1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Emeğimizi savunacağız
Emeğimizi savunacağız

Emeğimizi savunacağız

Eğitim-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Ayşe Avcı ve sendika üyeleri, öğretmenlerin kesintiye uğrayan ek ücretlerini protesto etti.

A+A-

Eğitim-Sen Kırıkkale Şube Başkanı Ayşe Avcı ve sendika üyeleri, öğretmenlerin kesintiye uğrayan ek ücretlerini protesto etti. Başkan Avcı, “MEB’in günü birlik uygulamalarıyla eğitimde kaos yaşanmaktadır. Emeğimizi, hakkımızı savunacağız” dedi.

EŞİTSİZLİKLER SORUNU YAŞANIYOR

Avcı, “2020-2021 eğitim öğretim yılı, 21 Eylül 2020 tarihinde yoğun tartışmalar eşliğinde başlamıştır. Okulların açılma tarihi çok önceden belli olmasına rağmen ne yüz yüze eğitim ne de uzaktan eğitim uygulamalarına tam anlamıyla hazırlık yapmayan Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaşanan sorunlara çözüm üretmekte yetersiz kaldığı görülmüştür. Yeni eğitim öğretim yılına öğrencilerin çok büyük bir çoğunluğu uzaktan eğitimle başlamıştır. Mart ayından bu yana geçen süre içinde, uzaktan eğitimde yaşanan temel sorunlara çözüm üretilmemiştir. Eğitim Bilişim Ağı (EBA)’nın teknik altyapısı güçlendirilmemiş, uzaktan eğitime erişimde yaşanan eşitsizliklere çözüm üretilmemiştir.”

ESNEK VE KURALSIZ ÇALIŞMAYA HAYIR!

“Okulların 21 Eylül’de açılacağına bile çok önceden karar verilmesine rağmen uzaktan eğitimin 21 eylülde online yapılabilmesi için gerekli önlemleri almamış bir gün sonra başlatmıştır. 22 Eylül 2020 sabah saatlerinden itibaren öğretmenler ve öğrenciler tarafından EBA’ya giriş yapılamamış, MEB ve okul yöneticileri öğretmenleri farklı programları kullanmaya yönlendirmiştir. EBA’da yaşanan yoğunluk beklenmedik bir durum veya anlık bir sorun olmadığı gibi, uzaktan eğitim başladığında EBA’ya giriş problemi yaşanacağı bilinen bir durumdur.  Öğrenci sayıları ve ders programları dikkate alındığında EBA sisteminde belli bir yoğunluğun yaşanacağını öngörmek zor değildir.”

ÖĞRENCİLERE BİLGİSAYAR VE İNTERNET VERİLMELİ

MEB açısından çocuk işçiliği, milyonlarca öğrencinin uzaktan eğitime erişiminin olmaması gibi konular temel sorun alanları olarak kabul edilmediği için gerekli adımlar da atılmamaktadır. İlimizde binlerce öğrenci uzaktan eğitimden cep telefonuyla ya kısıtlı yararlanmakta ya da internet ve bilgisayar olmadığı için hiç yararlanamamaktadır. İlimizde oluşturulan EBA destek noktaları çok yetersizdir. Açılan EBA destek noktaları birçok öğrencinin evine uzak olduğu için yararlanamamaktadırlar. Yeni eğitim öğretim yılı sadece eğitime ilişkin sorunlarla değil, aynı zamanda yeni hak gasplarıyla birlikte açılmıştır” dedi.

Haber: Ahmet Tezel

Bu haber toplam 2324 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.