1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. EĞİTİM ORDUSU HEPİNİZE BAŞARILAR
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

EĞİTİM ORDUSU HEPİNİZE BAŞARILAR

A+A-

2019-2020 eğitim öğretim yılı 9 Eylül 2019 Pazartesi günü başladı, bütün öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize hayırlı olmasını diler başarılarını bekleriz. Yeni öğretim yılımız birçok yenilikleri de getirdi bu yeniliklerin çoğalmasını eğitimin ezbercilikten kurtarılmasını öğrencilerimizin araştırmacı, yorumcu vasıflarının geliştirilmesi en büyük dileklerimizdir. Yeniliklere uyum sağlamak öncelikle öğretmenlerimizden başlar her yeniliği alınan her kararı öncelikle öğretmenlerimizin kabullenmesi ve kendisini ona göre yenilemesi şarttır geçmişte bunu kabul etmeyen öğretmenler tarafından milyonlarca liraya mal olan öğrenciye verilen (tabletler) yok olup gitti, öğrenciye bir şey kazandırmadı onu amaçsız olarak uygulamaya koyanlara milyonları kazandırdı, şimdi uygulamada olan akıllı tahtalarda inşallah öyle olmaz öğretmen ve öğrenci tarafından amacına uygun olarak kullanılır, buna verilen paralarda boşa gitmez. Bunları söylerken amacım öğretmenlerimizi eleştirmek değil alt yapısı oluşmadan yapılan uygulamalardan verim alınamadığını dile getirmeye çalışıyorum, belli yaştaki öğretmenlerimizin yeni teknolojiye ayak uydurması kolay olmaz.

                Şimdiki bakanımız hem özel sektör hem de devlette tecrübesi olup ve eski hatalardan dönülerek eğitimde bir atlama yapmaya çalışmaktadır. Sayın Bakanımıza yardımcı olup genel amaç doğrultusunda alınacak kararlara yardımcı olunmaya çalışılmalıdır. Siyasi saplantılarla alınan her iyi karara karşı çıkılmamalıdır alınan kararlara kendi düşüncemize göre aksaklıklar görüyorsak bununda bilimsel olarak doğru olduğuna inanıyorsak ilgili mevzuat içinde gerekli ikazların yapılmasının daha faydalı olacağını düşünüyoruz. Yalnız bizim düşündüğümüz dorudur diye bir şey olamaz, doğrunun genelde kabul görmesi şarttır genelde kabul görene uymak en doğrusudur.

                Sayın Bakanımızın açıklamasına göre 80 bin ücretli öğretmenin görev yaptığını biliyorum. Acaba bu ücretli öğretmenlerden ne kadar verim alınabildiği araştırıldımı, eşinden çocuğundan ayrı kalan bir öğretmenin verimi ne kadar olabilir 700 bin öğretmenin atama beklediği bir yerde 80 bin ücretli öğretmenin çalıştırılması acaba ekonomiye mi dayanıyor eğer öyleyse bunada acilen çözüm bulunmalı. Birde binlerce öğretmen 3600 göstergeyi bekliyor bunlarda çalışma hevesi tükenmiş, iştahları kalmamış gün sayıyorlar bu durumda eğitimdeki başarıyı düşürüyor. Öyleyse 3600 göstergenin bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir. Yeni atanacak öğretmenlerde aranan KPS puanlarına göre uygulamanın mülakatla son noktanın konmasında sakıncaları, kayırmacılık yapıldığı dillendirilmektedir bununda önüne geçilerek yanlıştan dönülmesini öncelikli beklentimizdir. Bütün bu beklentilerin Sayın Bakanımız Ziya Selçuk’un dikkate alacağına inancım tamdır.

                Sayın Bakanımız kılık kıyafet genelgesinin gözden geçirilmesini bekliyoruz öğretmen ve öğrenci kıyafetleri Türk Milli Eğitimin amaçlarına uygun genel kültürümüzle örtüşen bir duruma getirilmesi gerekmektedir. Öğretmen bilgisiyle, becerisiyle kılık ve kıyafetiyle topluma örnek olandır. Öyleyse her ailenin en kıymetli varlığı olan öğrencimizin karşısına da örnek bir kişi olarak çıkması gerekmez mi? Şimdi nasıl, bacağında kot pantolon, sırtında tişört, saç sakal peşmürge böyle mi örnek olacak. şunu da belirtmek isterim öğretmen kılık kıyafet genelgesi ne olursa olsun kendisi örnek birey olmak zorundadır çünkü karşısında geleceğimizin teminatı  en kıymetli çocuklarımız var en az onlara saygı duymalı onlara kılık kıyafetiyle bilgi ve becerisiyle örnek olmalıdır, geleceğimizden şikayetçi olmak istemiyorsak kendimize çeki düzen vermek zorundayız. Ben öğretmenim diyenede bu yakışır. Haydi hayırlısı.

Bu yazı toplam 385 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.