarı Harekatı başlamıştı.  Endonezya Gezimize devam etmek içinden gelmedi bir an!

    Fakat bitirmekte gerekliydi

    Bir arkadaşın, öğle namazında babasının cenazesine katılmak üzere, Atatepe Camine yürüyerek gidiyordum. Yapılması, daha doğrusu yeri konusu eleştirilere konu olan,   Valilik binasının önündeki otopark ve park olarak kullanılan sahadan geçerken üzüldüm. Koskoca İlimizi temsil eden Valilik parkı çöplük içinde sanki. Biçilmeyen kurumuş otlar içerisinde, pet şişeler, gazete kağıtları v.b.

    İlerlerken öğle saati olduğu için, kameriyede oturanlarda vardı. Bir kameriyenin aynından geçerken şaşırdım. Kameriyenin ahşap korkuluklarına serilmiş çamaşırlar… Kameriyenin ortasında bir genç erkekle, bayan yatmış uyuyorlar, küçük bir kız çocuğu etraflarında koşturuyor, yanlarında birde valiz.  Bir genç kızda başlarında oturmuş kitap okuyordu. Anlam veremedim biran! Sormaya da çekindim.

     Cenaze sonrası, aynı yoldan dönerken, köşe başındaki taksi durağında oturan şoför arkadaşa selam vererek, sordum.

    Bunlar yabancı, her gün birileri yatıyor. Herhalde karşıda göç idaresi var, orayla işler var sanırım dedi.

    Biz yeniden kaldığımız yerden dönelim Endonezya gezimize!

    Kahvaltı sonrası, bir gece kaldığımız Grand Bromo Hotel’inden yollara düştük. Otobüste zaman zaman uyuma fırsatımız olsa da, gece kalkıp sabaha karşı gezdiğimiz Bromo Dağı gezisine katılan bizler yorgun ve bitkin düşmüştük.

     Bugünkü yolculuğumuzdaki programımızda Kalibaru Köyü vardı.

     Kalibaru; Endonezyanın Banyuwangi Bölgesi’nde bir alt bölgedir. Kuzeyde ve batıda Jember Mahallesi, güneyde Pesanggram Bölgesi ile sınırlıdır. Bölgenin yüksekliği deniz seviyesinden 428 metre yüksektir. Nüfusunun neredeyse hepsi Müslümandır. % 0,48 Katolikler, % 0,46 Hindular % 0,08 Budizm’imdir. Kalibaru İlçesi’nde 82 cami, 288 ibadet odası, 2 Hristiyan kilisesi, 1 Katolik kilisesi, 1 tapınak ve tapınak bulunmayan 373 ibadet yeri bulunuyormuş.

     Tarıma elverişli bölgede, en çok çeltik tarımı öndeymiş. Mısır, tatlı patates, yerfıstığı, kahve, karanfil, hindistancevizi tarlaları gibi tarımsal ürünler vardır.

     Kalibaru Bölgesi'ndeki turistik yerler olan yerlerden bazıları Wonorejo Şelalesi’nin  cazibe merkezleri ve Kalibaru İstasyonu'ndaki kamyon turlarıdır. Bunların tümü Kalibaru Wetan bölgesi içindedir. En kurak aylarda bile yağış miktarı oldukça fazla olan, bölgede tropikal iklim görüldüğü için zaman zaman yağışlı bir hava görülmektedir. Şansımızdan yağmurun başlaması ve artması nedeniyle Kalibaru köyü ile devam edemedik gezimize Tropikal bitki ve baharat koleksiyonu bulabileceğimiz Doğu Java köyünü de görmemiş olduk. Yağmurlu olmasına rağmen yol kenarında bizleri bekleyen yerel rehberle görüşülerek, yolumuza devam edildi.

     Molaların dışında otobüsten çıkmadık ve akşamı ettik sonunda… Banyuwangi bölgesindeki “Miray Hotel” deyiz. Çok katlı olmasan büyük bahçe içerisinde yan yana odaların olduğu bir otel. Kaldığımız otellerden sonra, bu otel bira vasat geldi bizlere…

     Ancak, internette baktığınızda o kadar güzel görünüyor ki

     Satın alacak değildik ya!

     Yatıp, sabah yollara düşecektik zaten. Parklar, simgesel yerler, su ve eğlence parkları, müzeleri, kısaca Banyuwangi’de bir şey göremeyecektik. Akşam yemeğinden sonra yorgun düşen biz katılımcılar kendimizi yatağa zor attık…

     Sabah kapalı bir hava ile uyandık. Kahvaltı sonrası, otel’e 10 dakika gibi bir mesafedeki Ketapang limanındaki Feribotdayız.  Bali yolculuğumuz bir saat sürecek.

     Feribot hareket etmeden limanda çalışan işçileri, güzel manzaraları görmekle yetindik.

     Ketapang: Teochew’daki Ketapang, Endonezya’daki Borneo adasındaki Batı Kalimantan eyaletinin bir bölgesi olan Ketapamg Regency’nin başkentidir. Ketapang şehri Pawan Nehri Deltası üzerinde küçük bir şehirdir.

     Ben bu işin içinden zor çıkacağım. Hangi şehir, nereye bağlı, hangisi başkent, eyalet aklım karıştı. O nedenle de ancak gördüğüm yerler hakkında bilgi vereyim ki sizinde aklınız fazla karışmasın!

     1936 yılında Ketapang rejimi, Keresidenan Kalimantan Barat’ta Afdeling’den (Hollandaca bölge)  bri oldu. 1956 yılında, Katapamg rejimi Batı Kalimantan eyaletinde özerk bir rejim haline geldi ve bir rejim tarafından yönetildi.

     Ketapang çok kültürlü bir şehirmiş. Büyük bir Çinli nüfusa sahipmiş. Madurese ve Cava dili büyüklük olarak önemli azınlıklarmış. Ketapang’daki çoğu Çinli sakinleri Teochew’un çoğunluğuyla Teochew veya Hakka kökenli. Bu nedenle Teochew, Ketapang’daki Çinli sakinler arasında kullanılan ana lehçeymiş. Orada yaşayan yerli Endonezyalılar çoğunlukla Malay ve Dayak kökenliymiş.

     Keraton Matan, bir Malay Krallığı Sarayı, şimdi ise bir müzeymiş.

     Ana endüstrileri, hurma yağı, kauçuk ve odun üretiminden oluşmakta olup, ayrıca alüminyum boksit, zirkon kumu ve kurşun gibi madencilik varmış…

    Devlet, özel ve dini kurumlar tarafından işletilen 37 lise varmış. Kentte bir teknik okul, bir Açık Üniversite varmış.

     Bir devlet hastenesi, iki özel hastane bulunuyormuş…

     Feribotumuz limana yaklaşıyor! devam edecek…

alaattin-karaer--kose-yazisi2-038.jpegalaattin-karaer--kose-yazisi3-029.jpegalaattin-karaer--kose-yazisi4-013.jpegendonezy-20-6_.jpegendonezya-20-4-001.jpegendonezya-20-7-001.jpegendonezya-20-8-001.jpegendonezya-20-9.jpg

Bu yazı toplam 421 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.