1. HABERLER

  2. YEREL HABERLER

  3. Emekçilerin mücadele günü
Emekçilerin mücadele günü

Emekçilerin mücadele günü

Türkiye’nin dört bir yanından gelen binlerce sendika üyeleri, Ankara Kolej Meydanı'nda buluştu. Türk-İş ve Türk Metal Sendikası’nın organizasyonunda yapılan etkinliklerde; işçiler, emekçiler birlik ve beraberlik mesajı verdi.

A+A-

TANDOĞAN MEYDANINDA BULUŞTULAR
Ankara’da 1 Mayıs kutlamaları, Türk-İş’e bağlı sendikaların üyelerinin, Hipodrom Caddesi’nde toplanması ile başladı. Hipodrom Caddesi’nde toplanan on binlerce emekçinin katıldığı kortej, sloganlar eşliğinde Tandoğan Meydanında bulunan miting alanına ulaştı. Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Bakanı Pevrul Kavlak, Hipodrom caddesinden miting alanına kadar kortejin önünde yer aldı.
 

SAYGI DURUŞU VE İSTİKLAL MARŞI
Türk-İş Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Alemdar’ın kısa konuşması ile başlayan 1 Mayıs kutlamalarına, 1 dakikalık saygı duruşu ve ardından hep bir ağızdan okunan İstiklal Marşı ile devam edildi. İstiklal marşının ardından Ankara Seğmenler Kulübü Derneği Ankara Oyun Havalarından derlediği gösteriyi sundu.
 

KADIN İŞÇİ OLMANIN ZORUNLULUĞU
1 Mayıs Kutlamalarına sendikamız Türk Metal’in Eskişehir Kadın Kolları Bölge Temsilcisi Fatma Özkır’ın, Türkiye’deki tüm kadın işçiler adına yaptığı konuşmasıyla devam edildi. Özkır, konuşmasında Türkiye’de kadın işçi olmanın zorluğuna değindi.


BİNLERCE EMEKÇİYE SESLENDİ
Fatma Özkır’ın ardından kürsüye, Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak çıktı. Tandoğan Meydanı’nda toplanan binlerce emekçiye seslenen Genel Başkan Kavlak, konuşmasına meydanda bulunan tüm emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutlayarak başladı. 


ORTAK MÜCADELE GÜNÜDÜR
Genel Başkan Kavlak, konuşmasına 1 Mayıs’ın önemine değinerek şunları söyledi. “Bugün yoksulluğa, sömürüye, adaletsizliğe, sendikasızlaştırmaya karşı emekçilerin seslerini yükselttiği gündür. Sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kalktığı, işçilerin örgütlendikleri için işten atılmadığı, özgürlükçü bir demokrasi için mücadele günüdür. İnsan Onuruna yaraşır çalışma koşulları ve insanca bir yaşam için mücadele günüdür. 1 Mayıs tüm emekçilerin ortak mücadele günüdür.”


TEMEL SORUNLAR DEĞERLENDİRİLMELİ
Genel Başkan Kavlak’ın ardından, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay bir konuşma gerçekleştirdi. Atalay, konuşmasında çalışma hayatı ile ilgili temel sorunları değerlendirirken “Kıdem tazminatı işçiler bakımından vazgeçilmez ve tartışılmaz bir haktır. Buna el uzatılması, ortadan kaldırılması ya da daraltılması yönündeki talepler gündeme dahi getirilmemelidir” dedi.


BİNLERCE KİŞİ MEYDANLARI DOLDURDU
Tandoğan Meydanı’nda yapılan kutlamalara Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası  Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın yanı sıra Genel Başkan Yardımcısı Yücel Yücel, Genel Mali Sekreter Uysal Altundağ, Genel Sekreteri Av. Taliphan Kıymaz ile sendikamızın Ankara ve Ankara’ya yakın şubelerinden gelen binlerce üye katıldı.


4 BİN 500 POLİS GÖREV YAPTI 
Başkent'te gerçekleştirilen etkinliklerde 4 bin 500 polis görev yaptı. Etkinliklerin gerçekleştirileceği alanlara çıkan yollar sabah erken saatlerden itibaren trafik ekipleri ile bazı noktalarda da belediye kamyonları tarafından kapatıldı. Bariyerlerle güvenlik çemberine alınan her iki alanda dedektör köpeklerle patlayıcı madde araması yapıldı.


ANKARA GARI ANMASI
Öte yandan 10 Ekim 2015'te Ankara Garı önünde gerçekleştirilen terör saldırısında hayatını kaybedenler 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde anıldı. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Ankara Garı önünde anma etkinliği yapıldı. Gar önünde toplanan kalabalık, 10 Ekim 2015'te gerçekleştirilen terör saldırısında hayatını kaybedenleri andı. Saygı duruşunda bulunan gruptakiler, sloganlar attı. Terör saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınlarının da bulunduğu kalabalık, saldırının gerçekleştiği yere karanfil bırakılmasının ardından Ankara Garı'nın önünden ayrıldı. Diğer yandan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) tarafından Anadolu Meydanı'nda, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) tarafından Kolej Meydanı'nda düzenlenen etkinliklerle kutlandı. 

Bu haber toplam 843 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.