1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Dünya güzeli Keriman Halis kimdir?
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Dünya güzeli Keriman Halis kimdir?

A+A-

Keriman Halis Ece, 1913 yılında İstanbul’da doğmuş, 28.01.2012’de 98 yaşında ölmüştür. 31 Temmuz 1932'de Belçika’nın Spa kentinde yapılan Dünya Güzellik Yarışmasında "Dünya Güzeli" seçilmiştir. Kendisine, yarışmadan sonra Atatürk tarafından kraliçe anlamına gelen "Ece" soyadı verilmiştir. Atatürk bu yarışma sonrasında yaptığı açıklamada, "Övündüğümüz doğal güzelliğinizi fenni tarzda muhafaza etmenizi biliniz ve bu yolda uyanık bir tekamülün mütemadi tahakkukunu ihmal etmeyiniz. Bununla beraber asıl uğraşmaya mecbur olduğumuz şey, analarınızın ve atalarınızın oldukları gibi yüksek kültürde ve yüksek fazilette dünya birinciliğini tutmaktır” demiştir.

Keriman Halis niye dünya güzeli seçildi?

Batı için yerli olmanın hiçbir kıymet-i harbiyesi yoktur. Batı "kullanacağı insanı" arar. Biliyorsunuz bir zamanlarda Kerimen Halis'i kullanmışlardı. Evet, "Dünya güzeli"  seçtikleri bir Türk'ü Türkiye'ye karşı kullanmışlardı. Olay şöyle gelişmişti:

Cumhuriyet gazetesi; 1932'de "Türkiye güzeli" yarışması düzenledi. Türkiye'de düzenlenen bu ilk yarışmada Keriman Halis birinci seçildi.

Aynı yıl Belçika'nın Spa şehrinde "28. ülke güzeli"nin katıldığı bir yarışma yapıldı ve bu yarışmada Keriman Halis birinci ilan edildi. İşte bu yarışmada Jüri Başkanı'nın sarf ettiği sözler, Batılı'nın, Türkiye üzerindeki düşüncelerini ve amaçlarını ortaya koymaya yeter ve artar bile: "Sayın jüri üyeleri; bugün Avrupa'nın ve Hıristiyanlığın zaferini kutluyoruz. 1400 senedir dünya üzerinde hakimiyetini sürdüren İslâmiyet artık bitmiştir. Onu, Avrupa Hıristiyanları bitirmiştir. Elbette Amerika'nın ve Rusya'nın hakkını inkar edemeyiz. Neticede; bu, Hıristiyanlığın zaferidir. Müslüman kadınların temsilcisi Türk güzeli Keriman, mayo ile aramızdadır. Bu kızı zaferimizin tacı kabul edeceğiz. Onu kraliçe seçeceğiz! Ondan daha güzeli varmış, yokmuş bu önemli değil. Bu sene güzellik kraliçesi seçmiyoruz. Bu sene, Hıristiyanlığın zaferini kutluyoruz. Bir zamanlar Fransa'da oynanan dansa bile müdâhale eden Kanûnî Sultan Süleyman'ın torunu işte mayo ve sütyen ile önümüzdedir!. Kendisini bizlere beğendirmek istemektedir. Biz de, bize uyan bu kızı beğendik. Müslümanların geleceğinin böyle olması temennisiyle, Türk güzelini dünya güzeli olarak seçiyoruz!..

Fakat, kadehlerimizi Avrupa'nın zaferi için kaldıracağız!

Görüyorsunuz değil mi; 1932'den bu yana kat ettiğimiz mesafeyi?!. Bugün; podyumlarda "mayo"lar değil, "külot"lar sergileniyor ve bu kepazelik milyonlara seyrettiriliyor!. Aslında Kerimen Halis'i dünya güzeli ilan eden jüri başkanı az bile söylemiş! Çünkü, biz onun "Temenni"sini fersah fersah aştık..

Sadece "Mayo-sütyen" kalarak benzemedik "Batı"ya, neyimiz var, neyimiz yoksa attık üzerimizden. Kimliğimizi attık içimizden kimliğimizi!

Bir defa tesettürümüzü attık, Avrupalılar tarafından dünya güzeli birincisi seçildik. Sonra dilimiz attık, İngilizce şarkıyla yarışmaya katıldık, gene birinci seçildik. Gene dünya birincisi seçilmek için bir tek şeyimiz kaldı; o da dinimiz. Onu da atarsak batılılar bizi gene dünya birincisi seçerler, hem de çifte telli oynayarak. Ne dersiniz, bu şeytani fırsatı da değerlendirelim mi?

Bu yazı toplam 653 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.