1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Delice’ye doğalgaz müjdesi
Delice’ye doğalgaz müjdesi

Delice’ye doğalgaz müjdesi

Erdoğan, Kırıkkale'ye gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında Delice Belediyesi önünde vatandaşlara hitap etti.

A+A-

Haber-Foto: Burak Can

 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN “HER ZAMAN DELİCE’NİN VE TURGUT KARDEŞİMİN YANINDAYIM”

delice’ye-dogalgaz-mujdesi2.jpg

Konuşması sırasında Çelikli ve Delice'deki doğal gaz sıkıntısından dolayı Kırgaz AŞ yetkililerini yanına çağıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, yılsonuna kadar doğal gaz sorununu çözmüş olacaklarını söyledi.

 

ŞÜKRAN BORCUMUZU ÖDEMEK İÇİN GELDİK

TSK Mühimmat Ayırma ve Ayıklama Tesisini Devreye Alma Törenin ardından Kırıkkale’nin Delice ilçesine giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaret kapsamında Delice belediyesi önünde vatandaşlara hitap etti. Konuşmasına tüm vatandaşları selamlayarak başlayan Erdoğan, "Bugün sizlerle kucaklaşmak, hasret gidermek için geldik. Bugün, Delice'ye verdiğim söz vardı, şükran borcumuzu ödemek için geldik." diye konuştu.

delice’ye-dogalgaz-mujdesi4.jpg

DELİCE YÜZDE 85,5 İLE 'AK PARTİ' DEDİ

Mühimmat Ayırma ve Ayıklama Tesisi'nin açılışını yaptıklarını belirten Erdoğan, şöyle konuştu: "Delice 31 Mart mahalli idareler seçimlerinde yüzde 85,5 ile 'AK Parti' dedi. AK Parti'nin gönül belediyeciliğine rekor düzeyde destek verdi. Delice, bir kez daha bu sefer çok güçlü bir şekilde AK Parti'nin hizmet siyasetine, eser siyasetine sahip çıktı. Delice bu tercihi ile bu ferasetiyle 83 milyonun tamamına da örnek oldu. 31 Mart seçimlerinin Türkiye şampiyonu Delice'ye teşekkür ediyor, Rabbim yol arkadaşlığımızı daim eylesin diyorum."

delice’ye-dogalgaz-mujdesi9.jpg

TEŞKİLATLARI TEBRİK ETTİ

Yurt dışı seyahatlerinin devam ettiğini, en son Ukrayna olmak üzere Cezayir, Gambiya, ve Senegal'i ziyaret ettiklerini belirten Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:"Şimdi sizinle bir başka final yapıyoruz. Sizden özellikle şu gördüğüm ilgi, alaka sebebiyle insan yorulur mu? Yorulmaz ama bizim yol arkadaşlığımız uzun sürecek, uzun. Sizler bu başarıda özellikle de büyük emeği olan Kırıkkale İl Teşkilatımızı, Delice İlçe Teşkilatımızı, milletvekillerimizi gönülden tebrik ediyorum. Aynı şekilde oylarıyla Cumhur İttifakı'nı zafere taşıyan Milliyetçi Hareket Partili kardeşlerimize de destekleri için teşekkür ediyorum."

delice’ye-dogalgaz-mujdesi10.jpg

BAŞKAN ÖZDEM’İ KUTLADI

Delice Belediye Başkanı Turgut Özdem'i kutlayan ve görevinde başarılar dileyen Erdoğan, "Hizmet mücadelesinde Turgut kardeşimin her an yanındayız. Zira çok önceleri geldiğimde şu yol hep toprak, çamur öyleydi ama baktım ki kısa sürede maşallah kilit taşlarıyla döşenmiş. Tabii şimdilik 30 kilometre yeterli değil, daha yapacağımız çok iş var." diye konuştu.

17 YIL ÖNCEKİ HALİYLE ŞİMDİKİ DELİCE ÇOK FARKLI

Günü kurtarmanın, küçük hesapların değil, ecdat gibi asırlık planların peşinde, evlatlarına daha müreffeh, güçlü, itibarlı, sözü dinlenen bir ülke bırakmanın derdinden olduklarını ifade eden Erdoğan, bu anlayışa Türkiye'ye son 17 yılda tarihi reformlar kazandırdıklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 81 vilayet ile 922 ilçenin tamamına hizmet götürdüklerini belirterek şöyle konuştu: "İstanbul'a, Ankara'ya, Antalya'ya hizmet ederken Kırıkkale'yi, Çorum'u, Kırşehir'i ihmal etmedik. Nereden nereye geldiğimizi en iyi siz biliyorsunuz. Kırıkkale'nin, Delice'nin 17 yıl önceki haliyle bugünkü durumu arasında dağlar kadar fark var. Son 17 yılda eski rakamıyla Kırıkkale'ye yaptığımız harcama ne biliyor musunuz, 13 katrilyon, bugünkü rakamla 13 milyar. Eğitimde 934 yeni derslik inşa ettik. 5 bin 314 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurtları kazandırdık. Gençlik merkezi spor salonları gibi çeşitli branşlarda spor tesisleri yaptık."

delice’ye-dogalgaz-mujdesi13.jpg

MİLLET BAHÇESİ

Erdoğan, Kırıkkale'de, Bahşılı Celal Bayar Millet Bahçesi ve Keskin Millet Bahçesi olmak üzere iki millet bahçesi projeleri olduğunu, proje ve yer seçim çalışmaları devam eden millet bahçelerini de en kısa sürede yapıp hizmete sunacaklarını ifade etti.

HIZLI TREN PROJELERİ

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında il genelinde 2 bin 123 bağımsız riskli birimin yıkımını gerçekleştirdiklerine dikkati çeken Erdoğan, şunları söyledi: "Evleri yıkılan vatandaşlarımıza 8 milyon 80 bin lira kira yardımı yaptık. Göreve geldiğimizde Kırıkkale'nin sadece 39 kilometre bölünmüş yolu vardı. Biz buna 194 kilometre daha ilave ederek, şehrimizin toplam bölünmüş yol uzunluğunu 233 kilometre çıkarttık”

delice’ye-dogalgaz-mujdesi15.jpg

BAHŞILI-KARAKEÇİLİ-KULU AYRIMI ÖNÜMÜZDEKİ YIL BİTECEK

“Kırıkkale-Kayseri-Keskin-Gölbaşı-Bala-Kırşehir-Kırıkkale yollarını bu yıl tamamlıyoruz. Bahşılı-Karakeçili-Kulu ayrımı yolunu ise seneye bitiriyoruz. Elmadağ-Çerikli-Yerköy arasındaki demiryolunu sıfırdan yapmışçasına yeniledik. Toplam maliyeti 13 milyar lira olan Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattı aynı zamanda Kırıkkale'nin projesidir. Hattın test sürüşlerine mart ayında başlıyoruz İnşallah bu yıl içinde de hizmete sunuyor, Kayaş-Irmak-Kırıkkale-Sivas demir yolu hattının modernizasyon çalışmaları devam ediyor.

delice’ye-dogalgaz-mujdesi19.jpg

DELİCE-KIRŞEHİR- AKSARAY-ULUKIŞLA YHT

Irmak-Karabük-Zonguldak hattının modernizasyonu için de ihale süreci devam ediyor. Şehrimiz için bir başka iki önemli işimiz de etüt çalışmaları devam eden Samsun-Amasya-Çorum-Kırıkkale Hızlı Tren Projemiz ve Delice-Kırşehir- Aksaray-Ulukışla Hızlı Tren Projemizdir. İki projeyi de en kısa sürede hayata geçirmek için gayret göstereceğiz. Kırıkkale'ye son 17 yılda 601 milyon lira tarımsal hibe desteği ve 425 milyon lira orman, su yatırımı yaptık. İlimize 5 baraj, bir gölet inşa ettik. Bir barajımızın da inşaatı yükseliyor. Tamamladığımız sulama tesisleriyle toplam 43 bin dekar zirai araziyi sulamaya aştık."

DELİCE TUZ KAYNAKLARI

Erdoğan, Kırıkkale, Bahşılı, Balışeyh ve Yahşihan'a doğal gaz arzı sağladıklarını, seneye Keskin'e, bir sonraki yıl ise Çelebi'ye sağlayacaklarını bildirdi. Delice'nin tuz kaynakları açısından çok ciddi bir potansiyeli olduğuna dikkati çeken Erdoğan, bu bölgedeki kaya tuzu rezervlerinin miktarının 50 milyar tona yaklaştığını, mineral bakımından zengin olan Delice tuzunun ekonomiye kazandırılması noktasında özel sektörün çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

MÜHİMMAT DEPO KOMUTANLIĞI KIRIKKALE’YE TAŞINIYOR

İlçenin tarımına, ticaretine, istihdamına katkı yapacak bu tarz yatırım projelerini önemsediklerini ve teşvik ettiklerini söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti: "Kırıkkale'miz savunma sanayisinde ülkemizin en önemli merkezi. Bugün devreye aldığımız Mühimmat Ayırma ve Ayıklama Tesisi ile Kırıkkale'mizin bu alandaki öncü rolünü daha da güçlendirdik. Bir kez daha tesisimizin Kırıkkale'mize ve Türk Silahlı Kuvvetleri'mize hayırlı olmasını diliyorum. Jandarma Genel Komutanlığına ait Mühimmat Depo Komutanlığını Kırıkkale'ye taşıyoruz”

delice’ye-dogalgaz-mujdesi20.jpg

KIRIKKALE’YE F-16 VE SİHA BOMBA GÖVDE

ÜRETİM VE DOLUM TESİSİ KURULUYOR

“Yine jandarmamızın uluslararası tatbikat da yapabileceği boyutta bir jandarma eğitim birliğini Kırıkkale'ye getiriyoruz. Roket üretim ve geliştirme tesisi de Kırıkkale'de kuruluyor. Türkiye'de ilk ve tek Silah Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi nerede, Kırıkkale'de. Buranın özellikle insansız kara araçları, tasarım ve üretim merkezi haline getirilmesi için Savunma Sanayii Başkanlığımız da çalışmalar yürütüyor. Ayrıca bir özel sektör firmamız tarafından Kırıkkale'ye F-16 ve SİHA Bomba Gövde Üretim ve Dolum Tesisi kuruluyor."

ÇEŞNİGİR KANYONU

Kırıkkale'de turizmi de canlandırmak istediklerini belirten Erdoğan, "Köprüköy'de bulunan Çeşnigir Kanyonu Projesi'nin ilk etabı tamamlandı. Tarihi Çeşnigir Köprüsü de ihya edilmek suretiyle bu bölge kanyon, yürüyüş, bisiklet alanları ve seyir teraslarıyla halkımızın hizmetine sunuluyor”

DİLEK DAĞI'NDA ATLI SAFARİ VE DOĞA PARKI

Dilek Dağı'nda atlı safari ve doğa parkı oluşturuldu. Yeşil Vadi Projesi, 22 kilometrelik güzergahı ve içindeki oba köyüyle Türkiye'nin en uzun yürüyüş, bisiklet yollarından biri haline geldi." ifadelerini kullandı.

DİNEK YÖRESEL ÜRÜNLERİ

Kırıkkale'nin, yöresel "Dinek" markasıyla tabii ürünler ve ata tohumlar ve geleneksel yöntemlerle tarım yapıp pazarlayan örnek bir şehir haline geleceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bütün gayretlerimiz, bütün çabamız ülkemizin itibarını yükseltmek, milletimizin ekmeğini, aşını büyütmek içindir." dedi.

HEP BİRLİKTE TÜRKİYE OLACAĞIZ

Kırıkkale'nin her ilçesinden kendileri için dua etmelerini rica eden Erdoğan, şöyle devam etti: "Bizim arkamızda sizler olursanız Allah'ın izniyle çözemeyeceğimiz sorun, aşamayacağımız engel kalmaz. Hep söylediğim gibi; en büyük gücümüz, birliğimizdir, beraberliğimizdir, kardeşlerimizdir, dayanışmamızdır. Ne diyorum, 'Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Kardeşlerim, sizlerden aramıza kimsenin girmesine izin vermemenizi istiyorum."

DELİCE ÇERİKLİ DOĞALGAZ

Konuşması sırasında Çelikli ve Delice'deki doğal gaz sıkıntısından dolayı Kırgaz AŞ yetkililerini yanına çağıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve yüklenici firma yetkilisi ile BOTAŞ yetkilileriyle konuştuklarını, yılsonuna kadar doğal gaz sorununu çözmüş olacaklarını söyledi.

ŞEHİR HASTANELERİ

Sağlıkta 14 tesisin yapımını süratle tamamladıklarını ve hizmete açtıklarını, yüksek ihtisas hastanesine 300 yataklı yeni bir blok yaparak hastaneyi büyüttüklerini anlatan Erdoğan, şu değerlendirmede bulundu: "Ah kardeşlerim ah. Şu Elazığ ve Malatya depreminde eğer o şehir hastanelerimiz olmasaydı biz orada ne felaket yaşardık biliyor musunuz? Ama oraya gittiğimde, o modern şehir hastanelerimizde ben enkazların altından çıkarılıp getirilen kardeşlerimizi görünce huzura erdim. Çünkü hepsi huzurluydu. Ameliyathanelerde gerekli operasyonlar yapılmış ve kardeşlerimiz gayet temiz, hijyenik şartlara haiz odalarında yakınlarıyla, refakatçisiyle yatıyordu. İşte modern Türkiye bu. Biz Malatya'da, Elazığ'da, her yerde bunu yaptık."

ALLAH RAHMET EYLESİN

Van'ın Bahçesaray ilçesindeki çığdan yeni bir haberin geldiğini ifade eden Erdoğan, "Hayatını kaybedenlerin sayısı 33 oldu. Allah rahmet eylesin. Maalesef çığ, heyelan, bütün bunlar hep tehditler." ifadelerini kullandı. Erdoğan, TOKİ vasıtasıyla bugüne kadar 4 bin 794 konut inşa ettiklerini, 927 konutun yapımının ise sürdüğünü aktardı.

SANAYİ VE TARIM KREDİ TOOPERATİFİ

Delice’de vatandaşlara hitap ettikten sonra Belediye Başkanlığı makamına ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şeref defterini imzaladı. Ziyaretten dolayı Delice Belediye Başkanı Turgut Özdem, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Osmanlı Kaftanı hediye etti. Erdoğan ise Özdem’e çini hediye etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sonrası gazetemize özel açıklama yapan Başkan Özdem, “Küçük sanayi, tarım krediye ait bir talebimiz oldu. Sanayi konusunda ilçemizin esnafının üretim yapabilmesi için yol kenarına 20 dönüm üzerine sanayi alnı yapacağız. Bu konuda da Cumhurbaşkanımız Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a talimat verdi. Milletvekilimiz ile oraya gideceğiz. Konularımızı takip edeceğiz. Tarım Kredi Kooperatifine ait eski yem fabrikamız vardı Tarım Kredi Kooperatifinin böyle bir çalışması var biz bu çalışma kapsamında fabrikamızı geri istedik. Bu konumuzu da takip edeceğiz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın programına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Delice Belediye Başkanı Turgut Özdem, milletvekilleri ve belediye başkanları da katıldı.

Haber-Foto: Burak Can

Bu haber toplam 2099 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.