1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Emeklilerin sorunu giderilmeli
Emeklilerin sorunu giderilmeli

Emeklilerin sorunu giderilmeli

Türkiye Emekliler Derneği Eğitim ve İstişare Değerlendirme toplantısı, Afyonkarahisar'da yapıldı. Emeklilerin sorunlarının görüşüldüğü toplantıda konuşma yapan Kırıkkale Şube Başkanı Zekeriya Aytekin, “Emeklilerimizin sorunları giderilmelidir” dedi.

A+A-

VATANINI SEVEN İNSANLARIZ

Termal bir otelde düzenlenen toplantıya, Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ve dernek yöneticileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Ergün, her yıl bir ilde eğitim ve istişare değerlendirme toplantısı yaptıklarını söyledi. Türkiye Emekliler Derneğinin 47 yıldan beri faal olduğunu dile getiren Ergün, şunları kaydetti: “Emekliler, ülkesini, vatanını, milletini seven insanlardır. Teşkilatımızın hedefleri arasında ne konuşulduysa her şeyi yerine getirmiş insanlarız” dedi.

SİGORTALI ÇALIŞMA SÜRESİ

Başkan Aytekin ise; “ 1 Ekim 2008 tarihi itibariyle yürürlüğe giren 5510 sayılı Sosyal sigortalar ve Genel sağlık sigortası kanunu emekli aylıklarını temelden etkileyen bir değişiklik getirmiştir. Aylık hesaplama parametreleri olan güncelleme katsayısı ve aylık bağlama oranları önceki dönemlere göre düşürüldüğünden sigortalı çalışma süresi uzadıkça emekli aylıklarında kayıplarla karşılaşılması büyük bir mağduriyet yaratmaktadır. Bu nedenle aylık bağlama hesaplama sistemi değiştirilmeli ve aylık bağlama oranı en az %60 olarak belirlenmelidir.”

YENİDEN BELİRLENMELİDİR

“2016 yılında SSK ve BAĞ_KUR emeklilerine ikramiye taahhütü olarak 100 TL seyyanen zam yapılması olumlu karşılanırken bu uygulamanın 2017 yılından itibaren emekli olanlara verilmemesi yeni bir eşitsizlik yaratmıştır. Bu nedenle 2017 sonrası emekli olan ve bundan böyle emekli olacaklara seyyanen 100 lira zammın güncellenerek verilmesini talep ediyoruz.

3  Emeklilerimiz harcamalarından KDV ve ÖTV gibi yüksek oranda vergiler alınmaktadır. Emeklilerimize vergi iadesi karşılığı olarak ödenen ek ödeme tutarları yetersiz kaldığından ek ödeme oranları en az yüzde 8_9 olarak yeniden belirlenmelidir.”

İNTİBAK KRİTERLERİ

“Gelir ve aylıklara yapılan artış sistemi değiştirilmelidir. Altı aylık TÜFE ye endeksli yüzdeli zamlar emeklilerin harcamalarını temsil etmekte yetersiz kaldığından yeni bir artış sistemi getirilmelidir. Emekliler üzerinde yaptığımız araştırmalardan görüleceği gibi emekli aylıklarına seyyanen zam yapılması ve mili gelir artışından refah payı verilmesi talep edilmektedir. 2000 yılı öncesi SSK emeklilerine yapılan intibak kriterleri esas alınarak aynı uygulama 2000 yılı sonrasında emekli olanlara da yansıtılmalıdır. Bütün emeklilerimizin beklentileri bu yöndedir. Hükümetimiz bu çağrımızı değerlendirmeli ve emekliler arasında norm ve standart birliğini sağlamalıdır.”

DEVAM ETMEKTEDİR

“Başkanlar kurulu toplantımızda ağırlık olarak gündeme getirilen emeklilerimizden katkı payı alınmaması talep edilmektedir. Emeklilerimiz çalıştıkları dönemde yüzde 11 gibi yüksek oranda sağlık primi ödediklerinden kamu ve özel sağlık kuruluşları ayrımı olmaksızın bu önerimizin değerlendirilmesini hükümetimizden bekliyoruz. Palenti Türkiye Emekliler derneğine ait olan TOKİ vasıtasıyla evi olmayan emeklilerimizin uygun koşullar ile konut sahibi olması için çalışmalarımız devam etmektedir. Evi olmayan emeklilerden toplanan talepler yetkili makamlara sunulmaktadır. Aynı zamanda devlet taahhütü olan bu projemize vekillerimiz ve Belediyelerimizin desteklerini esirgememesi durumunda zorluk içinde yaşayan emeklilerimiz ev sahibi olacaktır. Başkanlar kurulu üyelerimize geniş kapsamlı bir eğitim programı uygulamıştır. Sosyal güvenlik sistemi dernekler mevzuatı mali işler ile birlikte bilgi işlem alanında uzmanlarımız tarafından bilgilendirmeler yapılmıştır.”

Haber-Foto: Sedat Gençay

  

Bu haber toplam 869 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.