1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Emeklilerin sorunu çözüm bulmalı
Emeklilerin sorunu çözüm bulmalı

Emeklilerin sorunu çözüm bulmalı

Türkiye Emekliler Derneği Kırıkkale Şube Başkanı Zekeriya Aytekin, başkanlar kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

A+A-

ORDUMUZUN YANINDAYIZ

Aytekin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu, 13/14 Mart 2018 tarihlerinde Ankara’da Genel Merkez Toplantı Salonunda toplanmış ve gündemindeki konuları değerlendirmiştir. Birlik ve beraberliğin en fazla ihtiyaç olduğu bir süreçten geçildiğine dikkat çeken Başkanlar Kurulumuz, büyük bir başarıyla devam eden Zeytin Dalı operasyonuyla ülkemizin sınır güvenliği bakımından büyük bir risk oluşturan Afrin ve çevresinde kümelenen terör örgütlerinden bölgenin temizlenmesi ve gerçek sahiplerine teslim edilmesini hedefleyen Türk Ordusu ve güvenlik güçleri, sınır komşularımız olan ülkelere de huzur ve barışın getirilmesini amaçlamıştır. Zeytin Dalı hareketindeki şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar dileriz. “

PAYLAŞILMASINI BENİMSEMİŞTİR

Ülkemizin güvenliği ve bayrağımızın dalgalanmasını her şeyin üzerinde görmekteyiz. Vatan, devlet, millet ve bayrak sevdalısı olan emeklilerimiz, verilecek her görev yerine getirmeye hazır bir topluluktur. Devletin ve milletin bütünlüğü, geleceğimizin en büyük güvencesi olarak görülmelidir. Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu, emeklilerimizin karşı karşıya kaldığı sorunları da değerlendirmiş ve alınan kararların kamuoyuyla paylaşılmasını benimsemiştir.

2000öncesi emeklilerimizin aylıklarında oluşan farklılıklar, 6283 sayılı Kanunla intibak yapılarak giderilmiş; prim kazançları ve prim ödeme gün sayısı aynı olanların aylıklarında eşitlik sağlanmıştır. 2000 sonrasında emekli olanlarında intibaktan yararlanması için Anayasa Mahkemesine yapılan başvurumuz ile ilgili verilen kararda çözüm yeri olarak TBBM’ye gösterilmiştir. Emekli aylıklarında oluşan eşitsizliklere, 2000 öncesi intibak kriterlerine göre çözüm getirilmeli ve emekliler arasında oluşan farklılıklara son verilmelidir.”

GİDERİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ

“2000 sonrasında emekli olanların karma sisteme göre hesaplanan aylıklarda, özelliklede Ekim 2008 sonrası emekli aylıklarında büyük kayıplara neden olmuştur. 2000öncesi ve sonrası için karma sistem yerine, bütün dönemleri kapsayan tek bir aylık hesaplanma sistemi getirilmeli, prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları aynı olanların aylıkları da eşit olmalıdır. 2006 yılında 5502 sayılı Kanunla sosyal güvenlik kuruluşlarının tek çatı altında toplanmasına rağmen, mevzuat bakımından norm ve standart birliğinin sağlanamamasını önemli bir eksiklik olarak değerlendiriyoruz. Bu eksikliğin giderilmesini talep ediyoruz.”

YÜZDE 8-9’A YÜKSELTİLMELİDİR

“Uzun zamandır siyasi partilerimizin gündeminde olan ve seçim bildirgelerinde yer alan dini bayramlarda emeklilere ikramiye verilmesi, emekliler arasında büyük bir beklentiye dönüşmüştür.  Bu talebimiz sonuçlandırılmalıdır. Emekliler, harcamalarında yüzde 8 KDV, elektrik, doğalgaz ve su harcamalarında ise ortalama yüzde 15 ÖTV vergileri ödemektedir. Vergi iadesi kaldırılmış ve yerine getirilen ek ödeme oranları olan yüzde 4-5 yetersiz kaldığından, emeklilerimizin üzerindeki vergi yükünün azaltılması için ek ödeme oranları yüzde 8-9’a yükseltilmelidir. 

KATKI PAYLARINDAN KURTULMALIDIRLAR

Katkı payları, emekli aylıklarını küçülten bir uygulamaya dönüşmüştür. Özel hastanelere, ticari bir işletme olarak bakılmaktadır. Özel hastanelerce talep edilen katkı payları ve yüzde 200?e varan ilave ücret uygulaması, emeklilerimizin ödeme gücünü aşmıştır. Sağlık hakkını riske eden ve ek külfet getiren katkı paylarından emeklilerimiz muaf tutmalıdır” dedi.

Haber-Foto: Ahmet Gökdemir

 

 

 

 

Bu haber toplam 1456 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.