1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Devletimiz matbaaları desteklemeli
Devletimiz matbaaları desteklemeli

Devletimiz matbaaları desteklemeli

ATICI: “GELİŞEN TEKNOLOJİYLE BERABER BİZLERDE ÇAĞA AYAK UYDURARAK, DİJİTAL MATBAA DÖNEMİNDE ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ”

A+A-

Kırıkkale’de geçmiş yıllarda basın-yayın sektöründe emek veren ve günümüzde matbaa faaliyetiyle çalışmalarını sürdüren Savaş Ofset Dijital Baskı Merkezi sahibi Savaş Atıcı, Matbaa dijital dergisine konu oldu. Atıcı, “Sektörel olarak yıllardan beri her dönemde sıkıntı ve problemlerle karşılaşıyoruz. Burada en önemlisi işçilik ve maliyettir” dedi.

SEKTÖRE İLK İL GAZETESİ İLE BAŞLADIM

Savaş Ofset Dijital Baskı Merkezi sahibi Savaş Atıcı, gelişen teknolojiyle birlikte matbaacılık sektöründe değişen yenilikler hakkında açıklama yaptı. Atıcı, gazetecilik ve matbaa sektörüne İL gazetesi ile başladığını belirten Atıcı, “Matbaa işinde Mürettip olarak işe başladım uzun yıllar matbaacılık işleri ile ilgili işi tam manasıyla işin asıl ustalarından öğrendim. Sektörde sayılı söz sahibi Matbaa ve iş sahiplerinin sayesinde Matbaacılık işi ile alakalı her bir detayı çalışarak ve tecrübe ederek öğrendim ve çeşitli matbaalarda çalıştım” dedi.

HER ZAMAN KALİTELİ ÜRÜNLER ÜRETTİK

Atıcı, “Kırıkkale ilk defa renkli baskı işleri ile Ofset ve Bilgisayar Teknolojisi alanında benimle tanıştı. İşletmemiz gerek Makine Parkuru Gerek işçilik, gerek Teknolojik yeniklere açık, gerekse kaliteli malzemeden dolayı özellik le Lüks Düğün Davetiyesi üreterek Kırıkkale’nin aranan ve tercih edilen bir işletmesi olmuştur. Savaş Ofset Kırıkkale’de Sektörel Olarak ürettiği ve oluşturduğu intibalar ile her zaman en iyi en güzel en kaliteli ürünlerle, teknolojide örnek olmuştur. Gerek işçilik gerekse ürünlerdeki kaliteli malzemenin yanı sıra ayrıcalıklı ve farklı tasarımlarla bu sektörün İlimizde duayeni olmuştur.”

GELİŞEN ÇAĞA HIZLA AYAK UYDURUYORUZ

“Sektörel olarak yıllardan beri her dönemde sıkıntı ve problemlerle karşılaşıyoruz. Burada en önemlisi işçilik ve maliyettir. Yapılan iş ve üretimde kullanılan makinaların hızla dijitalleşmeye doğru gitmesi ve üretimi çabuklaştırıp aynı zamanda da kalitesini artırmaktadır. Dolayısıyla kullandığımız her bir alet ve makinalar demode olmaktadır. Hızlı bir şekilde değerini kaybetmektedir. Matbaalarımız da çağa hızla ayak uydurup teknolojiden faydalanarak Dijital baskı Makinaları getirerek  kendi ufkumuzu  genişletip işimizde daha ileri gittik. Rekabetin bu bahsettiğim kıssaslar üzerinde olması bu sektörün tüm işverenlerine katkı sağlayacağı gibi sektörel kaliteyi de artıracaktır. Teknolojik yeniliklerden uzak, Ucuz hizmet asla bu sektörün gelişmesine katkı sağlamayacaktır.”

PİYASANIN GETİRİSİ BUNA İMKAN VERMİYOR

“Pandemi bütün sektörleri olduğu gibi özellikle, sanatkar kimliğindeki Matbaacılık sektörünü çok ciddi bir şekilde sıkıntıya sokmuştur. Bütün imalatlarımız Pandemi ile beraber bıçak gibi kesilmiştir. Dolayısıyla hiçbir şekilde önlem konusunda, Çalışmalarımızı devam ettirme konusunda, dolayısıyla müşterilere ulaşma konusunda elimiz ayağımız bağlanmıştır.

Bütün günlerimizi borç ödemek ve günlük yaşantımızı devam ettirmek telaşıyla geçirmiş bulunmaktayız. Teknolojinin dijital alanda her gün çığ gibi büyüyen yeniliklerine ayak uydurmakta zorlanmaktayız. Bizler bu işin Ustaları ve Uzmanları olarak tabi ki Dijital yeniliklere kavuşmak isteriz, ancak Matbaa piyasanın getirisi artık buna imkan vermemektedir” dedi.

BÜYÜK SORUNLARLA MÜCADELE EDİYOR

“Devletimizin, Orta ölçekli Esnaf diliminin içinde bulunan bizim gibi imalat sektörlerine her türlü mali ve ekipman konusunda destekleyici ve bizleri yaşatacak tedbir ve destekleri alması gerekmektedir. Aksi takdirde, Dolaylı olarak eğitime verdiğimiz desteklerimiz zaafa uğrayacaktır. Bunun yanı sıra Anadolu’da Matbaa ve Basın Sektöründe  Teknolojik ve Zanaatkar  Kalifiye eleman yetişmediğinden Kültür Zanaatı olan Matbaa ve Basın kuruluşları  ileriki yıllarda kapanmaya yüz tutacaktır” dedi.

Haber: Sedat Gençay

Bu haber toplam 778 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.