1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Endonezya Gezimiz – 13 (Rüya gibi bir ülke!)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Endonezya Gezimiz – 13 (Rüya gibi bir ülke!)

A+A-

sanat kalemi

alaattin-karaer--kose-yazisi1-032.jpeg

 

 

“Aşkın nişanlısının adı boşanmadır.”

Endonezya Atasözü

 

     Sabah erken kalkıp, valizler yeniden toplanıyor. Kahvaltıdan sonra yollara düşüyoruz. Yolumuz Yogyakarta!

     Yogyakarta Endonezya’nın Orta Cava bölgesinde yer alan şehir, kendi adındaki bölgenin de başkentidir. Ülkenin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Yogyakarta, sınırlarında yer alan fazla sayıdaki eğitim kurumlarından dolayı “üniversite şehri” olarak da anılmaktadır.

     Yüzyıllar içinde geleneksel birçok krallık sistemine ev sahipliği yaptığı için tarih ve tapınaklar şehri olarak Endonezya’da oldukça önemli bir şehirdir. Dünyanın en büyük Budist tapınaklarından biri olan ve bugün gezeceğimiz Brobodur şehrin 42 kilometre uzağında yer alıyor. 9. yüzyıldan kalan Hindu Tapınağı Prambanan Tapınağı’nda, yarın gezeceğimiz programlar arasındaydı.

     Bunun dışında geleneklere bağlı kalınarak yaşanan şehir hayatında eğlence ve festival kültürü de burayı önemli bir çekim noktası haline getirmektedir. Şehir ayrıca Cava kültürünün ve buna bağlı olarak batik, bale, tiyatro ve kukla gösterilerinin de merkezidir. Bu geleneksellik sanatına ve alışveriş kültürüne de fazlasıyla yansımıştır.

     Yogyakarta, ülkenin ikinci büyük ve aynı zamanda Bali adasından sonra ikinci turistik şehridir.

     200 km. kadar yolumuz vardı. Türkiye’ye göre kıyaslamayın. İki kat saat olarak hesaplayın. Çünkü yollar genelde tek şerit ve trafik sol şeritten işliyor. Ayrıca yol boyunca yerleşim yerleri…

     Başka ülkelerde olsa yol boyunca otobüste uyuyarak dinlenme fırsatımız oluyordu. Endonezya’da bu imkansız gibi. Sağlı solu yolun kenarları yerleşim yerleri ve manzaralarla dolu olduğu için kaçırmak istemiyor insan!

     Yinede yorgunluğun verdiği rehavetle zaman zaman uykuya daldığımız oluyor elde olmadan!

     İki saat kadar gittik gitmedik. Birden otobüsümüz yol kenarında duruverdi! Biran anlayamadık uyku sersemliğiyle!

     Güzel bir sürpriz bizi bekliyordu!

     Yol kenarında bir Müslüman ailenin düğünü varmış. Çadırdan yapılmış. Sanki davetliymişiz gibi tüm grup daldık içeri…Ne kadar süslenmiş, renk renk, göz alıcı renklerde çiçeklerle süslenmiş her yer.

     Güne şanslı başlamıştık. Düğün daha başlamamıştı. Beklemediğimiz bir ilgi ile karşılaştık. Nasıl mutlu oldular anlatılmaz. Hemen yer göstermeler, yemeğe davet etmeler… Ne kadar gönlü bol insanlardı. Girişte dört-beş genç kız masaya oturmuşlar, gelen davetlileri ve verilen hediyeleri kayıt altına alıyorlardı sanırım.

     Şehrimizin ünlü modacısı YURDANUR MODA’nın sahibi Yurdanur Duman, hemen kolları sıvadı. Gelin’in hazırlanmasıyla bizzat ilgilendi!

     Önce damat, sonrasında da gelin, refakatçiler ve yöresel müzik eşliğinde salona girdi. Her ikisinin de kıyafetleri yine yöreseldi, damat uzun etek şeklinde bir giysi giymişti. Resmi nikâh dedikleri törende Kuran-ı Kerim’den sureler, ilahiler okundu. 

     Bizim geleneğimizin güzelliğidir hediye vermek. Yurdanur Duman, geline hediyesini takdim etti. Bırakmak istemiyorlar bizleri. Zaman olsa, bu insanları, bu mutlu günlerinde bırakmak istemezdik.

     Yolcu yolunda gerekti.

     Elbette merak etmiştik, Endonezya’da yaşayan Müslümanların, geleneklerini! Zamanımız olmadığı için neler yaşandığını da göremedik elbette!

     Okuduklarımı anca paylaşacağım sizlerle. Olay Salcan’ın düğün notlarında;

     İlk önce gelin ve damat beraber yaklaşık 20 m. olan yolun başına geldiler. Tamamen geleneksel, gösterişli ve yeşil rengin ağırlıklı olduğu, bizdeki kaftana benzer giysiler içerisindeler. Gelin ve damada makyaj yapıldığı, belli oluyor. Özellikle gelinin makyajı çok abartılı görünüyor. Sonra gelinin anne ve anneannesi, sağına ve soluna geçerek yolun karşı tarafına götürdüler. Orada damadın kendilerine gelmesini beklemeye başladılar. Damat, bu arada olduğu yerde anne ve babası ile bekliyor. Ancak ortalıkta telaşla dolaşan bir kadın var. Bir geline ve bir de damada hızlı hızlı gidip geliyor ve çabuk çabuk bir şeyler anlatıyor. Onlar da anladıklarını belirtmek üzere kafalarını sallıyorlar. Demek ki bu kadın, düğünü düzenleyen ve yöneten sorumlu. Her şey hazır ki bu kadının komutu ile erkek tarafı kız tarafına doğru çok yavaş adımlarla ilerlemeye başlıyor. Tam gelinin karşısına geldiklerinde sorumlu kadının komutu ile duruyorlar. Damat, bir adım daha atıp tam gelinin karşında duruyor. Diğerleri biraz geride; gelin ve damat ise birbirine çok yakın.

     İşte bu anda damat, bir yumurta kırıyor. Bu yazıyı okuduktan sonra evlenecek erkekler, gelecek cümleye lütfen dikkat. Sonra gelin, dizlerinin üzerine çökerek içinde pembe güller olan bir tastan aldığı su ile ömür boyu hizmetin sembolü olarak damadın iki ayağını da yıkamaya başlıyor.

     Yıkamadan sonra bir de kuruluyor. Bu andaki duygularım karma karışık. Sonunda bu ritüelin belki de bağlayıcı olmayan tamamen sembolik geleneksel bir tören olduğu sonucuna varıyorum.

     Yıkama bittikten sonra gelinin ağabeyi gelin ve damadın önüne geçiyor ve onları sahneye kadar götürüyor. Bunu yaparken uzun kırmızı bir şalı gelin ve damada sarıyor ve iki tarafından tutarak şalla onları sanki çekerek sahneye doğru götürüyor.

     Koltuklara gelince de şalı bırakıyor. Sonra hediyeler. Sahne beyaz renkte ve çiçeklerle donatılmış durumda. Son derece gösterişli. Bu görkemli sahne ile geleneksel giysileri içerisindeki gelin ve damadın beraberliğinin ortaya koyduğu görüntü de, son derece göz alıcı.

     Dünyanın en farklı kültürlerinden birine sahip olan Endonezya’ya ait çoğu yerde ilginç gelenekler olduğunu öğreniyoruz…

devam edecek…

alaattin-karaer--kose-yazisi2-031.jpegalaattin-karaer--kose-yazisi3-022.jpegalaattin-karaer--kose-yazisi4-006.jpegendonezya-13-3.jpgendonezya-13-4.jpegendonezya-13-5.jpegendonezya-13-7.jpeg

Bu yazı toplam 1158 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.