1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. DIŞARININ SESİNE BAK
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

DIŞARININ SESİNE BAK

A+A-

Bizim hükümetimiz karar almış Türkiye Büyük Millet Meclisi ’de onaylamış seçim tarihi öne alınmış, bunu her fırsatta seçime hazırız diyen muhalefet partilerimizde kabullenmiş ama Amerika devletinin dışişleri bakanı sözcüsü bizim yapacağımız erken seçimden endişe ediyormuş, bakala kendilerinin yapılan başkanlık seçimi halen şaibeli kendi seçimlerine Rusya’nın müdahale ettiğini konuşuyorlar. O hususta deliller arıyorlar, bunları rafa kaldırmışlar. Türkiye cumhuriyeti devletinde yapılacak seçimle uğraşıyorlar. Be budalalar her yere her devletin işine burnunuzu sokmayın, buralardan sizlere nema çıkmaz.

Türkiye Cumhuriyeti devleti çok olağan hallerde de seçim yaptı. Her şey demokrasi kuralları içinde geçti. Türk milleti demokrasiyi içine sindirmiş her şeyin en iyisini yapar en iyisini düşünür kendisine yapılan dolaylıda olsa baskı ve telkinlere değil kendi hür iradesine sahip çıkar bunu 1983 tarihli genel seçimde anavatan partisine sahip çıkarak ispatlamıştır. Bu kadar demokrasiyi kabullenmiş bir milletin yapacağı erken seçimden niçin rahatsızlık duyuyorsunuz. Bu seçimde de bu millet size demokrasi dersi verecek kendi hür iradesiyle kendini yönetecekleri seçecektir. Bundan ne siz ne de sizin gibi düşünenler hiç merak etmesinler. Eğer bir düşünceniz var da bu kısa zamanda o pis düşüncenizi uygulayamayacağınız dan endişeliyseniz o endişeniz içinde boğulun.

Türkiye cumhuriyeti devletine kimse ırak ya da Suriye’ deki gibi demokrasi getirmeye kalkmasın. Ona bu devletin ihtiyacı hiç olmadı bundan sonrada olmaz. Bunu bu devletin ne hükümeti ne de muhalefeti kabul etmez. Size düşündüğünüz fırsatı hiçbir zaman vermez. Bu milletin içinden çıkmış kendi meclisini bombalayacak kadar alçalmış darbecilerden sonra bile bu millet yine demokrasiye sığınmıştır. Bu millet alçakça tezgâhlanmış darbelerden vesayetlerden, müdahalelerden sonra kendi kaderini kendi belirleyecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Hele bu hususta dışarıdan pis sesler gelmesin. Türkiye cumhuriyeti devletine 15 Temmuz’u yaşatanları ve onları koruyan, savunan, Amerika devletini hiç unutmayacaktır.

Türk milleti 23 Nisan 1920’deki Türkiye Cumhuriyetini kuran büyük millet meclisinin devamı olan bu meclisinin her türlü zorluğa karşı da olsa, o zamanlarda da büyükler emrediyor diye Mustafa Kemal’i kastedenlere o zamanın milletvekili Hüseyin Avni bey “bizim büyüğümüz yok, büyüğümüz Allah’tır” diye cevap vermiştir. Milletinin seçtiği liderler büyük ve diktatör olamaz. Kendini seçen milletinin hizmetkârı olur. Dıştan bu kadar devletimizle uğraşanlarla hep beraber baş etmemiz gerekirken kendimizi zayıf düşünüp düşmanlarımızı sevindirmeyelim.

Kendi içimizde kanunlarımızın emrettiği çerçeveler içinde ittifaklar yapılsın her siyasi partimiz her milletin hizmetine sunacağı projelerini açıklasın. Saygınlığa zarar vermeden milletinin huzuruna çıksın, ondan sonra da milletinin takdirine razı olsun. Hiçbir partimiz merak etmesin sandıklarımız güven içinde olur. Çünkü her partinin temsilcileri orada görev alır. Onlar hiçbir zaman birbirlerini incitmeden işlerinin en iyisini yaparlar. Görevli bulundukları sandıkları onların namusudur. Namusuna kimse zarar vermez. Kimseye de zarar verdirmez. Sandıklardan umduklarını bulamayanlar suçlu aramaya kalkmasınlar. Seçmenin tercihine razı olsunlar, demokrasi bunu gösterir.

Bu yazı toplam 921 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.