1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3.  Dünya Kadınlar Günü!
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

 Dünya Kadınlar Günü!

A+A-

sanat kalemi

 Dünya Kadınlar Günü!

 

alaattin-karaer--kose-yaizisi-(3).jpg

Yılda bir gün olan kutlamalardan biri daha geldi. Bugün dünyada ve ülkemizde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanıyor. Çeşitli etkinlikler, konferanslar düzenleniyor her yerde. Çok samimi olduğunu düşünmüyorum. Özellikle biz erkeklerin bu konudaki duyarlılığından şüpheliyim.  Yerel seçimler yaklaşıyor. Tüm partilerin listelerine bir bakın, Belediye başkanlığında, İl genel meclisi, ve belediye meclisinde, ayrıca muhtar adaylarında kaç kadınımız var. Olmaz ki! Olamaz ki! Listeye koymazlar ki! Koymaya kalksalar, evli kadınların kocaları, bekar kadınların aileleri en başta karşı çıkarlar.

     O nedenle de yılda bir de olsa, havamda su dövmeye devam ederiz kadın hakları diye! Kendimiz çalıp, kendimiz oynarız. Bu nedenle de içimden yazmak gelmiyor. İçimden yazmak gelse de gelmese de dünyanın her ülkesinde ve ülkemizde kadınlar değişik biçimlerde şiddete uğrayacaklar ve uğramaya devam edecekler. Azalma şöyle dursun, gittikçe de artacak.

     - Ülkemizde her üç kadından biri eşinden fiziksel şiddet görüyormuş. Kadınların yarısı ise şiddet gördüklerini daha önce kimseye söylemediklerini ifade ediyormuş. Bazı istatistikler Türkiye’de kadına yönelik cinayetlerin son yıllarda on dört kat artığını gösteriyormuş. Bu da toplumda en yüksek artış oranına sahip toplumsal sorunun kadın cinayetleri olduğunu ortaya koymaktadır.

     İnsanoğlu var olduğundan günümüze kadar, her yerde kadınlar sömürülen ve ikinci sınıf insan muamelesi görmüşlerdir. Yakın yıllara kadar bunu bilmeyenimiz yoktu. Alışmıştık da! Ancak son yıllarda, özellikle ülkemizde buna ek olarak kadınlarımız şiddete maruz kalıyorlar, öldürülüyorlar. Gün geçmiyor ki kadınlarımızla ilgili şiddetsiz günümüz olsun. Araştırmalarda görüyoruz ki üç kadından biri dayak kurbanı. Ne yapmak istiyoruz. Nereye gidiyoruz…

     365 günün 364 günü; erkeklerin egemenliklerini tehdit altında görmeleri, ya da egemenliği güçlendirmek istemeleri için kadınlarımıza, fiziksel şiddet, ekonomik şiddet, sözel şiddet, psikolojik şiddet, cinsel şiddet ve iftira uygulamalarıyla geçecek, sonra da çıkılacak, yılda bir gün “dünya kadınlar günü” denilecek.

     - Çin'de, yılda 1 milyon kız çocuğu doğar doğmaz öldürülüyor. Dünyada bu yolla kaybedilen kadın sayısı 40-50 milyonu buluyor.

     - Uluslararası Göç Örgütü, her yıl 2 milyon kadının sınır ötesi kadın ticaretinde kullanıldığından bahsediyor.

     - ABD'de, her 6 dakikada bir kadına tecavüz ediliyor.

     - İngiltere'de, her 7 kadından biri birlikte olduğu erkek tarafından tecavüze uğruyor.

     - Fransa'da, her ay 6 kadın aile içi şiddet nedeniyle hayatını kaybediyor.

     Emniyet Genel Müdürlüğü raporuna göre 2009 yılında 45 bin 438 olan, aile içi şiddet olayları  2012 yılında 92 bin 703 rakamına ulaşmıştır.  

     Böyle sonuçlardan sonra, dünya kadınlar gününü kutluyoruz!

     Gazetelerde gün geçmiyor ki cinsel istismara maruz kalan bir genç kız, bir kadın, daha çocuk yaşta bir kızın haberini okumayalım. Zaten bedenen güçsüz olan kadını birde böyle iğrençliklerle dünyalarını yıkmak mı bizim kadına saygımız. Bunca şeyden sonra onlardan nasıl sağlıklı nesiller  yetiştirmelerini bekleyebiliriz. Kendi ruhları yaralıyken nasıl düzgün bireyler yetiştirebilirler ki?

     Anamız…      Bacımız…       Kızımız…       Yarımız…       Aşkımız…       Sevgilimiz…

     Sevsek de, aşık olup onlar için dağları delip, çöllere düşsek de, onlarsız hayat düşünmesek de, onlara gereken değeri, saygıyı, sevgiyi verebiliyor muyuz acaba? Tek suçları kadın olmak mı? En cahilinden, okumuşuna, evlisinden, bekarına, duluna, gencinden, yaşlısına hepsinin suçu kadın olmak.  Kadın olmak zor zanaat. Hele de ülkemizde.

      Köyde, bağda bahçede, hayvanlara bakan, tohum eken, çapa yapan, ürün toplayan, bu arada ev halkının yeme, içme, temizlik, çocuk bakımı gibi sorumluluklarını üstlenen kadının durumu kentte de farklı değil.

“Biz kadınlar adil, eşit, özgür, laik, dayanışmacı ve barış içinde yaşayacağımız bir dünyayı yaratmak için kurtuluşumuzun kendi ellerimizde olduğunu biliyoruz. Bize dayatılan yoksulluğu, şiddeti, ayrımcılığı, gericiliği ve savaşı kabul etmiyoruz. Sömürüye boyun eğmiyoruz.” diyen kadınlarımız;

  Dünyada “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlanıyor. Çeşitli etkinlikler, konferanslar düzenlenen her yerde. İyi güzel de; peki yarın ne olacak!

Yine bazı bölgelerde töre cinayetlerine kurban gidecekler mi?

Çocukluklarını yaşayamadan başlık parası için, babaları yaşındaki insanlara satılacaklar mı?

Tarlada tapanda her türlü haktan yoksun karın tokluğuna ne zamana kadar çalışacaklar!

Artan ekonomik çıkmaz, yoksulluğun ve pahalılığın körüklendiği günümüzde kadınlarımız ahlak dışı, cinsel tacize mi? uğrayacaklar. Fuhuş yaygınlığı önlenecek mi?

Çalışan kadınlarımız, kadın erkek eşitliğinin sağlandığını görecekler mi.?

Yalandan, iftiradan kendini bilmezlerden kurtulacaklar mı?

Siyasi yelpazede yerlerini geniş şekilde alacaklar mı?

 

* * * * *

Emeğinizin sömürülmemesine, her türlü sosyal güvenceye kavuşmanız için,

Tüm olumsuzlukların ortadan kalkması ve tüm haklardan yararlanmanız için,

    Kadınların aktif katılımı olmadığı takdirde ne güvenlik, ne adalet, nede barış mümkündür.
Sıkıntılarının, dertlerinin, acılarının, ezilmişliklerinin en büyük nedeni biz erkekler olsak da ki; bunu kabul etmeliyiz, çünkü öyle.

Kadın haklarının insan hakları olduğunu unutmayalım.

     Sıkıntılarının, dertlerinin,  acılarının,  ezilmişliklerinin en büyük nedeni biz erkekler olsak da;   bunu kabul etmeliyiz, çünkü öyle.  Yaşadığınız, sizlere yaşattığımız tüm acılar için ben kendi adıma özür diliyorum. Ve tüm erkeklerden bunu yapmalarını istiyorum.

     Biz erkekler olarak her zaman yanınızdayız.

     Sizler bizlerden daha güçlüsünüz.

Kendi sorunlarınıza, sizler daha duyarlı olmalısınız.

     Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi:

     “Şuna inanmak lazımdır ki, dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir.”

Daha güzel günlere…

Kadın erkek eşitliğinin sağlandığı, kadına gereken değerin verildiği, acının ve gözyaşının dindiği güzel bir dünya dileğiyle…

Gününüz kutlu olsun!

alaattin-karaer--kose-yaizisi-(2).jpgalaattin-karaer--kose-yaizisi-(1).jpg

Bu yazı toplam 873 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.