1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Endonezya Gezimiz – 19 (Rüya gibi bir ülke!)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Endonezya Gezimiz – 19 (Rüya gibi bir ülke!)

A+A-

Sanat kalemi

 

alaattin-karaer--kose-yazisi1-037.jpeg

 

“Aşk ile koskoca dağları düz ettim.”

Cahit Sıtkı Tarancı

 

    Muhammad Cheng Hoo Camiinde verdiğimiz moladan sonra yolumuza devam ediyoruz. Güneşli bir hava olmasına rağmen, 1, 5 saat kadar yolculuğun sonunda, Proboliggo’da kalacağımız “Grand Broma Hotel” ine yaklaşmamıza rağmen, öyle bir yağmura yakalandık ki akıl almaz! İyi ki otobüsün içerisindeydik. Otobüsün silecekleri yetişmiyor, dışarıyı neredeyse görmekte zorlanıyorduk. Tek yönlü yolda, trafik tıkandı. Kazamı var diye düşünürken, ileride, yolun kenarındaki büyük bir ağacın yola devrildiği ve yolu kapattığı haberini aldık. Beklemekten başka yapacak bir şey yoktu.

    Doğu Java eyaletinin kuzey kıyısında bulunan Proboliggo’daki otelimize nihayet ulaştık. Dağın eteklerinde tek katlı odalar şeklindeki odalarımıza, havanın yağmurlu olmasına rağmen yerleştik.

    Akşam yemeğinden sonra, erken yatmamız gerekiyordu. Çünkü gece 02.00’de otelin lobisinde buluşarak Broma Dağına gidilecekti. Sabah güneşin doğuşunu orada görecektik. Gelecek olanlarla,  gece lobide buluşuldu. Bizim sekiz kişilik Kırıkkale grubundan dört fire vererek yola çıktık. Ben, eşim, Sait-Sevinç Altıntaş çifti. Benim gideceğimi kimse düşünmüyordu. Bu kadar yol gelip de, görmemek olur muydu!. En kötü ihtimal dağın zirvesine çıkmam diye düşünmüştüm. Otelin önüne gelen 4X4 eski arazi araçlarına yerleşerek hareket ettik. Tek akıllı biz miyiz. Yollardaki araçlardan neredeyse ilerlemekte güçlük çekerek, sabah güneşi beklemek için, çay ve mola verdik.  Tüm araçlar buralarda park ediyor. Rehberimiz Kadir Kaçar, aynı zamanda iyi Samba yapıyormuş. Katılımcılardan Ninnur Hayal’le birlikte bizlere bir gösteri sundular. Uykumuz açılmıştı.

     Samba; “Kökeni Maxixe'yi içeren samba müziğiyle dans eden, Afro-Brezilya kökenli, 2/4 kez canlı, ritmik bir dans. Samba, Brezilya'daki Afrika halkı tarafından Afrika'dan getirdikleri müzik ve dans kültüründen yaratılmıştır.”

     Dünyanın en kalabalık dördüncü nüfusuna sahip olan. Güneydoğu Asya’nın ucunda bir adalar ülkesi olan Endonezya ateş çemberi içerisinde yer alıp, dünyanın en aktif yanardağlarına ev sahipliği yapıyormuş. Doğal güzellikleri ve vahşi coğrafyasının yanında, zengin kültürü, birçok etnik grubun uyum içinde yaşaması ve eşsiz mimariye sahip tapınakları ile Endonezya diğer Uzak Doğu ülkeleri gibi aynı zamanda turizm açısından eşsiz bir cazibe merkezi...

     Gecenin ve havanın soğukluğu, ekvator çizgisinde olduğumuzu unutturacak cinsten. Bizim tek derdimizi sabah doğacak güneşti!

     Bromo dağı, kutsal kabul edilen dağlardan biriymiş. Kasado Töreni adı altında her sene yanardağ kraterlerine tırmanarak paralar atılıyor ve keçiler kurban ediliyormuş.

    Mola verdiğimizi kahve gibi satış yerinden çıkıp, manzara izlemek için yapılmış 1 ve 2 dedikleri seyir noktalarının olduğu yere yaklaştık. Hava daha aydınlanmamıştı. Güneş bugün doğacağa benzemiyordu. Hava puslu ve kapalıydı. Boş yere uykusuz kalmıştık. Dönüp durduk kalabalıkta, doğru dürüst fotoğrafta çekemedik.

     4X4 araçlarımıza yeniden binerek, Bromo eteklerindeki park yerinde iniyoruz. Zirveye, yürüyerek, motorlarla ve atlarla gidilebiliniyor. Biz yürümeyi tercih ettik. Yanardağa adım adım yaklaşarak yürümek ise en keyifli yolculuklardan biri.

     Siyah, çöl bir toprak parçası alabildiğine devam ediyor. Javalılar buna “Segara Wedi” (kum denizi) diyorlarmış.

    Bromo, Endonezya’daki en yüksek yanardağlardan birisi değil. 2329 m. yüksekliğindeki Bromo, Dünya’nın en aktif yanardağlarından biri. En son Haziran 2011’de aktif hale geçmiş. İsmini ise Hindu dinindeki yaratıcı tanrı Brahma’ya borçlu. Bromo ismi Brahma'nın Java dilindeki telaffuzundan türemiş.

     Zirveye yani kratere tırmanmaya yaklaşmıştık. Ancak 300 kadar merdiveni de tırmanmamız gerekliydi. Maskelerimiz takmıştık. Saniyeler kalmıştı zirveye…

     Çıkması ve tırmanışı yorucu, ancak muhteşem bir manzara, yorgunluğa değecek tarzda! İzleme noktasından her şeye değer. Fakat kalabalıktan rahatlık yok ki! Aktif yanardağın muhteşem görüntüsü ürkütücü. Sisli bir hava olmasından dolayı, fokur fokur sesleri duyuyoruz ancak. Geldiğimiz yoldan, yeniden dönüyoruz. Hava iyice aydınlanmıştı.

     Geldiğimiz araçlarla otelimize dönüyoruz. Kahvaltı sonrası, bir gece kaldığımız otelden ayrılarak, otobüsümüzle turumuza devam ediyoruz… devam edecek…

alaattin-karaer--kose-yazisi2-037.jpegalaattin-karaer--kose-yazisi3-028.jpegalaattin-karaer--kose-yazisi4-012.jpeg

Bu yazı toplam 646 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.