1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. EFLESYONLA MÜCADELE
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

EFLESYONLA MÜCADELE

A+A-

Bilindiği gibi bütün dünyada olduğu gibi yurdumuzda da dolar belası yüzünden büyük sıkıntılar yaşandı halende etkileri devam etmektedir. Devlet vatandaşını koruyabilmek için tedbirler aldı ve uygulamaya da başladı, bu tedbirleri vatandaşımız olumlu karşıladı. Yalnız vatandaşımızın arasında kuşkulu durumlar var. Oda şu vatandaş diyor ki fırsatçılar dolar bahanesiyle yüzde yüzlere varan zamlar yaptılar. Depolardaki eski mallarının ve tereklerdeki mallarının etiketlerini hemen değiştirdiler ondan sonra da yüzde on yüzde on beş indirim yapılsa ne yazar vatandaşı kandırmaktan başka bir şeye yaramaz, fırsatçıların bahanesi hazır, bugün bu malı satınca yerine bu fiatta malı koyamayız diyorlar, be fırsatçılar eski malınızı eski fiattan satarsanız yeni malıda yeni aldığınız fiata göre satarsınız buna müşterileriniz yani tüketiciler hiçbir şey demez, sizde haram kazançtan kurtulmuş olursunuz, ticaretin de namuslusu bu değil mi?

            Bir de tarladaki, seralardaki sebzeler, meyveler onlarda mı hemen dolardan etkilenipte tüketiciye tarladaki yetmiş kuruşluk fiatlar manav ve pazarlarda nasıl oldu da yedi liraya çıktı bu kadar fırsatçılık olur mu? aracılar, komisyoncular bu kadar vijdansız olabiliyorlar. Biz millet olarak önce kendi halkımızı düşünmek zorunda değilmiyiz. Eğer üreticilerimizde girdi malzemeleri yüzünden bir artış varsa bunu zaten tüketici hoş görür çünkü üreticiyi korumak onu desdeklemek bütün tüketicilerin görevidir. Burada bütün sıkıntı üretici ile tüketici arasındaki terlemeden para kazanmaya çalışanlardadır. Bunların da kaldırılması devletimizin görevidir. Alınmış olan ve alınacak tedbirlerle fırsatçılara meydanı bırakmamak devletimizin görevidir, alınan tedbirlere yardımcı olmakta milletimizin görevidir, bu aynı zamanda vatandaşlık vazifesidir.

            Peki eflasyonla mücadele ederken üreticileri, aracıları, komisyoncuları fırsatçıları mı suçlamalıyız, alıcı ve tüketici olarak bizim hiç mi suçumuz yok ekonomi bu kadar sıkıntılı iken bizler ihtiyaçlarımızı kısıtlayabildikmi tüketim maddelerini azalta bildikmi, hiç birini yapmadık yapmıyoruz, tasarrufa önem vereceğimiz yerde daha çok alışveriş yapıyor pahalılığı hiç umursamıyoruz hayat pahalılığından şikayet ediyor giysilerimizi alırken marka arıyoruz, sıkıntıdan bahsediyar üçdört ve beş binlik telefonlar kullanıyoruz, suyu ve elektriği kullanırken hiç dikkat etmiyor, her türlü deterjanı su gibi kullanıyoruz. Ekmeği bütün yiyecekleri yediğimizden çok çöplere atıyor, o atılan yiyeceklerle binlerce kişinin karnını doyuracağını unutuyoruz, hani pahalılık vardı hangimizi etkiledi. Herşeyin en iyisini alalım herşeyin en iyisini yiyelim, arabanın en lüksüne binelim ondan sonra da pahalılıktan söz edelim. Tabii ki herşeyin iyisini giymek, en iyisini yemek, en lüks araca binmek her kişinin hakkıdır. Ama olağan üstü zamanlarda ne yapmamız gerektiğini de düşünmek vatandaş olarak görevimizdir.

 

Bu yazı toplam 860 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.