1. YAZARLAR

  2. ÇAĞLAR SAKİN

  3. DİŞ TELLERİ İLE EĞRİ DİŞLERİN DÜZELTİLMESİ
ÇAĞLAR SAKİN

ÇAĞLAR SAKİN

DİŞ HEKİMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

DİŞ TELLERİ İLE EĞRİ DİŞLERİN DÜZELTİLMESİ

A+A-

(Yazı Dizisi Birinci Bölüm)

Değerli İl Gazetesi okuyucularımıza merhaba. Bu haftaki yazımda sizlere kendi uzmanlık alanım olan Diş Teli Tedavilerinden bahsedeceğim.

Ortodonti nedir?

Ortodonti, düzgün diş anlamına gelir. Diş Hekimliği’nin uzmanlık alanlarından biri ve en önemlisidir. Dişlerdeki eğrilikler ve alt-üst çenelerdeki bozuklukların düzeltilmesi ile ilgilenir.

Ortodontist kimdir?

5 yıl süren diş hekimliği eğitiminin ardından 4-6 yıl süren ortodonti uzmanlık eğitimini tamamlamış diş hekimleri ancak ortodontist hekim ünvanı alabilir ve diş teli tedavileri yapabilirler. Genel diş hekimlerinin diş teli tedavileri yapma hakları yoktur.

Diş telleri nedir? Ne işe yarar?

Diş telleri çok esnek tellerdir ve dişlere hafif bir kuvvet uygularlar. Bu sayede dişler hareket etmeye başlar. Eğri dişleri istediğimiz yöne hareket ettirerek düzeltme şansımız vardır bu sayede inci gibi dişlere sahip olursunuz.

Diş telleri hangi yaşta takılmalıdır?

Diş teli tedavilerinde dişlerdeki eğrilik durumu çok önemlidir. Bazı bozukluklarda 7-8 yaşında tedaviye başlanması gerekirken bazı bozukluklarda da 12-13 yaşlarda takılabilir. Ortodontist diş hekimi size bu konuda en doğru bilgiyi verecektir.

Diş telleri her yaşta takılabilir mi?

Diş teli her yaşta takılabilir. Diş teli tedavisi için yaş sınırı yoktur. Tedavi için tek şart sağlıklı diş eti ve kemik dokusuna sahip olmaktır. Gelişen teknoloji ile birlikte artık daha çok erişkin hasta diş teli taktırmak için kliniğimize başvurmaktadır.

Diş teli takılmazsa ne olur?

Diş teli takılmadığında eğri dişler düzelmez. Bu durumda en önemli sorun estetik sorundur. Hiç kimse eğri dişlerle gülmek istemez, fotoğraf çektirmek istemez. Eğri dişleri olanlar sosyal hayatlarında arkadaş çevrelerinde gerek konuşmaya gerekse gülmeye çekinirler. Bu nedenle diş teli takılması estetik dişlere sahip olmak için gereklidir.

Bu haftaki yazımın sonuna geldik. Bir sonraki yazımda diş telleri ile ilgili bilgiler vermeye kaldığım yerden devam edeceğim. Tekrar görüşmek üzere. Kendinize ve dişlerinize iyi bakın. Bol gülüşlü günler dilerim.

 

 

Bu yazı toplam 2446 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar