1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Deprem bölgesi raporu
Deprem bölgesi raporu

Deprem bölgesi raporu

​​​​​​​Kırıkkale Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden Orhan Doğan ile Munzur Üniversitesi İnşaat Fakültesi Öğretim Üyesi Melek Akgül, Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen deprem sonrası alanda incelemelerde bulundular.

A+A-

RAPORA RAĞMEN KİMSE ÖNLEM ALMADI

Elazığ depreminde yerle bir olan Doğanbağı köyündeki evler hakkında geçen yıl meydana gelen 5,2’lik deprem sonrasında rapor hazırlandığı ancak rapordaki uyarıların hiçbir şekilde dikkate alınmadığı ortaya çıktı. Elazığ'da büyük depremin yaşandığı Sivrice'de geçtiğimiz yıl 4 Nisan günü 5,2’lik büyüklüğünde bir deprem yaşanmıştı. O depremde Doğanbağı köyündeki yapılar hasar gördü. Ve o yapıların bir başka depremde yıkılacağına yönelik rapor hazırlandı. Ancak o rapora rağmen kimse önlem almadı. Son yaşanan 6.8 büyüklüğündeki deprem ise köydeki tüm evleri yıktı.

KÖŞE BİRLEŞİMİ HASARLARI

Milliyet gazetesinden Mert İnan'ın haberine göre, o raporu hazırlayan uzmanlardan Munzur Üniversitesi İnşaat Fakültesi Öğretim Üyesi Melek Akgül'ün tek tesellisi köyde can kaybının yaşanmaması. "4 Nisan 2019'daki deprem sonrası Doğanbağı Köyü'nden hasarlı evlerin durumunu yerinde inceleyip, daha büyük depremde yıkılacağı uyarısında bulunduk. Maalesef bizi duyan olmadı" diyen Akgül, Kırıkkale Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden Orhan Doğan ile birlikte yaptıkları saha çalışmalarinda, köşe birleşimi hasarlarına sıklıkla rastladıklarını söyledi.

'BÜYÜK HASAR' UYARISI

O raporda Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'nde yasaklanan kerpiç malzemenin kullanımı nedeniyle birçok tahribat oluştuğuna dikkat çekilirken, "Bölgenin depremselliği dikkate alındığında 5.2 büyüklüğündeki bir deprem beklenen nihai bir deprem olmadığından bölge için beklenen 7'nin üzerinde bir depremin olması durumunda, 2 derecelik büyümenin şu an hasar görmemiş ancak azda olsa benzer hataları içeren diğer binalar içinde büyük hasarlar getirecektir" uyarısı yer alıyordu.

RAPORDA YER ALAN DİĞER TESPİTLER

4 Nisan 2019'da Elazığ-Sivrice depremi orta büyüklükte sığı bir depremdir. Söz konusu yığma binalarda yapılan incelemeler, orta büyüklükteki depremin yapısal hasarın oluşmasına sebep olduğu ve bu yapıların yetersiz deprem performansın sergilediği yönündedir. Depremin meydana geldiği bölgede kullanılan malzeme; bölgeye özgü ve ekonomiktir ancak imkanlar dahilinde yapılan yığma binalarda meydana gelen hasarlar yıkıcı etkilere sahiptir. Depremde hasar gören yığma binaların inşasında eksik mühendislik hizmetleri ve kapı, pencere boşluklarının fazla olmasına bağlı olarak, özellikle kerpiç malzemeli taşıyıcı duvarlarda kesme çatlaklarına sebep olmuştur.

HİZMETLERİNİN EKSİKLİĞİ

145 haneli köyde hasarlı mesken sayısı 22 olarak tespit edilmiş, bu hasarlar detaylı incelendiğinde, daha önceki çalışmalarla da ortaya konmuş yaklaşık 14 adet kusurun büyük oranda var olduğu görülmüştür.  Deprem sonrası hasar gören yığma yapılar üzerinde yapılmış çalışmalar, yapısal hasarların başlıca nedenleri ise şöyle sıralanıyor: Düşey veya duvar üstü hatılların eksik ya da yetersiz olması. Büyük kapı ve pencere boşluklarının bulunması Duvar köşe birleşimlerinde uygun olmayan bağlantılar. Şartnamelerde belirtilen kuralların ihlali Mühendislik bilgisi ve hizmetlerinin eksikliği.

 

Bu haber toplam 9608 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.