1. YAZARLAR

  2. ÖZLEM EKİCİ

  3. DÜŞÜNMEK ÜZERİNE
ÖZLEM EKİCİ

ÖZLEM EKİCİ

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

DÜŞÜNMEK ÜZERİNE

A+A-

İnsanı doğumundan ölümüne olan süreçte yalnız bırakmayan tek şey düşünceleridir. Düşünmeyi bir eylem kabul edersek düşünce de bu eylemin sonucudur. Düşünce; düşünmenin analiz edilmiş,  objekleştirilmiş halidir. Tarih boyunca kabul ettiğimiz ve üzerinde nice filozofların kalem parçaladığı şeylerden en mühimi;  düşünme, insanoğlunun varoluşunun en önemli kanıtıdır.

                Düşünmekten kastım;  günlük yaşam içerisinde bilinçsiz,  çoğu zaman istemsiz yaptığımız alışkanlık haline dönüşmüş eylemler değil, daha çok bilinçli, planlı,   bir sorunu çözmeye ve üretmeye yönelik kaliteli eylemlerdir. Örneğin bir araba kullanmak da düşünmeyi gerektirir  fakat benim anlatmak istediğim  trafik kurallarını ve insan hayatını önemseyerek  araba kullanmayı düşünmektir.

Ortalama bir insan ömrünü ele alırsak; yaşanılan hayat boyunca bir insan en çok neyi düşünmüştür ? İyi bir işe sahip olmayı, makam-mevki sahibi olmayı, iyi bir eşe sahip olmayı, lüks derecesi yüksek  bir hayata sahip olmayı, verilen cevapların en başında olacaktır, biliyorum. Sahip olduğum veya olacağım işte özenle çalışmak, sahip olduğum mevkide adaletli ve hoşgörürüyle muamele etmek, sadık bir eş olmak, hayatımda istediğim lüksü hakkımla elde edip kullanmak... kaç kişinin vereceği cevaplardır. İnsanoğlu doğası gerekiği hiçbir şeyi eksik istemez, fakat amacına ulaşmak için bir çok şeyi gözardı eder. Sıradan bir insanın günü uyumak, çalışmak ve yemek yemekle şekilleniyor. Hayat hengamesinde "hayatta kalma mücadelesi" yerine "hayatta var olma mücadelesi" göstermek bize düşüncelerimizi kazandıracaktır. Aksi taktirde bir hayvanında ömrü boyunca gösterdiği çaba hayatta kalma mücadelesidir. Bir köpek de gün içerisinde kendine av bulmak, uyumaktan başka neye ihtiyaç duyar ki !

                Düşünmek üzerine söylenmiş en anlamlı söz; pek çoğumuzun bildiği fakat yanlış anlamlandırdığı, Descartes'in "Düşünüyorum o halde varım"cümlesidir. Descartes'in düşünmesi erdemli olmayı öğütler.  Bize bahşedilmiş en güzel yeti akılken, bunu sadece yemek,uyumak ve üremek için kullanmak Yaradan'a yapılan büyük nankörlük kabul ediyorum. Düşünmeyi amaç edinmek kaçınılmaz kişisel gelişimimize ivme kazandırcaktır. Kendimize ait düşüncelerimiz, bakış açılarımız yoksa bu evrende sadece herhangi bir canlıyız, başkalarının düşünceleri bizim düşüncelerimiz olmuşsa artık sadece köleyiz. Kendimize özgü fikirlerimiz, farklılıklarımız bizi biz yapar ve nerede olursak olalım farkedilmemizi sağlar.

                Henüz hayattayken, gözlerimizi dünyaya açıp keşfetmeye başladığımız zamandan, yine kendi dünyamıza gözlerimizi  sonsuza dek kapayana kadar düşüncelerimiz hep iyiyi bulmak için olsun. Erdemli olmak ilkemiz, sorunlara karşı farkındalık yaratmak ve çözüme kavuşturmak daima amacımız olsun. Düşünmeyi bir yolculuğa benzetirsek düz bir yolda ilerlemekte, bozuk satıhda yol almakta sizin tercihinizdir. Bu konuda tüm insanlığa dileğim, yolunuzun daima düzlüğe çıkması ve ilkenizin bir olduğu yol arkadaşlarına sahip olmanızdır.

 

 

Bu yazı toplam 931 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar