1. HABERLER

  2. SPOR

  3. DOLANDIRICILAR VE DOLANANLAR
DOLANDIRICILAR VE DOLANANLAR

DOLANDIRICILAR VE DOLANANLAR

Önce Turcell’in dikkatini çekiyorum. Bir süre önce bana 25 bin lira ikrâmiye çıkaran numara, Turkcell’in idi. Bu kez beni dolandırmaya kalkanların numarası...

A+A-

Önce Turcell’in dikkatini çekiyorum. Bir süre önce bana 25 bin lira ikrâmiye çıkaran numara, Turkcell’in idi. Bu kez beni dolandırmaya kalkanların numarası da Turkcell’in. 05370272406

DOLANDIRICIYLA, ÖZETLE KONUŞMA

5.12.2014’de saat, 10.05’de evimin telefonu çaldı; âhizeyi kaldırıp “efendim Doğan” dedim. Arayan kişi doğu şîvesiyle, sen Demir Doğan Kandemir’ misin?” evet. Ben Kırıkkale Emniyet Müdürlüğü’nden Baş Komiser Mustafa”. “Mustafa Bey soyadınız yok mu?” . Arayan 3-5 sâniye durakladı sonra “Baş Komiser Mustafa Aslan” dedi. Ben bu durumdan şüphe ettim, “Mustafa Bey telefon numaranı verir misiniz?” Arayan kişi, telefon numaramı ne yapacaksın? Ziraat Bankasındaki hesabınızdan para çekmek isteyen iki kişiden biri, polis tarafından yakalandı. Polise yardımcı olmak için hesap cüzdanınla Ziraat Bankasına gel, seni Emniyet Müdürlüğü’nün kapısında bekliyorum” dedi. Cümle bozukluğundan şüphe ettim. Telefon ekranında görünen, 5370272406 Turkcell’in numarasını orada bulunan kâğıda yazdım ve evimden çıktım. Arayan kişi cep telefonumu sordu söyledim ve “telefonu kapatma açık tut, kaç dakka sonra Bankaya gelirsin?” dedi. Yarım saatten aşağı olmaz”. Ben yolda iken telefonum çaldı. Bu kez arayan kişi “Emniyet Müdürlüğüne gel, ordan doğru savcılığa git” dedi. Bu cümleden de şüphe ettim ve Mustafa Bey! Az önce Emniyet Müdürlüğü’nün kapısında beni beklediğini söylemiştin; şimdi doğru savcılığa gitmemi söyledin. “bu ne demek?” Arayan kişi doğu şiyvesiyle “Savcı Bey öyle tâlîmat verdi, sen bankaya 200 metre kala beni ara” dedi. Tahmînen bankaya 30 metre kala belki daha yakın mesâfede o kişiyi aradım ve bankaya girdim.(Bu sırada güven timlerinin beni takip ettiğinin farkında değildim.) Bu sırada banka personelinden birkaç kişi ayaktaydı; banka hesabıma baktırdım, hesabımdan para çekilmemişti.

Banka personeli bir bardak su ikram etti; “suyu çok içerim, susamıştım iyi ettiniz” diyerek suyu içtim ve banka personeline, “ölmüşlerinizin rûhları şâd olsun; siz benden daha heyecanlısınız” dedim. Banka personeli şuraya otur” dedi. Ben de gösterilen oturdum.

O kişi beni arıyor, bankadan çık, orda oturuyorsun, bankadan 50 metre uzaklaş” dedi. Ben bankadan çıkmadığım hâlde “bankadan çıktım, 60 metre kadar bankadan uzaktayım” . Arayan kişi 60 metre kadar uzakta nerdesin?” dedi. Bankanın karşısında “Çetin” diye bir yer var oradayım derken, ses az geldiği telefonun mikrofonunu açtım. Ben bankada iken; dolandırıcı “şimdi senin evindeyim, hanımının yanımdayım” dedi. Bunun üzerine bankanın telefonuyla evimi aradım. Dolandırıcının söylediği yalandan başka bir şey değildi. Eşim sâkin bir şekilde bana cevap verdi. Ben evden çıkarken, “eşim bana bunlar dolandırıcı” demişti.

Arayan kişinin, “benden havâle isteyeceğini sezmiş olmalı ki, Polis Memuru Melih Bey, telefonu benden alıp dışarı çıktı. Her ne şey ise Melih Bey’in dolandırıcıya neler söylemişse, dolandırıcının sesi kesildi. Emniyet Müdürlüğü’nün Âsâyiş Şûbesine gittim, özetle ifâdemi verip şikâyetçi olduğumu söyledim. Ben, Emniyet Müdürlüğü’nün güvenlik Şûbesi’nden çıkmak üzereyken Karşıyaka mahallesi’nden bir kişi dolandırıcıdan şikâyetçi ve ikinci kişi olarakÂsâyiş Güvenlik Şûbesine geldi. Bu kişinin de dolandırıcılara para göndermesi güven timleri sayesinde engellendi.

Bankaların yakınında ve yanında görev îfâ eden Âsâyiş Şûbesi Polis Memurları ile diğer emniyet mensuplarına teşekkür ediyor, Türkiye halkının dolandırıcılara karşı ayık olmalarını ricâ ediyorum.

Evime geldiğimde nikâhlım bana aşağıda yazdıklarımı anlattı: Ben bankada iken, bana senin evindeyiz” diyen dolandırıcı, evimi aramış ve özetle, “Doğan amca bizim yanımızda sen evden çıkma, kimseyi arama, kimseye bir söyleme, biz Doğan amcayla eve geliyoruz” demiş. Belâsını bu kişi ve kişilere Allah hidâyet eyleye.
Bu haber toplam 409 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.