1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Düğün salonları yeni döneme hazır
Düğün salonları yeni döneme hazır

Düğün salonları yeni döneme hazır

Koronavirüs nedeniyle kapalı olan düğün salonları 1 Temmuz itibarıyla kapılarını açtı. Kırıkkale’de faaliyet gösteren işletmelerde, bakanlığın geneldeki talimatlarına harfiyen uyuyor.

A+A-

Koronavirüs nedeniyle kapalı olan düğün salonları 1 Temmuz itibarıyla kapılarını açtı. Kırıkkale’de faaliyet gösteren işletmelerde, bakanlığın geneldeki talimatlarına harfiyen uyuyor.

SOSYAL MESAFE, MASKE, DEZENFEKTAN, ATEŞ ÖLÇÜMÜ

Türkiye’de koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında faaliyetlerine bir süre kısıtlama getirilen düğün salonları 1 Temmuz itibarıyla ‘yeni normal’ kuralları kapsamında kapılarını açtı. Sektör temsilcileri tüm salonların yeni kurallara göre düzenlendiğini, gelin ve damada pistte çekirdek aile üyelerinin kısa süre eşlik edebileceğini söylüyor. Kırıkkale’de faaliyet gösteren işletmelerde, bakanlığın geneldeki talimatları yerine getirerek, kurallara uyuyorlar.

TAKI MERASİMİ YAPILMAYACAK

Taç Mahal Balo ve Kongre Salonu işletme sahibi İsmail Özkan, Beyaz Saray Otel Düğün Sarayı işletme sahibi Necmettin Özçelik ve Mersan Düğün Salonu işletme sahibi Mustafa Ersan, halkın sağlığı için gerekli kurallara uyduklarını ve bakanlığın genelgesi doğrultusunda işletmelerini açtıklarını ifade ettiler. Taç Mahal Balo ve Kongre Salonu işletme sahibi İsmail Özkan, “Kapı girişlerinde ateş ölçümü yapılacak. Ateşi 38 dereceden yüksek olanlar alınmayacak. Maskesi olmayanlara maske verilecek ve el dezenfektesi yapılacak” dedi.

SANDALYELER ARASINDA 60 CM SOSYAL MESAFE

Özkan, 700 kişilik kapasitelerinin genelge ve kurallar doğrultusunda 400’e düşürüldüğünü belirterek, misafirlerin oturma düzeni masalar arası en az 1,5 metre, sandalyeler arası 60 cm

olacak şekilde düzenlendi. Özkan, “Düğün yapılacak mekanlara maske takılarak girilecek, girişlerde yeterli miktarda maske bulundurulacak, maskesiz misafirlere girişte maske dağıtılacak. Ayrıca maskelerin düğün süresince de takılması (gelin, damat, nikah memuru ve şahitler dahil olmak üzere) sağlanacak

SALON DUVARLARINDA BİLGİLENDİRİCİ AFİŞLER

Beyaz Saray Otel Düğün Sarayı işletme sahibi Necmettin Özçelik, “Temizlik, maske ve mesafe kuralları ile uyulması gereken diğer kurallara ilişkin bilgilendirme afişleri düğün yapılacak mekanların girişlerine ve içerisinde uygun yerlere asıldı. Misafirlerin girişlerinde mutlaka ateş ölçümleri yapılacak. 38 C’den yüksek olan kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi sağlanacak. Ateş ölçen personel/sorumlu tıbbi maske ve yüz koruyucu kullanacak. Düğün mekanlarının girişlerinde ve ortak kullanım alanlarında (ana salon, bina girişi, kafeterya, lavabolar vb.) el antiseptiği veya dezenfektan bulundurulacak,”

BÜTÜN MASALARDA DEZENFEKTAN YER ALIYOR

Özçelik, “Her masada yeterli sayıda en az %70 alkol içeren kolonya veya el antiseptiği bulundurulacaktır. Mesafe ve oturma düzeni kuralları, aynı evde oturan çekirdek aileden olan misafir grubu için uygulanmayacak. Düğünlerde karşılama, uğurlama ve takı merasiminde tokalaşma ya da kucaklaşma/sarılma yapılmayacak, mesafe korunacaktır.

Takı merasimi, hediyelerin düğün mekanının uygun bir yerinde bulundurulacak

sandık vb. bir toplama kutusuna konulması şeklinde yapılacak” dedi.

TOPLU FOTOĞRAF ÇEKİMLERİ YAPILMAYACAK

Mersan Düğün Salonu işletme sahibi Mustafa Ersan, genelgede belirtilen bütün kurallara uyduklarını ifade etti. Ersan, “Toplu fotoğraf çekimleri yapılmayacak, fotoğraf çekimi esnasında gelin ve damat hariç mesafe kurallarına uyulacaktır. Ancak maske kullanmak ve mesafe kuralına uymak kaydıyla misafirler gelin ve damatla bireysel fotoğraf çekimi yapabilecektir. Düğün yapılacak mekanlarda, kişiler arasında temasa neden olabilecek ya da mesafe kuralına aykırılık oluşturulacak oyun, dans, halay ya da gösteri yapılmayacaktır. (gelin ve damat hariç) Sadece misafirlerin dinlenmesine yönelik müzik yayını (canlı müzik dahil) yapılabilecek.”

GEREKEN TEDBİRLER EN İYİ ŞEKİLDE UYGULANIYOR

“Düğün mekanlarında bulunan mescitler 22.05.2020 tarih ve 8357 sayılı İçişleri

Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün Genelge hükümlerine uygun olarak kullanıma

açılabilecek.  Açık mekanlarda bulunan çocuk oyun alanlarındaki sık dokunulan yüzeylerin

temizlik ve dezenfeksiyonu sağlanacak. Ulaşılabilir alanlarda el antiseptiği bulundurulacak. Koronavirüs (COVİD-19) bulaşma riskini artıracağı için 1 metreden yakın temas gerektiren aktiviteler yapılmayacak. Halkımızın sağlığını korumak ve evlenecek olan çiftlerimizin mutluluğuna mutluluk katmak için bizlerde gereken önlem ve tedbirleri en iyi şekilde uygulayacağız” dedi.

Haber: Sedat Gençay

 

Bu haber toplam 2323 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.