1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Emeğimizin mücadelesini birlikte sürdüreceğiz
Emeğimizin mücadelesini birlikte sürdüreceğiz

Emeğimizin mücadelesini birlikte sürdüreceğiz

Uluslararası Avrasya Metal İşçileri Federasyonu (UAMİF) 52’nci Merkez Komite Toplantısı Genel Başkan Pevrul Kavlak, başkanlığında İstanbul’da toplandı.

A+A-

Uluslararası Avrasya Metal İşçileri Federasyonu (UAMİF) 52’nci Merkez Komite Toplantısı Genel Başkan Pevrul Kavlak, başkanlığında İstanbul’da toplandı. Pandemi sürecinde ilk kez yüz yüze toplantıda bir araya gelen merkez komite toplantısında, Covid 19 pandemisinin çalışma hayatına ve sendikalara etkisi ile üye sendikaların faaliyetleri ele alındı.

VİRÜSE KARŞI TEDBİRLİ OLMALIYIZ

UAMİF Genel Sekreteri ve Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Odabaş’ın toplantının içeriği ile ilgili bilgi verdiği kısa konuşma ile başlayan merkez komite toplantısının açılış konuşmasını UAMİF’in ve Genel Başkanı Pevrul Kavlak yaptı. Kavlak, yeniden yüz yüze bir toplantı gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını dile getirerek başladığı sözlerine ancak bu durumun tehlikenin geçtiği anlamına gelmediğini, Covid-19 pandemisinin tüm dünyada etkisini sürdürdüğüne ve can almaya devam ettiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Aşının yaygınlaşmasıyla birlikte hayat yavaş yavaş normale dönüyor.”

İŞÇİ SINIFI VİRÜSTEN ZARAR GÖRÜYOR

Sözlerine covid-19 ile ilgili yapılan bir araştırmayı dikkat çekerek devam eden Kavlak, “Yapılan bazı araştırmalar Covid-19’u bir işçi sınıfı hastalığı olarak tanımlıyor. Çünkü pandeminin ilk günlerinden itibaren canları pahasına çalışmak zorunda kalan milyonlarca işçi içinde Covid-19’a bağlı ölümler nedeniyle can kaybının en az yüzde 30 arttığına dikkat çekiliyor. Covid-19 salgını yaşamımızı, çalışma ve üretme tarzımızı büyük ölçüde değiştirdi. Bu değişikliğin özellikle ekonomik ve sosyal etkileri hepimizi yakından ilgilendiriyor. Bu salgın nedeniyle pek çok işyeri kapandı, milyonlarca kişi işsiz kaldı.”

BİZİM MÜCADELEMİZ İNSANLIK İÇİN

Kavlak, Birleşmiş Milletlerin çevre programında yerküremizde iklim değişikliğine yol açan küresel ısınma ile mücadele amacıyla üye devletlerin kabul ettiği ve Paris İklim Anlaşmasında ortaya konan vizyonun hayata geçirilmesini amaçlandığını dikkat çekerek, bu işin genel olarak tüm dünyayı ilgilendiren boyutunun yanında bir de sendikal hareketi ilgilendiren boyutu olduğu belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Uluslararası Çalışma Örgütü de “Yeşil ekonomi” kavramının yanında dünyayı insanlık için daha iyi bir yer yapmak amacıyla “Yeşil işler” kavramını ortaya atıyor. ILO, yeşil işi, çevrenin korunmasına veya yenilenmesine katkı yapan işler olarak tanımlıyor.”

Haber: Ahmet Tezel

Bu haber toplam 375 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.