1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Dövme yapmanın haramlığı
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Dövme yapmanın haramlığı

A+A-

Allah’ın yarattığı canlılar içinde en güzel olanı şüphesiz insandır. Bu durum ayette şöyle dile getirilmektedir: “Biz, gerçekten insanı en güzel bir biçimde yarattık” (Tîn/4).  Ne yazık ki insanlardan bir kısmı Yüce rabbimizin yarattığı güzelliği beğenmeyip kendisine emanet olarak verilen vücudunun çeşitli yerlerine bir takım işlemler uygulamaktadırlar. Kimisi dudaklarını boyar, kimisi kaşlarını yoldurur, kimisi tırnaklarını uzatır ve boyar. İslam’a göre, bunların en kötüsü de dövme yaptırmaktır.

Bu, bir yönüyle, farkında olmadan, kendisini adi bir sudan yaratana karşı meydan okumaktır; onun yarattığını beğenmemektir. Ama şurası bir gerçektir ki günün birinde –daha önce gelenlerin gittiği gibi- o da tıpış tıpış ahirete gidecektir. İnansa da gidecek, inanmasa da!

Bizleri kendi istediği yerde, kendi istediği ana babadan, istediği zamanda dünyaya getiren, istediği zamanda da öbür aleme götürecektir.

Ancak insan burada yapması gerekip de yapmadıklarından, ya da yapması yasaklandığı halde yaptıklarından hesaba çekilecek ve gereken işlem yapılacaktır.

Bu yasaklardan (haramlardan) birisi de dövme yaptırmaktır. Bu konuda sevgili Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmaktadır.

 Abdullah İbn Mes'ûd (r.a)'tan rivayet edilmiştir:

“Allah dövme yapan ve yaptıran kadınlara, yüzden kıl yolan ve yolduran kadınlara, güzellik için diş törpülettiren kadınlara, Allah'ın yarattığı şekli değiştiren kadınlara lanet etmiştir.

Bu söz, Esed oğulları kabilesinden Ümmü Ya'kub denilen bir kadının kulağına gitmişti. Bu kadın, o sırada Kur'an okuyordu. Hemen Abdullah İbn Mes'ûd'a gelip ona:

“Senden benim kulağıma gelen bu söz de ne? Sen dövme yapanlara ve yaptıran kadınlara, yüzden (kaştan) kıl yolduran kadınlara, güzellik için diş törpületen kadınlara, Allah'ın yarattığı şeklî değiştiren kadınlara lanet okumuşsun!” dedi. Abdullah İbn Mes'ûd:

“Resulullah (s.a.v.)'in lanet ettiklerine ben neden lanet etmeyecekmişim. Hem bu, Allah'ın Kitabı'nda da var” dedi. Kadın:

“Doğrusu ben mushafın iki kapağı arasındakileri okudum. Fakat böyle bir şey bulamadım” dedi. Abdullah İbn Mes'ûd:

“Gerçekten Kur'an-ı okudunsa, mutlaka bulmuşsundur. Yüce Allah,

“Peygamber size neyi getirmişse onu alın! Sizi neyden yasakladı ise hemen ondan vazgeçin” (Haşr/7) buyurdu” dedi. Bunun üzerine kadın:

“Ama ben senin hanımının üzerinde de bundan bir şey görüyorum” dedi.

Abdullah İbn Mes'ûd:

“Git de bak!” dedi.

Bunun üzerine kadın, Abdullah İbn Mes'ûd'un hanımının yanına girdi. Fakat onda bununla ilgili bir şey göremedi. Abdullah İbn Mes'ûd'un yanına gelip:

“Bir şey göremedim” dedi. Abdullah İbn Mes'ûd:

“Bana bak! Böyle bir şey onda olsaydı, onunla bir arada olamazdık” diye cevap verdi. Buhari, Libâs 82; Müslim Libas 33-120).

İşte sahabenin hadislere bağlılığı, işte bizim Müslümanlığımız.

 

Bu yazı toplam 986 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.