1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Endonezya Gezimiz -1 (Rüya gibi bir ülke!)
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Endonezya Gezimiz -1 (Rüya gibi bir ülke!)

A+A-

Sanat kalemi

 

alaattin-karaer--kose-yazisi1-025.jpeg

     Değerli seyahat tutkunları!

     Yaşadığınız ülkeyi ve diğer ülkeleri, kısaca dünyayı keşfetmek…

     Tutkumu? Hastalık mı? Bağımlılık mı? derseniz, tümünü kapsayan ruhun gıdası sanırım. Bir başlamaya görün! Ondan sonra seyahat krizine girersiniz. Tedavisi ve doktoru ise yeni yerleri görmeye devam etmektir. Başka hiçbir tedavisi yoktur.

     Kendimizi daha önce gezginler diye tanımlamıştım. Yanlış tanımlamada bulunmuşum. Turist demek de istemediğim için, seyahat tutkunları demenin daha doğru olacağını düşündüğümden olacak, bizlere gezgin demek biraz yanlış olacağını öğrendim. Kendimizi hem gezgin, hem de turist olarak görüyorum. Çünkü ikisinin karması bizleri daha iyi tanımlıyor.

    Turist ve Gezgin arasındaki farkları okuyunca daha iyi anlamış oldum. Okuduklarımı sizlerle  paylaştığımda daha iyi anlayacağız;

     Onlar ayrı dünyaların insanlarıdır. Aynı ortamda yetişmiş olsalar bile farklı kültürlerle beslenmişlerdir. Büyüdükçe hayata bakış açıları değişmiştir. Belki de tek ortak noktaları gezmekten büyük keyif almaları olabilir. Ancak bu işi nasıl gerçekleştirdikleri noktasında oldukça belirgin farklar gösterirler. Mesela biri gezmek için yıllık iznini bekler, diğeri kafasına estiği an başka diyarlara yolculuğa çıkar. Biri gezmek için paranın gücüne inanır, diğeri için para ikinci plandadır. Minimum miktardan maksimum fayda sağlayabilir. Bu ve buna benzer pek çok fark, turist ve gezgin kavramlarını ortaya çıkarıyor. Bakalım siz hangi tarafa daha yakınsınız.

     1 – Turist Selfie Çeker / Gezgin "Fotoğraf" Çeker

     Elinde selfie çubuğu ile dolanan kişi bilin ki turisttir. Gezgin kişisinin bir elinde fotoğraf makinesi, diğer elinde de tripot bulunur. Turist attığı her adımı Instagram'a adamış gibidir. Gezgin ise en güzel manzaranın peşindedir. Turist aynı ortamda 5464984 tane selfie çekebiliyorken, gezgin aynı ortamda kaliteli 1 ya da 2 tane kare yakalayabilmenin derdindedir.

     2 – Turist Taksiye Biner / Gezgin Otostop Çeker

     Elbette ki bunlar en uç örnekler. Söylemek istediğimiz şey gezgin konfor alanının dışına çıkan kişidir aslında. Turist bundan pek ödün vermek istemez. Taksi olmasa bile bulunduğu yerin toplu ulaşım alanlarına yönelir ve her şeyden önce güvenliğini sağlamak zorunda olduğunu hisseder. Gezgin ise her zaman en az maliyetli olanın peşindedir. Otostop ve yürümek birincil ulaşım alternatifidir. Tabi ki gezginler de bulunduğu yerin toplu ulaşım araçlarını tercih edebilir. Ancak bir gezgini taksi çevirirken görmeniz oldukça zordur.

     3 – Turist Otelde Kalır / Gezgin Çadır Kurar

     Uyku tulumu, bir gezginin sırt çantasının olmazsa olmazlarındandır. Onun için doğada rüzgarın sesi ile uyumak ve kuş cıvıltıları eşliğinde uyanmak paha biçilmezdir. Turist ise rahat bir yatağın, temiz bir tuvaletin ve her akşam duş alabiliyor olmanın derdindedir. Sabah kalkar kalmaz kahvaltısını etmeden gezisine başlayamaz. Gezgin için ise kumanya yeterlidir. Elbette ki çadır da oldukça uç bir örnek. Dünyanın neresine giderseniz gidin hosteller gezginlerle doludur. Ayrıca gezginler iyi bir CouchSurfing kullanıcısıdırlar. Konaklamalarını en ucuza ya da bedavaya getirmekte üstlerine yoktur.

     4 – Turist Turistik Yerlere Gider / Gezgin Macera Peşinde Koşar

     Turistin gezeceği yerler ve yapacağı şeyler sınırlıdır. Turistler bir müzeye girmek için uzun kuyruklar oluşturan kişilerdir. Gezginler de önemli ve turistik yerlere giderler elbette. Ancak onlar aynı zamanda maceradan maceraya koşmasını da bilirler. Mesela yamaç paraşütü, rafting, bungee-jumping gibi aktivitelere katılmaktan asla geri durmaz gezginler. Gezginler gezdikleri süre boyunca sürekli hareket halindedir ve bunun için ciddi enerji harcarlar. Turistler ise 3-4 günlük tatillerini daha sakin ve az yorucu geçirmenin peşindedirler.

     5 – Turist Marka Şeyler Alır / Gezgin Koleksiyon Yapar

     Demek istediğimiz, turistler kendi ülkelerinde pahalı buldukları markaları, başka bir ülkede daha ucuza bulacaklarına inandıklarından bu tarz şeylere yönelirler. Gezgin ise bulunduğu yöreye özgü şeyler almayı sever. Çıkartma ya da magnet gibi koleksiyonluk şeylere yönelirler daha çok. Turistler de magnet alırlar elbette. Ancak onlar aksesuar ve giyim gibi ürünlere daha bir yakındırlar. Gezgin ise kendisinden çok sevdiklerine özel bir şeyler almaktan hoşlanır.

     6 – Turist Koca Valize Sığamaz / Gezgin Bir Sırt Çantasına Dünyayı Sığdırabilir

     Bu değişmez bir kuraldır. Turist kişisi kaç günlüğüne giderse gitsin, valizini gereksiz şeylerle doldurmaktan asla geri duramaz. Gezgin ise az yetinmeyi bildiğinden sadece bir sırt çantası onun için yeterlidir. Çünkü gezginin tüm eşyalarını yayabileceği bir otel odası yoktur. Ayrıca gezginler ihtiyaçlarından fazlasını yanlarında götürmezler. Turistler ekstra bagaj ücreti ödemeye daha meyillilerdir her zaman. Gezginler için ise el bagajı yeterlidir.

     7 – Turist Planlıdır / Gezgin Kafasına Göredir

     Çünkü turist planlı olmak zorundadır. Zira ya yıllık iznini ya da resmi tatillerden birini değerlendiriyordur. Dolayısıyla uçak biletinden konaklayacağı otele, gezeceği yerlerden yemek yiyeceği restoranlara kadar her şeyi birkaç zaman öncesinden belirlemek durumundadır. Gezginin böyle bir derdi yoktur. Onun hangi ülkede ne kadar süre vakit geçireceği de belirsizdir. Rotası her an değişebilir.

     8 – Turist En Az İki Kişidir / Gezgin Tek Başına Olmaktır

     Turistin her şeyden önce güvenliğini sağlaması gerektiğinden bahsetmiştik. Dolayısıyla turistler tek başlarına ülke ya da şehir dışına çıkmaktan kaçınırlar. Kendisi gibi en az bir yol arkadaşına daha ihtiyacı vardır. Gezginin ise böyle bir derdi yoktur. Hatta çoğu gezgin tek başına gezmekten daha büyük bir keyif alır. Bu sayede kimseye karşı sorumluluk hissetmeden rahatlıkla hareket edebilir ve daha kolay sosyalleşebilir.

     9 – Turist Rehberle Gezer / Gezginin Rehberi Kendisidir

     Turistler genellikle nereden başlayacaklarını ve önem sırasını belirleyemezler. Bir rehberle anlaşmak ya da tur acentesiyle yola çıkmak bir hayli işlerine gelir. Gezgin ise kendine rehberlik eder. Hatta asla bir rehberle gezemezler. Elbette uçsuz bucaksız bir yerde keşfe gidiyorsa o başka. Gezginlerin rehberleri genelde seyahat için oluşturulmuş mobil uygulamalardır diyebiliriz.

   10 – Turist Herkesin Bildiği Yerlere Gider / Gezgin Bilinmeyeni Keşfeder

     Bir turistin gidebileceği yerler bellidir. Şehrin simgeleşmiş yapıları, ünlü müzeler, lezzetli kahveciler, turistik hediyelik eşya dükkanları. Bir turistin o ülkeyi gezdim, gördüm diyebilmesi için bunlar yeterlidir. Ancak gezginin bunlarla işi yoktur. O zaten buraları yemiş yutmuştur. Uzun kuyruklarda bekleyip, birkaç avro bayılıp Eyfel Kulesi'ne çıkmak bir gezgine göre değildir. O arka sokakları, kuytularda kalmış kahvecileri, insan elinin pek değmediği yerleri keşfetmekten daha büyük bir haz duyar.

     11 – Turistin Sorumlulukları Vardır / Gezgin Özgürdür

     Turist, gezdiği süre boyunca maillerini ve sosyal medya hesaplarını sürekli kontrol etmek durumundadır. Çünkü bağlı olduğu bir işi ve bir sürü "like" toplayacağı arkadaşı vardır. Ancak çoğu gezginin böyle bir sorumluluğu yoktur. Özgürlük onun ruhuna ve karakterine işlemiştir çünkü. Hiçbir şeye ve hiç kimseye bağlanmaz. Onun bağlı olduğu tek şey daha fazla keşfetmektir sadece.

     12 – Turist İçin Ev Gibisi Yoktur / Gezgin Dünyanın Sahibidir

     Dünyanın sahibi derken, gittiği, gördüğü her yer onun gibidir. Ama turistin felsefesi şudur; "ay dünyanın neresine gidersen git, insanın ev gibi yok vallahi". Gezgin de özler elbette. Ama o kimseye herhangi bir bağlılık duymadığı için bu duyguyu daha az hisseder. Dünyanın her yeri onun evidir zaten. Aslında her şey konfor alanından çıkıp çıkmamakla ilgili. Belki de bir turistle bir gezgini birbirinden ayıran en önemli fark da budur.

devam edecek…

alaattin-karaer--kose-yazisi2-024.jpeg

 

Bu yazı toplam 628 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.