1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Endonezya Gezimiz – 18 (Rüya gibi bir ülke!)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Endonezya Gezimiz – 18 (Rüya gibi bir ülke!)

A+A-

Sanat kalemi

alaattin-karaer--kose-yazisi1-036.jpegalaattin-karaer--kose-yazisi2-036.jpeg

 

“Hiçbir şey zekayı seyahat etmek kadar geliştirmez.”

Emile Zola

 

     Prambanan Tapınağı gezimizden sonra otelimize dönüyoruz. Bugün Yılbaşı gecesi! Ancak

bir anlaşmazlık sonucu başka bir otele gidildi. İstediğimiz gibi geçmeyen bir geceden, bazılarımız otele erken dönüyoruz.

     Sabah kahvaltısından sonra, Subraya iline uçuşumuz için havaalanına gidiyoruz.  1 saat

10 dakika sürecek olan uçuşumuzdaki uçağa bindiğimizde, hepimiz biraz şaşkınlık yaşadık.

Küçük bir uçak ve çok gürültülü. Sağ salim gidecek miydik acaba!

     Evet! Korkunun ecele faydası yokmuş derler ya! Nihayet sağ salim Surbaya havaalanındayız.  Bekleyen aracımızla 4 saatten fazla bir yolculuk başlıyordu. Tosari-Broma bölgesindeki otelimize doğru hareket ettik. Bu arada Surabaya şehrini tanımaya çalışalım;

     Surabaya; Endonezya'nın en büyük ikinci şehri ve Doğu Cava bölgesinin başkentidir. Ancak biz bir şey göremeden devam edeceğiz yolumuza. Cava'nın doğusunda, Mas Nehri'nin ağzında ve Madura Boğazı'nın kıyısında bulunur. Cakarta’dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehridir. Endonezya’nın doğusunda ticaret, sanayi, finans ve eğitim merkezi haline gelen liman şehridir. Bir metropol olan şehirde kültürler, yaşam biçimleri ve insanlar çeşitlilik göstermektedir. Şehirde konuşulan dil, Cava dilinin bir lehçesi olan Suroboyoan olarak bilinen özel bir dildir. Fakat tabelalarda yaygın bir şekilde İngilizce kullanılmaktadır ve yabancı olarak en çok kullanılan dil gene İngilizcedir

     Surabaya ismi ise bir halk efsanesine dayanmaktadır. Suro ‘köpekbalığı’, boyo ise ‘timsah’ anlamına gelmektedir. Suro; denizden gelen Moğol istilacılarını, Boyo ise karadan gelen Raden Wijaya askerî birliklerini temsil etmektedir. Bu açıdan Surabaya, tehditlere ve tehlikelere karşı cesurca direnmeyi temsil etmektedir. Yabancı işgalcilere karşı mücadeleci ruhuyla tanınan halkı dolayısıyla Surabaya aynı zamanda ‘kahramanlar şehri’ olarak da bilinmektedir. Surabaya’dan ilk olarak 1225 yılında bir kitapta bahsedilmiştir. 15. yüzyılın sonuna gelindiğindeyse şehirde İslam dini yayılmaya başlamıştır. 15 ve 16. yüzyılın sonlarına doğru Doğu Cava’da askerî ve siyasî alanlarda başrol üstlenen Surabaya, Branstas Nehri üzerindeki konumuyla Malakka ve Baharat adaları arasında ticaret yolu üzerine dâhil olarak aynı zamanda önemli bir ticaret limanı işlevi görmüştür. 1743 yılına gelindiğindeyse, genişlemiş olan Hollanda Doğu Hindistan Şirketi, kenti teslim almıştır. 18 ve 19. yüzyıllarda Surabaya, Hollanda Doğu Hindistan’ın en büyük şehri konumuna gelmiştir. Endonezya Devrimi’nin önemli bir ayağı olan Surabaya Savaşı ile birlikte ise 1945’te ülke Japon ve İngilizlerden bağımsız hale gelebilmiştir.

     Yolda zaman zaman verilen molalar…

     Molalardan birinde, Muhammad Cheng Hoo Camiinde mola veriyoruz. Eşsiz dış cephe, sıra dışı dış yapısı sayesinde, ülkedeki diğer camilere kıyasla eşsizmiş!

      Muhammad Cheng Hoo Camii,  Surabaya Belediye Binası'nın  1.000 m kuzeyinde, Genteng, Surabaya'da bulunan Jalan Gading'de bulunan Çinli bir Müslüman camiidir.

      2001 yılında Müslüman Çin-Endonezya Birliği (PITI) tarafından yaptırılan camiye, ünlü Çinli amiral Muhammad Cheng Hoo'nun adı verilmiş.

     Oryantal tarzda ejderha kanatlı çatı süsleri, sekiz katlı üç kubbeli kubbe ve kırmızı ile yeşilin parlak renk kombinasyonuyla, Surabaya'daki Muhammad Cheng Hoo camisi, ülkedeki diğer camilere kıyasla çok nadir ve ilginç bir manzara.

    Tarihsel ifadeler, Zheng He olarak da bilinen Ming Hanedanı efsanesi Cheng Hoo'nun, ticaret, keşif ve diplomasiyi geliştirmek ve aynı zamanda değişimi geliştirmek için 30.000 asker, yetkililer, muhasebeciler, tüccarlar, şifacılar, falcılar ve tercümanlarla yapılan bir dünya yolculuğuna nasıl başladığını anlatıyor. Bilimsel ve kültürel bilgi.

     Dindar Müslüman, Sri Lanka'ya, Hindistan'a, Orta Doğu'ya, Afrika'ya ve Endonezya'nın birçok yerine ulaşan, yedi keşif görevinde bulundu.

     11'e 9 metrelik bir ana binaya dayanan 21'e 11 metrelik bir arsa üzerine kurulu Cheng Ho camii, yaklaşık 200 kişiyi ağırlayabiliyor.

     11 metre uzunluğundaki Mekke'deki kutsal Kabe'ye benzemek için seçilmişken, 9 metrelik genişliği, İslam'ı yüzyıllar önce Java'yı yayan dokuz kutsal vaiz olan Wali Songo'yu gösteriyor.

     Ana binanın tepesi, sekizinci sırayı temsil eden ve Çin dilinde şans ve refah anlamına gelen sekizgen şeklindedir.

     Sekizgen şekil aynı zamanda bir örümceğin ağına da benzemektedir, ki kovalandığı zaman Hz. Peygamber'i Tsur mağarasında kurtardığı ve kendisini düşman olarak gören Kur'an halkı tarafından öldürüldüğü söylenmektedir.

     Bu arada, ana binanın önündeki dua odası, İslam'ın İsa Mesih'e saygı gösterdiğinin ve Müslümanların diğer dinlerin ve inançların taraftarlarıyla barış içinde uyum içinde yaşamak istediğinin bir onayı olarak bir kilise kapısı gibi inşa edilmiştir.

Caminin yanı sıra dört dilin de öğretildiği bir anaokuluna ev sahipliği yapan başka bir bina varmış: Endonezyaca, İngilizce, Mandarin ve Arapça. Bu bina aynı zamanda bir basketbol ve badminton kortu, bir ofis, bir kantin ve Kur'an ve Mandarin dil kursları için dersliklere ev sahipliği yapmaktaymış.

     Popülaritesi nedeniyle, Çin temalı benzer camiler, Pasuruan'daki Pandaan ilçesinde, Doğu Java'da ve Güney Sumatra'da Palembang'da olduğu gibi diğer şehirlerde inşa edilmiş.

     Doğu Java’daki Jember, Güney Sulawesi’deki Makassar ve Doğu Kalimantan’daki Balikpapan gibi ülke genelinde diğer bölgelerin de benzer bir şeyler inşa etme planları varmış. devam edecek…

alaattin-karaer--kose-yazisi3-027.jpegalaattin-karaer--kose-yazisi4-011.jpegendonezya-18-1.jpegendonezya-18-3.jpegendonezya-18-4.jpegendonezya-18-5.jpegendonezya-18-8.jpeg

Bu yazı toplam 505 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.