1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Endonezya Gezimiz – 14 (Rüya gibi bir ülke!)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Endonezya Gezimiz – 14 (Rüya gibi bir ülke!)

A+A-

Sanat kalemi

alaattin-karaer--kose-yazisi1-033.jpeg

 

 

 “Ön yargı, taassup ve dar görüşlülüğün en iyi tedavisi seyahattir.”

Mark Twain

     Güneydoğu Asya'daki en eski anıt, güney yarı küredeki eski dönemlerden kalma en büyük anıtsal yapı ve dünyanın en büyük tek parça Budist tapınağı Borubudur Budist Tapınağı'dayız.

     Tur şirketleriyle gitmenin iyi yönlerinden birside, girişte biletleriyle uğraşmıyorsunuz. Her şeyi rehberler organize ediyor. Hava güzel olduğu içindir sanırım kalabalık ziyaretçi akını var.   Girişten dahi görkemli görünüyor. Her ülkeyle özdeşleşen tarihi yapılar olduğu gibi burada da ki simgelerden birisidir sanırım. Mısır’da Piramitler, Hindistan’da Taç Mahal, Kamboçya’da Angkor Vat, Çin’de Çin Seddi… Gördüklerimize bir yenisi daha eklenecek bakalım... 

     Borobudur Tapınağı : Endonezya'nın Yogyakarta şehrinde bulunan, 2500 metre karelik alanıyla Dünyanın en büyük Budist tapınaklarından biri olan, Dünya Mirası bir yapıdır. Dünyanın tek parça halinde ve en büyük Budist tapınağıdır. Yogyakarta şehrinde yer alan tapınak Unesco tarafından 1991 yılında Dünya Miras Listesine kabul edilmiştir. Tapınağın hangi tarihte yapıldığına dair resmi kayıt olmamakla beraber tahminlere göre Sailendra Hanedanlığı dönemine denk gelen MS 750 yılları olduğu düşünülmektedir.

     Bu kabilenin Güney Hindistan yada Indochina’dan geldiği ve Java’nın Budist öğretiminin ve ibadetinin merkezi olmasına yardım ettiği düşünülüyor. Yaklaşık 350 milyon mensubu bulunan Budizm, Buda’nın insanın özünü ve ruhsal mutluluğu temel alan ahlaki ve felsefi öğretilerinden oluşan bir felsefe olarak başlamış ve daha sonra bir dini inanışa dönmüş.

     Yapımını 75 yıl süren Borobudur uzun yıllar kaderine terk edilmiştir. Ardından volkan patlaması sonucu volkanik küllerin tapınağa yayılması ile bu dünya mirası küller altında gizli kalmıştır. Yapı Sir Stamford Raffles tarafından 1814 yılında keşfedilerek ilk restore işini Hollandalılar üstlenmiş ardından Unesco'nun 25 milyon dolar desteği ile bu restorasyon 11 yıl daha devam etmiş ve sonunda 1991 yılında dünyaya kazandırılmıştır. . Şu an UNESCO dünya mirası listesinde bulunuyor.

     Dünya’nın en büyük ve tek parça halindeki olan tapınağıdır. Yapımı 75 yıl sürmüştür. Yapımında her biri 40 kilo ağırlığında olan iki milyon blok taş kullanılmıştır.504 buda heykeline, 2.760 rölyefe ve 72 tane stupa'ya sahiptir. Kuşbakışı bakıldığından mandala ( merkez ve onu çevreleyen daire) şekli görülür.

     Borobudur’a tırmanmak başlı başına bir yolculuk ve Mahayana Budizminin ilkelerine göre hem fiziksel hem de ruhsal olarak tecrübe edilmesi gerekiyor. İnançlı tırmanış yukarıya doğru kademe kademe artarken aydınlanma yolundaki yolculukta yol gösterici hikayeler anlatan rölyeflerle karşılaşıyorsunuz. Tapınaktaki Buda heykelleri, orijinalmiş.. Bazılarının doğal olaylar ve hırsızlık nedeni ile kafası yoktur.

     Budizmin en üst sembolü olan Borobudur, aynı zamanda da evrenin bir tasarımını oluşturuyor. Üç bölüme ayrılmış olması mikro-kozmosu anlatmak için inşa edilmiş. Mikro-kozmosta, insanoğlunun istekleri negatif etkilere açık; orta bölümde bu negatif etkiler insanoğlu tarafından pozitif olanlarla bastırılıyor, en üst bölümde ise insanoğlu artık isteklerle çevrili değil. Nitekim Buda’nın felsefesine göre, acı çekmemek için hiçbir şeyi istememek gerekir. İnsanlar istediklerini elde edemediklerinden ötürü mutsuzdurlar, istemekten vazgeçerlerse mutlu olur.

     Borobudur daha çok içine bakmanı öğütleyen Budist öğretileri öğretse de tapınaktan görülebilecek olağanüstü bir yeşil alan, ağaçlar ve aktif olan Merapi Volkanı’nın de bulunduğu yanardağlar manzarası sunuyor. Gündoğumu ve günbatımı en güzel zamanlarıymış. Biz göremeyeceğiz tabi ki!

     İki saati buldu Borobudur Tapınağı gezimiz. Tam bitiminde yağmur çiselemeye başladı. Fazla olmasa da ıslandık. Güneşli havada yağmur ne kadar ıslatırsa o kadar.

    Geçekten muhteşem bir yapı. Ancak vakit yeterli değil. Soluk soluğa gezip görmek bizimki!

devam edecek…

alaattin-karaer--kose-yazisi2-032.jpegalaattin-karaer--kose-yazisi3-023.jpegalaattin-karaer--kose-yazisi4-007.jpegendonezya-14-3.jpegendonezya-14-4.jpegendonezya-14-6.jpegendonezya-14-7.jpeg

Bu yazı toplam 639 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.