1. YAZARLAR

  2. Op. Dr. Gülçin Üstün Serpim

  3. DOĞUM KONTROL YÖNTEMLERİ
Op. Dr. Gülçin Üstün Serpim

Op. Dr. Gülçin Üstün Serpim

Kadın Hastalıkları Doktoru
Yazarın Tüm Yazıları >

DOĞUM KONTROL YÖNTEMLERİ

A+A-

Merhabalar. Bu hafta sizleri hastalarımdan çok sık aldığım sorulardan biri olan doğum kontrol yöntemleri hakkında kısaca bilgilendirmek istiyorum.

  İstenmeyen gebelikler aslında tüm dünyada yaygın bir sorun. Uygun korunma yöntemi seçilerek bu sorunun önüne geçilebilmektedir. Günümüzde kullanılan yöntemler doğal korunma yöntemleri, doğum kontrol hapları, hormonal aylık yada 3 aylık iğneler,cilt altına yerleştirilen implantlar, bariyer yöntemleri  ve cerrahi olarak uygulanan tüplerin bağlanmasıdır.

  Kısaca doğum kontrol hapları, spiraller, hormonal iğneler ve tüplerin bağlanmasından sık kullanıldıkları için bahsetmek istiyorum.

  Doğum kontrol hapları içerdiği hormonlar sayesinde yumurtlamayı engelleyerek gebeliğe engel olmaktadır. Adetin ilk 5 günü içilmeye başlanır. Her gün aynı saatte alınıp unutulmadığı takdirde koruyuculuğu yüksektir. Toplumda inanıldığı gibi kısırlık, kanser, kilo alma, tüylenme yapma gibi etkileri yoktur. Aksine uygun hastalarda doğum kontrolü dışında, adet düzensizliği, polikistik over sendromu, yumurtalık kistleri ve tüylenme tedavisinde de kullanılmaktadır.  Günümüzde yan etki olasılığının daha az olduğu yeni nesil doğum kontrol hapları mevcuttur. Emzirme döneminde klasik haplar önerilmezken sadece progesteron içeren haplar kullanılabilmektedir.

  Spirallerin ülkemizde 2 çeşiti mevcuttur. En sık kullandıklarımız bakırlı T şeklindeki spiraller ve hormonlu spirallerdir. Bakırlı spiraller içeriğindeki bakır sayesinde spermi öldürerek tüplere geçişi engeller. Koruyucuk olarak 5- 10 yıl etkisi devam eder. Doğumdan 6-8 hafta sonra uygulanabilmekte olup emzirme döneminde güvenlidir. Yerleştirme öncesi detaylı jinekolojik muayene yapılmalıdır. Uygun hastalarda adetli dönemin tercih edilmesi uygulamayı kolaylaştırmaktadır. İlk adet döngüsü yapılan kontrolde spiral yerinde izlenirse senelik kontrol yapılması şartıyla 10 yıla kadar kullanılabilmektedir. Uzun süreli koruma düşük maliyetli olması ve korumaya hızlı başlaması avantajları iken, gebeliği yüzde yüz engellememesi ile kanama düzensizlikleri dezavantajlarındandır.

  Hormonlu spiraller ise yine T şeklinde olup her gün belli bir miktarda hormon salgılayarak rahim içerisinde etkili olurlar. Özellikle gebelik istemi olmayan ve yoğun kanama ile başvuran hastalarıma kanama sebebini araştırıldıktan sonra engel bir durum yoksa hormonlu spiral önermekteyim. Bu spirallerin koruyuculuğu ise 5 yıldır.

  Aylık ya da 3 aylık hormonlu iğneler doğum kontrol hapı kullanamayan ve spiral için uygun olmayan hastalarda tercih edilebilmektedir.  Emzirenlerde güvenlidir. Maalesef adet düzensizliği yapması ve doğurganlıktaki geri dönüşün diğer yöntemlere göre daha geç olması dezavantajlarındandır.

  Şimdiye kadar bahsettiğim yöntemlere göre en yüksek orandaki koruyuculuk cerrahi olarak tüplerin bağlanması yöntemindedir.  Tüplerin bağlanmasında kullandığımız iki çeşit cerrahi yöntem vardır. Mini laparotomi dediğimiz ufak kesi ile ya da laparoskopik yani kapalı ameliyat yöntemi ile uygulanabilir. Bazen sezeryan ile doğum esnasında da tüpler bağlanabilmektedir.Bu yöntem  kesin olarak gebelik düşünmeyen hastalarda tercih edilmektedir. Hangi tip cerrahi ile tüplerin bağlanacağı kişiye göre değişmekte olup doktorunuz en uygun yönteme muayene sonrası karar verecektir.

  Korunma yöntemi kişiye özeldir. Muayene, hastanın özgeçmişi, ek hastalıkları ve hastanın kontrol yönteminden beklentileri dikkate alınarak kadın doğum hekimi tarafından uygun yöntem belirlenebilir. Her ne kadar uygun yöntem kullanılsa da yüzde yüz korunma sağlanamayabilir. Olası gebelik şüphesi durumlarda mutlaka gebelik açısından değerlendirilme yapılmalıdır. Sevgilerimle.

Bu yazı toplam 9396 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.