1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Dünya güzeli kimdir?
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Dünya güzeli kimdir?

A+A-

Bu gün değişik bir konu ile karşınızdayım. Dünyada en güzel kimdir? cevap: Güzellik ölçüsü şahıslara göre değişir. Karac’oğlan der ki: “Dünyada güzel odur, gönül kimi severse”.

Meşhur Leyla ile Mecnun hikâyesinde bir bölüm var. Mecnun, “Leyla Leyla” diye çöllere düşüp bayılıyormuş. Mecnunun bu halini görenler, dönemin padişahına ricada bulunmuşlar: Padişahım! Lütfen emir buyurun da şu adamı Leyla’sı ile bir görüştürüver. Padişah da emir vermiş, her ikisini de getirmişler. Padişah bakmış ki Leyla’nın bir gözü şaşı imiş. Macnun’a dönerek: “Oğlum! Leylam Leylam diye çöllere düştüğün bu mu? Baksana gözünün birisi de şaşı! Mecnun şöyle demiş: padişahım! Sen ona kendi gözünle bakıyorsun. Bir de benim gözümle bak, dünyada ondan güzeli var mı?!!!

Bir de Şah İsmail kıssası var: Şah İsmail Güizar isimli bir Çingene kızına âşık olmuş. Ana babası ne kadar uğraştılarsa da bir türlü vazgeçirememişler. Şah İsmail hastalanmış, yataklara düşmüş. Anne baba şaşkın!

Bu ara yaşlı bir kadın şöyle bir akıl vermiş: Padişahım! Belirli bir günde, evlenme çağında olan kızların falan parka gelmelerini, oğlum İsmail’in eş beğeneceğini ilan et. Sadece Gülizar’ın oraya gelmesini yasakla. O zaman İsmail, o kadar güzelin içinden elbette birini beğenir.

Padişah söyleneni yapmış. Bütün kızlar bir parkta toplanmışlar. İsmail’e: “Gez bak, hangisini beğenirsen onu sana alacağım” demiş. İsmail bir baştan girmiş, öbür baştan çıkmış. Sonunda sormuşlar: “Hangisini beğendin”? Şah İsmail şöyle demiş: 

Bölük bölük olmuş hûri kızları

Hiç birisi Gülizâra benzemez

Gönül kimi sevse, odur güzeli

Hiç birisi Gülizâra benzemez.

Kimi al giyinmiş, kimi kırmızı

Kimi gül devşir, kimi nergizi

Kimi Şeyhu'l-İslâm, vezirin kızı

Hiç birisi Gülizâra benzemez.

Kimi al giyinmiş kimi turuncu

Kiminin ağzında dişleri inci

Kiminin koynunda nar u turuncu

Hiç birisi Gülizâra benzemez.

Kimi al giyinmiş kimi zerbâyi

Kiminin dünyada yoktur erbâbı

Kiminin koynunda cevâhir kabı

Hiç birisi Gülizâra benzemez.

Şâh İsmâîl yanda yandı, tutuştu

Kızlar ile helâllaştı, görüştü

Gülşen Bağçesine velvele düştü

Hiç birisi Gülizâra benzemez.

Bu bu yazımla şunu demek istiyorum: oğlumuz ya da kızımız kendine bir eş buluyorlar. Bazen anne baba o eşi çocuklarına uygun görmeyip “Olmaz” diyorlar. Belki de yüzde doksan haklıdırlar ama gene de daha kötü bir durumla karşılanmamak için “Olur” demelerini tavsiye ediyorum. Hoşça kalın.

 

Bu yazı toplam 778 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum