1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Eğitimde toplumsal mutabakat sağlanmalı
Eğitimde toplumsal mutabakat sağlanmalı

Eğitimde toplumsal mutabakat sağlanmalı

Eğitim-Sen Kırıkkale Şube Sekreteri Şube Başkan Vekili Ayhan Ayıkol, “Salgında Gelinen aşamayı ve eğitim kurumlarının durumunu tartışmaya açıyoruz” dedi. Ayıkol, “Eğitimde toplumsal mutabakat sağlanmalıdır” dedi.

A+A-

Eğitim-Sen Kırıkkale Şube Sekreteri Şube Başkan Vekili Ayhan Ayıkol, “Salgında Gelinen aşamayı ve eğitim kurumlarının durumunu tartışmaya açıyoruz” dedi.  Ayıkol, “Eğitimde toplumsal mutabakat sağlanmalıdır” dedi.

TEK BAŞINA KARAR VERİLMEMELİ

Ayıkol, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Eğitim Sen, okulların açılmasını 12-13 Ağustos’ta düzenleyeceği çalıştayla tartışmaya açıyor. Okulların açılması konusu bilimsel, şeffaf ve demokratik katılımcı bir ortamda tartışılmalı, toplumsal mutabakat sağlanmalı. Siyasi iktidar tek başına karar vermemeli. Kovid-19 salgını dünyada ve Türkiye’de hızla yaygınlaşmaya devam ederken, eğitim öğretim kurumlarının durumu ve okulların açılıp açılmayacağı tartışmaları tüm hızıyla sürmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı okulların açılması ile ilgili kolektif bir tartışma sürdürmemekte, karar alma süreçlerinde demokratik katılım mekanizmalarını işletmemektedir.

ÖĞRENCİLERİN GELECEĞİ SÖZ KONUSU

“18 milyon öğrenci ve 1 milyondan fazla eğitim emekçisini doğrudan ilgilendiren böylesine önemli bir konuda yürütülen tartışmaların bilimsel zeminden uzak devam ediyor olması dikkat çekicidir. MEB’in ve YÖK’ün bu kadar önemli bir konuda yapmadığını Eğitim Sen yapma kararı almıştır.  Eğitim Sen, 12-13 Ağustos tarihlerinde ‘Kovid-19 Salgınında Gelinen Aşama ve Eğitim Kurumlarının (okullar ve yükseköğretim kurumları) Durumu’ konulu çevrimiçi bir etkinlik düzenleyecektir.

NE ANLAMA GELDİĞİ TARTIŞILACAKTIR

“Alanında uzman bilim insanları ve akademisyenlerle salgında gelinen aşama ve salgının seyri, halk sağlığı açısından değerlendirilecek, alandaki sağlık emekçileri, öğretmenler, eğitim yöneticileri ve idari personel ile yükseköğretim kurumlarında çalışanların karşı karşıya olduğu riskler farklı yönleriyle ele alınacaktır. 12 Ağustos Çarşamba günü saat 13.30’da yapılacak ilk oturumda TTB Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, TTB Kovid-19 İzleme Kurulu Üyesi ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Özlem Kurt Azap, TTB Üyesi ve Halk Sağlığı Uzmanı Kayıhan Pala ve SES Eş Başkanı İbrahim Kara ile kovid-19 salgınında gelinen son durumun halk sağlığı açısından ne anlama geldiği tartışılacaktır.”

Haber: Ahmet Tezel

 

Bu haber toplam 875 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.