1. YAZARLAR

  2. ASIM ATABEY

  3. DİŞİ HAYVAN KESİMİ YASAKLANDI MI?
ASIM ATABEY

ASIM ATABEY

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

DİŞİ HAYVAN KESİMİ YASAKLANDI MI?

A+A-

TBMM. simizce yasalar yapılır.  Bazen öyle yasalar yapılıyor ki.  Yasa, Ülke gerçekleriyle hiç uyum göstermez. Sanki bu yasaları yapan milletvekillerimiz ve hükümet yetkililerimiz, bizim değilmiş gibi. Bunun son örneklerinden biri, kurbanlık hayvanlar üzerine yaptıkları yasada görülmektedir.

            Dünyada en yüksek fiyattan et tüketiriz. Bu yüzden en az et tüketen Ülke’yiz. Sofrasında et bulamayanlar, neredeyse nüfusumuzun yarısı kadardır. Bir büyük kesimi de kestiği kurbanın etini, bir yıl boyunca, eti idareli kullanan insanlardır. İnsanların yüzde seksenine yakını, kurban etiyle yılı tamamlayan insanlardır.

            Bir soru soralım. Bir odaya kapatılmış küçük cüsseli bir kurt ile büyük cüsseli bir fili, ya da bir ineğin savaş yapmalarını isteyelim. Sizce bu savaşı küçük cüssesi ile kurt mu? Yoksa kocaman cüssesi ile fil ya da inek mi kazanır? Cevabını da uzmanların görüşüyle verelim. Savaşı kurt kazanır. Çünkü kurt et yiyerek beslenir. Fil ya da inek ot yiyerek beslenir.

            Bir kıyaslama da ben yapayım. Tarihimizde Türkler yaptıkları savaşları neden kazanır?   En önemli nedenlerden biri, Türklerin et ile beslenmeleridir. Günümüzde et ile beslenmek sorun oldu. Bu nedenle meclisimiz ve hükümetimiz tedbirler almak zorunda kaldı.   Başka açıdan da baktığımız zaman, Anadolu’muz küçükbaş hayvanlar yetiştiriciliğe ve yerli ırk dediğimiz sığır yetiştiriciliğinde sıkıntılarımız var.  Özellikle DOĞU ANADOLU VE GÜNEYDOĞO ANADOLU, hayvan yetiştiriciliğinde zor durumdalar.

            Terör nedeniyle DOĞU ANADOLU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU İNSANIMIZI, batı bölgelerine göç etmek durumunda bıraktık. Dağlarımızı insansız ve davarsız, sığırsız bıraktık. İkinci olarak insanımızı, bilinçli bir üretimden mahrum bıraktık. Kolay yem bulabilir ve uygun fiyatlarla yem bulabilir durumdan mahrum bıraktık. Hatta çok pahalı tohumlama sistemini uyguladık.

            Dahası koç katımı ve boğa katımını iyi ayarlayamadık. Özellikle hayvanların gebelik dönemlerini iyi koruyamadık.  Yıllarca gebe hayvanların kesimlerine engel olamadık. Şunu iyi bilmek zorundayız. Özellikle kurban kesim aylarımız,  hayvanlarımızın gebe kalmalarından başlayan ve doğum yapma gününe kadar geçen sürede hayvan kesimleri engellenmedi. Engellenemedi. İnsanlar dişisine erkeğine bakmadan, kesim ağırlığına gelip gelmediğine bakmadan, kurbanlıların kesimi gerçekleştirildi. 

            Kurbanlık hayvan beslemesinde yapılan işlemlerden biri de şudur. Besici kurbanlık olarak satmak istediği hayvanların gebe kalmaması için çaba gösterir. Yaptığı iş bu hayvanları, koç ile ve boğa ile buluşturmamak olur.  Hayvan gebe kalırsa yeterli kilo almaz.

            Şimdi yolun sununa gelindi. Giderek hayvan varlığımız, üretim çabalarımız ESOES vermeye başladı. Dişi hayvan kesimi konusunda tedbirler ortaya atıldı. Bu defa bir başka yanlışın içine düşüldü. Kaş yapayım derken göz çıkarıldı. Büyük üreticilerimiz için bir sıkıntı olmayabilir.  Küçük üreticilerimizi idam sehpasına götürme gibi bir şey.

            Küçük üretici böyle bir kesim yasağı getirileceğini bilmeden on tane veresiye dişi kurbanlık aldı.   Veresiye yem, ilaç aldı. Beş altı ay hayvanını besleyecek. Kurbanda satacak. Borçlarını ödeyecek. Üç beş kuruş ta kâr edecek.  Milletvekillerimiz ve hükümetimiz ne yapıyor? Dişi hayvan alımını ve satımını yasaklıyor. Et üretimini artıracağız, hayvan sayımızı artıracağız, et fiyatlarını düşüreceğiz diye yasa yapıyor? Pat diye bir yasa çıkarıyor. Küçük üreticiyi sırtından hançerliyor. İşte burası doğru değil.

            Et üretiminin artırılması, et fiyatlarının düşürülmesi, hayvan besiciliği yapan çiftçi sayımızın artması için yapılan çalışmaları alkışlıyoruz. Ancak bu çabalar hemen devreye sokularak başaramayız. Hayvan üreticilerimizi koruyarak, onların hayvancılık yapmaya özendirilerek yasa yapılması gerekmez mi?  

                        ASIM ATABEY EMEKLİ ÖĞRETMEN 25.7.2017

Bu yazı toplam 1518 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.