1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Endonezya Gezimiz – 12 (Rüya gibi bir ülke!)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Endonezya Gezimiz – 12 (Rüya gibi bir ülke!)

A+A-

sanat kalemi

 

alaattin-karaer-kose-yazisi1-001.jpeg

“Kişi bir yere gitmek için değil yeni şeyler görmek için yola çıkar.”

Henry Miller

     Perahu Volkanından ayrılıyoruz. Yolda molalar vererek otobüsümüz ilerliyor. Hafif yağmur çiselemeye başlamıştı. Molalarda yerel halkla bol bol fotoğraflar çekiyoruz…

     Kalacağımız Arion Sewiss – Belhotel’deyiz. Akşam yemeği, dinlenme…

     Sabah kahvaltıdan sonra Batureden yolculuğumuz başlayacak. Uzun bir yolculuk olacak. Yollarda zaman zaman molalar veriyoruz. Yol kenarında meyve satanlardan, arkadaşın birisi muz alıyor ve otobüste dağıtıyor. Rehberimizle birlikte 33 kişi, yavaş yavaş birbirlerini tanımaya çalışıyor. Tanımanın ilk adımlarını da uzun yolculuk ve molalardaki ikramlar pekiştiriyor.

     İlk durağımız Kampung Naga Köyü. Tasimalaya ve Garut kentine yakın bir mesafede bulunan köy. Geleneksel Sudanlı yerlilerinin yaşadığı bir mezra da diyebiliriz.

     Köy, işlevselliği, sadeliği, mütevazılığı ve doğal sazdan malzeme kullanarak yapılan, doğaya ve çevreye uyumuna oldukça sadık kalınarak yaşam süren insanlar…

     Atalarının yaşam biçimini koruma geleneğine sahip güçlü bir topluluk olan bir halkın yaşadığı geleneksel bir köy. Diğer topluluklarla karşılaştırıldığında farklar oldukça görülüyor. Topluluk, geleneksel bir sadelik ve çevreyi koruma şeklinde yaşıyor. Yerel kereste, taş, bambu, sazdan ve hurma yapraklarından elde edilen malzemeler kullanılarak, yaşadıkları evleri meydana getirmişler. Bu nedenle de atalarının ve geleneksel yaşam tarzlarının yapı yöntemlerini devam ettirmişler. Doğayı da bu nedenle korumuş olmuşlar. Köy sınırları olan verimli bir vadide bulunuyor.

     Köyün korunması, Suharto başkanlığı döneminde başlayan ulusal hükümet tarafından desteklenmiş ve “Suharto’nun Endonezya’daki yönetmelik kamu yüzünün bir parçası” olarak tanımlanmıştır. Hükümet, köyü dış dünyaya bağlayan ve pille çalışan radyoları köyün hediyesi olarak somut adımlar atmış ve tur rehberleri hükümet tarafından eğitilmiş ve Naga halkının şu konudaki arzusunu yinelemiş; kendi kendine yeterlilik, geleneklerin devamı ve örnek vatandaş olma istekleri.

     Köyün olduğu alana taş merdivenlerden iniyoruz. Yeşillikler içerisinde her yer. Pirinç tarlaları köyün yakınında!

Gezmek ve görmek güzelde, yaşamak için bir şey diyemem!  Rehber eşliğinde örnek evlerden birisi geziliyor, insanlar normal yaşamına devam ediyorlar. Alışmışlar sanırım,  dünyanın her yerinden gelen ziyaretçilere, onun içinde çok fazla etkilendiklerini söyleyemem! 

     Bir an çocukluğumun geçtiği gecekondu evimiz aklıma geldi! Elektrik yok! Su yok, Kanalizasyon yok! Pilli radyodan başka bir şey yok!

     50-60 öncesini, bugün yaşayan insanlar!

     İnsan her yerde insan! Dil ve din farkı olsa da! Bir gülümseme her şeyi anlatılıyor. Öncede yazdığımı belki tekrar etmiş olacağım; okumanın ve yazmanın yeterli olmadığı, ancak görmek ve fotoğraflamanın bu gezileri pekiştirdiğidir. O nedenle facebook sayfamdaki çektiğim fotoğrafları incelediğinizde ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

     Orman kutsal kabul edilirmiş, çünkü atalarının mezarlarına ev sahipliği yaptıkları için. Evleri ve yaşam tarzları kendilerine özel bir tarzda olan bu köyü, geldiğimiz yoldan merdivenlerden soluya soyla çıkıyoruz. Sıcak havanın verdiği bunaltı, çoğumuzu yordu diyebilirim.

     Mt. Slamet dağında yer alan “Aston Imperium Purwokerdo Hotel&Convention Center” isimli otelimize yerleşiyoruz.

     Mount Slamet Dağı,  Endonezya'daki Central Java'nın Purbalingga Bölgesi'ndeki aktif bir strato volkandır. Güneydoğu-kuzeybatı yanlarında bir üç kertenkele koni kümesi ve batı kanadında bir tek koni konisi vardır. Volkan, birbiriyle örtüşen iki yapıdan oluşur. Zirvede dört krater bulundu.

 

devam edecek…

alaattin-karaer-kose-yazisi2-001.jpegalaattin-karaer-kose-yazisi3-001.jpegalaattin-karaer-kose-yazisi4-001.jpegendonezya-12-5.jpegendonezya-12-6.jpegendonezya-12-7.jpegendonezya-12-8.jpegendonezya-12-9.jpeg

Bu yazı toplam 565 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.