İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

DEMOKRASİ

A+A-

Demokrasi aranıyor, demokrasi avukatlığı yapan devletlerde demokrasinin nerede olduğunu bulmak mümkün değil. Neden? Demokrasinin olmadığı yerde insan haklarının olması mümkün mü? Demokrasiden bahseden, dünyaya demokrasi dersi vermeye çalışan devletlerin kendi içlerinde neler olduğunu görüyor ve izliyoruz. İşte Amerika, orada olanlara bir daha bakalım: İnsan hakları nerede? Siyahi bir vatandaşın boğazına polis tarafından basılarak öldürülen, 10 yaşından küçük bir çocuğu kelepçeleyerek karakola götüren polislerin yaptıkları hangi demokraside var? İnsan hakları böyle mi savunulur? Yine Amerika’da Türkiye aleyhinde faaliyet gösterenlere destek olunması hangi insan haklarında bulunabilir?

 Geçelim Avrupa’ya: Demokrasi ve insan haklarını dilinden düşürmeyenler, kendi rejimlerinin menfaati söz konusu olunca hiçbir faaliyete müsaade etmezler. Onlara göre demokrasi ve insan hakları kendi devletlerinin, kendi rejimlerinin devamıdır. Açık bir örnek Fransa’daki ( sarı yeleklilerin) hareketlerinin nasıl karşılandığını incelemek ve görmek yeterlidir. Kendi çıkarları olduğu zaman teröriste terörist demezler. Başka devletlerin terörle mücadelesini kınarlar. Bilhassa Türkiye’deki mücadeleyi yanlış görürler. Hani demokrasi vardı? O demokrasinin getirdiği insan hakları vardı? Bu olanların altında Müslüman Türk’ler vardır? Teröre kurban giden, failleri bulunamayan Müslüman Türk’ler vardır. Halen Avrupa’da haçlı ordusu zihniyeti bitmemiştir. Her türlü katliamları kendileri yapar, canları isteyince Ermeni katliamını dile getirirler. Ermenilerin her yerde her zaman nasıl katliamlar yaptıklarını unuturlar. Doğruyu söylemek işlerine gelmez.

 Bütün bu olup bitenleri dikkate aldığımızda kendi devletimizin uyguladığı demokrasi ve insan haklarının kıymetini bilelim. Başkasının pis mirasını örnek almayalım. Kendi demokrasimizde ve insan hakları uygulamasında eksik ve hatalar varsa bunları kendi meclisimizde siyasi yaklaşımları unutarak en iyisini yapalım. Bize bizden başkasının faydası olmayacağını hiçbir zaman unutmayalım. Terörün acısını millet olarak biz çekiyoruz. Onun acısını sıkıntısını bizim milletimiz yaşıyor. Bunu millet olarak, Milletvekillerimiz olarak unutmayalım. Avrupa’nın iyisini alalım, kötüsünü atalım. Kendi göbeğimizi kendimiz keselim. Bize bizden başkasının faydası olmaz. Sözde dostluklara kanmayalım. İyi düşünelim. Her şeyimizle biz bize yeteriz. Her ne kadar siyasi ayrılıklarımız olsa bile söz milletimiz olunca kısır çekişmeleri bir kenara bırakalım. Devletimize sahip çıkalım, buna her zaman muhtacız hiç unutmayalım. Millet ve memleket menfaatlerini her şeyden üstün tutalım. Yapıcı olup yıkıcı olmayalım.

Bu yazı toplam 3012 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.