1. YAZARLAR

  2. UĞUR BÖCEĞİ

  3. Dile kolay 36 yıl
UĞUR BÖCEĞİ

UĞUR BÖCEĞİ

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

Dile kolay 36 yıl

A+A-

Şehrimizin sesini duyurmamız lazım. Nüfusumuz çok büyüdü, birçok vilayetten daha büyüğüz. Hakkımızı aramalıyız. Bizde varız. Dilekleriyle kuruldu İL GAZETESİ.

Yıllar yılı bu mücadelenin içinde bizatihi içinde olan İL GAZETESİ bu emeline 1989 yılının 21 Haziran ayında çıkarılan yasa ile Kırıkkale il olurken. İlk vali Fikret Güven 17 Ağustos 1989 yılında göreve başladı. Kırıkkale il olunca İL Gazetesi’nin görevi elbette bitmedi. Çünkü ‘‘Büyük bir tepeyi aştığında insanın bulacağı şey, daha aşılacak pek çok tepenin olduğudur’’

Nelson Mandela.

Kırıkkale il olunca elbette sorunlar bitmedi. Kırıkkale il olduktan sonra MKE kurumundan emekli olanların yerine işçi alımı olmayınca Kırıkkale cazibesini yitirdi. İş imkanı azalınca yıllarca bir nüfus düşüşü yaşandı. Orta Anadolu rafinerisinin kurulması bile bu geriye gidişi durduramadı. Yeni, yeni 1980’li yıllardaki nüfusuna ulaştı.

Kırıkkale yeniden cazibe merkezi olmalı, yeniden Kırıkkale hak ettiği tahtına ulaşmalı. Çünkü yıllar önce 1980’li yıllarda Kayserinin nüfusu 360 bin iken Kırıkkale’nin nüfusu 320 bin idi. Kayserinin nüfusu bugün 1 milyonun üzerinde, Kırıkkale ise 300 bin civarında.

Bu yüzden İL GAZETE ’sinin işi çok.  Kısacası çok çalışmamız lazım, çok.

Çünkü Kırıkkale’mizin sadece adında kırık olsun. Kalbi kırılmış olmasın. Kırılan rekorları olsun. Sanayide, ticarette, tarımda, hayvancılıkta rekorlar kırsın.

Adını Türkiye’ye, dünyaya iyi yönde duyursun. Neden büyükşehir belediyesi olmayalım. Onun için mücadele edelim.

Şehrimiz özellikle eski yerleşimin olduğu yerlerde yollarımız dar, şehrimiz sıkışık. Neden kentsel dönüşüm yapılıp şehir merkezimizin ufku açılmasın. Devletimiz desteğini almak için elbette mücadele etmeliyiz.

Bu mücadelelerin her aşamasında İL GAZETESİ kendi üzerine düşen görevini yapmış ve de yapacaktır. Dile kolay, 36 sene geçmiş İL GAZETESİ kurulalı 36 sene.

Kırıkkale’mizde yapılacak çok iş var; çok. Hatta Kırıkkale’mizin adını başkentte taçlandıran; İç Anadolu’muzun ‘‘Sessiz çoğunluğu sesi ANADOLU GAZETESİ’’ de özellikle İç Anadolu’muzun Türkiye coğrafyasındaki mücadelesinin en önemli gazetecilikte medarı iftarıdır.

Çalışanlarımız, yazarlarımız, emeği geçen herkes ve siz güzide okurlarımızla beraber hep beraber nice mutlu yıllara.

Nice mutlu yıllara İL GAZETESİ, nice mutlu yıllara sessiz çoğunluğun sesi olan ANADOLU GAZETESİ ne mutlu siz kıymetli okurlarına.

 

 

 

Bu yazı toplam 4108 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.