1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. DİNLENME TATİLİ
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

DİNLENME TATİLİ

A+A-

17 Ocak 2020 de başlayan 15 günlük dinlenme tatili yurdumuz genelinde bütün öğrenci ve öğretmenlerimize hayırlı olsun, sağlık içinde dinlenerek 3 Şubat 2020 Pazartesi günü tekrar görevlerine başlamaları dileğimizdir. Milli Eğitim’in çatısı altında ekmeğini kazanan halende yaşamını devam ettiren emekli eğitimcilerimize de sağlıklı ömürler geçirmelerini temenni ediyoruz. Eğitim ordusunun saygıdeğer mensupları, şimdiki imkanlarımızla seneler önceki imkanları karşılaştırdığımız zaman oradaki gelişmişlik farkını görmemek, takdir etmemek mümkün değil, fakat gelişmişlik farkı eğitimin başarısıyla orantılı olamamıştır, acaba bunun nedeni nedir. Teknoloji gelişti her türlü imkanlar elimizin altında olduğu halde her fırsatta eğitimdeki başarısızlıkları dile getirmenin sebebi nedir.

Bu başarısızlıkların sebebi teknoloji mi yoksa insan faktörü mü, bunu iyi incelemek bu hususta bilinçli olarak yorum yapmak daha uygun olur diye düşünmek gerekmez mi. Bu eleştiriyi yapmanın yüzde doksanı maalesef bu geminin içindeki öğretmen topluluğudur. Eğitim başarısız diyen onun içindeki ekmeğini ondan yiyen öğretmendir. Yönetimi suçlamak en kolay iş olarak karşımıza çıkıyor. Böyle eleştirilerle uğraşacağımıza el ele verip başarısızlığın ve eğitimdeki yanlışlığın nasıl giderilmesi hususunda fikirler üreterek başarıyı yakalamak için neler yapmamız gerektiğinde birleşilse daha iyi olmaz mı. Başarıyı sağlamak öğretmenlerimizin elindedir. Öğretmenlerimize de yardımcı olmak velilerimizin görevidir velilerimiz en kıymetli varlıklarını öğretmene teslim eder onun için velilerimiz eksik arayan eleştiren değil yardımcı olan öğretmenin öneri ve tavsiyelerine önem veren olmalıdır. Velilerimiz eksik arayan değil, eksiği tamamlamak için yardımcı olanlar olmalıdır. İşte o zaman eksiğin bir çoğunu tamamlamış oluruz.

Toplumumuzun en büyük şikâyetlerinin başında öğrenci ve öğretmenin kılık kıyafetleri gelmektedir. Onun için bakanlığımız tarafından öncelikle kılık kıyafet yönetmeliği değiştirilmeli, öğrenci öğrenciliğini öğretmende öğretmenliğini bilmelidir. Şimdiki durumda kim öğrenci kim öğretmen kimse kimseyi bilememektedir. Öğretmen örnek kişidir, öğrenci her yönüyle öğretmenini örnek alır ama nasıl öğretmeni onuda iyi tarif etmek gerekir öğretmen kılık kıyafetiyle, fiziki görüntüsüyle bilgi becerisiyle toplumun örnek kişisidir öyle olursa öğrenciside onu örnek alır, ama şimdiki durumlar bunun tam tersidir. Her meslek gurupu öncelikle kendi sorumluluğunu bilmek zorundadır. Öğretmende vatandaşın en kıymetli varlığının sorumlusudur onun karşısında nasıl çıkması gerektiğini bilmek zorunadır. Ondan sonra öğrencisi ve velisinin nasıl davranacağı kendiliğinden meydana çıkar.

Bütün bu eksiklikler dışında ta ücra yerleşim yerlerinde (köy ve mezralarda) yokluklar içinde çalışan erkek ve bayan öğretmenlerimizi ulusal basından okuyoruz onların mesleklerine aşklarından dolayı nasıl gayret ettiklerini duydukça mesleğimiz adına gurur duyuyoruz. Bunun yanında hiçbir eksiği olmayan doğalgazlı okullarda ortalama 18 öğrenci ile görev yapanlara seslenmek lazım hangisi daha mutlu.

Bütün sözlerin nerede olursa olsun mesleğinin hakkını verenlere değil kendi görevini layıkıyla yapmayıp mesleği karalayanlaradır. Meslek suçlu değil mesleği icra edenler suçludur, bu bütün meslekler için geçerlidir.  Bütün eğitim ordumuzun mesleğine layık olanlardan olması dileğiyle.

Bu yazı toplam 540 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.