1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Emeğimizi istiyoruz
Emeğimizi istiyoruz

Emeğimizi istiyoruz

Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TÜPRAŞ) yönetimi ve Petrol-İş Sendikasına üye işçiler arasında sözleşme krizi devam ediyor.

A+A-

 

800 İŞÇİ KATILIM SAĞLADI

Toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması sonrası arabulucu ile yapılan görüşmeler de sonuç vermedi. 70 maddelik sözleşmenin 63’ünde anlaşma sağlanırken, geriye kalan 3 maddedeki vardiya sistemini değiştirilmesi ve mazeret izinlerinin kaldırılmasını kabul etmeyen Petrol-İş Sendikası işçileri, eylem yaptı. Kırıkkale’de yaklaşık 800 işçinin katıldığı eylem, TÜPRAŞ’ın A kapısında gerçekleştirildi.

ARTIK SÖZÜN BİTİĞİ YERDEYİZ

Ellerine sendika bayrakları alan ve 'Artık yeter sözün bitiği yerdeyiz, emek veren biz vermeyen siz, yılgınlık yok, direniş var' pankart açan işçiler, yönetimin bu ısrarcı tutumundan vazgeçmesi için seslerini duyurmaya çalıştılar. Üyelerini yalnız bırakmayan sendika başkanı Recep Sefer, “Bizler emeğimiz ve hakkımız için mücadele ediyoruz” dedi.

ÜLKEMİZİN GÖZBEBEĞİDİR

Önümüzdeki haftalarda tekrar sözleşme için masaya oturacaklarını ifade eden Sefer, açıklamasına şöyle devam etti; “Ülkemizin tek rafinerisi ve en büyük işletmesi olan TÜPRAŞ, stratejik bir sektörde sürdürdüğü üretim ve ürettiği yüksek katmadeğer ile Türkiye'nin gözbebeği sanayi tesislerinin başında gelmektedir. TÜPRAŞ'ın ülke ekonomisine yıllardır yaptığı bu katkıların devamlılığı, bu işletmede sağlanan çalışma barışı ve kalifiye işgücünün örgütlülüğü ile mümkün olmuştur. TÜPRAŞ işçisi, her türlü fedakarlığı yaparak çalıştığı bu işletmede yüksek riskleri göze alarak üretmekten ve ülkemize katmadeğer sağlamaktan her zaman gurur duymuştur.

42 SAATE ÇIKARILMASI TALEBİ

“Bilindiği gibi, TÜPRAŞ işvereninin sözleşme yürürlük süresi, çalışma sistemi, vardiya düzeni ve özel mazeret izinleri gibi konularda ısrarcı olması nedeniyle sözleşme süreci tıkanmıştır. İşveren, TİS yürürlük süresinin 3 yıla çıkarılmasını, yılda 8 işgününe kadar verilen ücretli mazeret izinlerinin kaldırılmasını istemektedir. Vardiyalılar için haftalık çalışma süresinin 40 saatten 42 saate çıkarılması talep edilmektedir.”

UZLAŞMAZ TAVRINI SÜRDÜRMÜŞTÜR

“Önceki haftalarda bu teklife karşı farklı günlerde düzenlediğimiz eylemlerle tepkimizi göstermiş ve işverene uyarılarda bulunmuştuk. Ancak işveren, işçinin sesine kulak tıkamış ve 18 Nisan 2017 tarihinde gerçekleşen resmi arabulucu toplantısında da aynı uzlaşmaz tavrını sürdürmüştür. İdari maddelerde işverenin yaklaşımı, toplu iş sözleşmesi müzakeresini tıkamıştır. Ücret ve ücrete bağlı diğer ödemelerle ilgili maddeler bu nedenle henüz görüşme konusu dahi olmamıştır.”

ESASINDAN VAZGEÇMEYECEKTİR

“İşveren sözleşme yürürlük süresinin 3 yıla çıkarılması konusu başta olmak üzere bu değişikliklere gerekçe olarak bağlı bulundukları Koç Topluluğu'nun stratejik plan ve hedeflerini göstermektedir. Bu ısrarlara karşı TÜPRAŞ işçisinin tavrı bellidir. Yıllardır sürdürdüğümüz mücadelemizle elde ettiğimiz kazanımlarımızı pazarlık konusu yaptırmayız. Haklarımızı ve kazanımlarımızı korumakta kararlıyız. Petrol-İş, sözleşme stratejisini bu temel kazanımların korunduğu bir zeminde kurmaktadır. Bunlara dönük dayatmaları asla kabul etmeyiz. Sendikamız, işkolumuzda ve özellikle rafinaj-petrokimya sektöründe sözleşmelerde 2 yıllık yürürlük süresi esasından vazgeçmeyecektir.

ANLAMAMIZ MÜMKÜN DEĞİLDİR

“Petrol-İş üyesi işçiler, çalıştıkları işyerine sahip çıkar, üretir ve ürettiğinden de adil bir pay almayı, insan onuruna yakışır bir ücret elde etmeyi talep eder. İşverenin, işçinin bu hassasiyetlerini çarpıtmasını ve ülkemizin en çok katmadeğer üreten kuruluşu olan TÜPRAŞ'ta, çalışma düzeni ve barışını herhangi bir haklı gerekçesi olmayan tekliflerle bozmaya çalışmasını anlamamız mümkün değildir.”

ASLA KABUL ETMEYECEĞİZ

“TÜPRAŞ işçisi ve Petrol-İş olarak, işverenin sözleşme sürecindeki uzlaşmaz ve dayatmacı tutumunu bu sabah İzmit, Kırıkkale, Aliağa ve Batman Rafinerileri'nde eş zamanlı olarak protesto ediyoruz. Buradan işverene bir kez daha sesleniyor, uyarılarımızı dikkate almaya çağırıyoruz. Ülkemizde işçi sınıfının hak mücadelesi üzerinde demoklesin kılıcı gibi duran Yüksek Hakem Kurulu (YHK) prosedürünün, grev yasaklı TÜPRAŞ işyerinde bir tehdit unsuru olarak kullanılmasını asla kabul etmeyeceğiz.”

ETTİĞİMİZ KAZANIMLARI BIRAKMAYIZ

“İşverenin bu prosedürden medet umarak böylesi bir tavır geliştirdiğini düşünmek dahi istemiyoruz. Çünkü grev silahı yasalarla elinden alınmış olan TÜPRAŞ işçisi, hak ve kazanımlarını sonuna kadar koruyacak ve bu amaçla sonuna kadar da direnecektir. TÜPRAŞ'ta işverenin böylesi yanlış bir tutum içerisinde olması ve ilgili değişikliklerde ısrar etmesi, en başta iş barışını zedeleyecek ve işverene hiçbir yarar sağlamayacaktır. TÜPRAŞ işçisinin mesajı nettir: Dayatmaları kabul etmiyoruz! 40 yıla yaklaşan mücadelemiz ile elde ettiğimiz kazanımları bırakmayız. Mücadelemizden asla vazgeçmeyiz!” dedi.

emegimizi-istiyoruz5.jpgemegimizi-istiyoruz6.jpg

 

Bu haber toplam 507 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.