1. YAZARLAR

  2. ASIM ATABEY

  3. DEK KOLEJİ’İNDE BİR İFTAR YEMEĞİ
ASIM ATABEY

ASIM ATABEY

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

DEK KOLEJİ’İNDE BİR İFTAR YEMEĞİ

A+A-

Ramazan ayındayız. İnsanlarımız oruç tutuyor. Oruç tutmayanlarımız da var. Tutanlar ve tutmayanlar karşılıklı saygı ve hoşgörü ortamında günlerini geçiriyor. Ne kadar büyük bir mutluluk. Allah’ım bu dirliğimizi ve düzenimizi bozma. Coğrafyamızda oynanan her türlü düzenbazlığa bizi yenik düşürme.

            Kırıkkale Üniversitemizde, yabancı uyruklu üniversite öğrencileri, doktora yapan, mastır yapan insanlar var. Ailelerinden uzakta, öz vatanlarından uzakta, geleceğe kendilerini hazırlayan insanlar var. Bunların büyük bir çoğunluğu ekonomik sıkıntılar içindedirler. Zor şartlar altında eğitim hayatlarını sürdürmektedirler. Suriye’den, Irak’tan, Lübnan’dan, Ürdün’den, Azerbaycan’dan, Türkmenistan’dan, Kırgızistan’dan, Katar’dan, Afrika’dan gelmişlerdir. Kendilerine ülkemiz insanlarının ve devletimizin yardım elini uzatmalarını beklemektedirler.

            9 Haziran Cuma günü bu gençler, bir iftar yemeğine çağırıldılar. Gençlerle irtibatta bulunan ve benim de sevdiğim bir öğrencim olan SEVGİLİ RECEP İÇİN, bu çağrıyı yapmıştır. Öğrencileri bir iftar yemeğinde buluşturmuştur. İftar yemeklerini de DEK KOLEJİ (ÖZEL DÜNYA EĞİTİM KURUMU) vermiştir. Kurumun kurucu müdürü, SAYIN TAKİ KABLAN, SEVGİLİ EROL SAYLIK VE ÖZGÜR ŞAHBAZ BEYLER VE KURUMUN AŞÇISI ( aşçının adını öğrenmemişim) VE MUTFAK ÇALIŞANLARI, hizmetin en iyisini yapmışlardır. İftar yemeği gösterişten uzak, RAMAZANIN RUHUNA UYGUN olarak verilmiştir. Yemeğe 150 kişinin çağırıldığı, çağırılan gençlerin tamamına yakınının katıldığı topluluk, iftar saatinin gelmesiyle yemeklerini yemeğe başlamıştır.

Ezan okunmuştur. Yemekleriniz yiyebilirsiniz anonsuyla yemekler yenmiştir. Yemekler tabldot usulü verilmiştir. Herkes kendi yemeğini, servis tabaklarıyla kendi almıştır. Çorba, haşlama et, pirinç pilavı, tatlısı, salatası, karpuzu, hurması, peyniri, zeytini, suyu, kolası ve çayıyla doyuncaya kadar yemeklerini yemişlerdir. Yemekler çok lezzetli ve yeteri kadar vardı. Öğrenciler yemeklere doydular.

            Yemek sonrasında içlerinden bir gencin yaptığı sade bir yemek duasıyla, yemek sona ermiştir. Yemeğe katılan gençlerin karşılıklı sohbetleriyle zaman geçirilmiştir. Servis araçlarıyla BAHŞİLİ KAMPÜSÜNE getirilen gençler, yine servis araçlarıyla geldikleri yere götürülmüşlerdir.

            Anlaşılacağı üzere, DEK KOLEJİ YÖNETİCİLERİ bu iftar yemeğini bir çıkar gözetmeksizin yapmışlardır. Gösterişten uzaktır. Çünkü yurtdışı öğrencileri, DEK KOLEJİNİN HEDEF KİTLESİ DEĞİLDİR. Sadece Ramazan ayının ruhuna uygun öğrencilere verdikleri bir iftar yemeğidir. Bence çok anlamlı olmuştur.

            Sözün burasında bir anımı size anlatmak isterim. Öğretmen okulunda, yatılı öğrenci olarak okuyoruz. Nedenini şimdi bilemiyorum. Ramazan Bayramı geldi. Biz bir grup öğrenci okuldayız. Evlerimize gitmedik.  Bayram sabahı oldu. Çok mahzunuz. Evimizde olmak, ailemizin yanında olmak özlemini duyuyoruz. Fakat biz okuldayız. Bir süre sonra okulda öğretmenlerimiz bayramlaşmak üzere yanımıza geldiler. Öğrenciler sıraya dizildik. Öğretmenler bayramımızı kutladı.  Hasretliğimiz biraz dindi.

 İkindiye doğru, Kırşehirli bir posta memuru var. Onun bayramını kutlamak için, Kırşehirli beş-altı arkadaş, postacının evine gittik. Postacı bizi görünce, O da çok memnun oldu. Bizi içeri aldı. Bayramlaştık. Postacının elini öptük.  Hanımı bize yemek yaptı. Yedik. Bayram ikramlarında bulundu. O yemek ve ikramlar,  bize o kadar tatlı geldi ki. O gündür bu gündür, postacının evinde yediğimiz yemeğin tadını unutmuş değilim.

            Öyle sanıyorum ki, yurtdışından gelmiş olup ta Kırıkkale Üniversitemizde okuyan, ailelerini ve yurtlarını özlemini çeken bu gençlerde, 9 Haziran Cuma akşamı yedikleri iftar yemeğini unutamayacaklardır. Burada şunu hatırlatmak isterim. 150 kişilik yabancı ülkelerden gelen öğrencilerle bağ kuran bir kişi olarak RECEP İÇİN yalnızdır. Bu gibi sosyal yardımlaşma ve dayanışma sağlamaya çalışması takdire şayan bir çalışmadır. Kırıkkale Valiliğimiz, Kırıkkale Belediye Başkanlığımız ve ilgili kurumlarımızca desteklenmeye ihtiyacı vardır. Umut ediyorum ki, bundan böyle bu kurumlarımız, RECEP İÇİN tarafından beklenen talepleri geri çevirmezler.

            Şu sözümü de sevgili öğrencilerin bilgisine sunmak isterim. Sevgili gençler! Sizler Ülkelerinizden KIRIKKALE ÜNİVERSİTEMİZE okumaya geldiniz. Okulunuzu başarıyla bitiriniz. Aldığınız eğitim sonucu, ülkenize, en iyi hizmetleri yapan insanlar olunuz. Ülkelerinizin bağını, Türkiye’mizle asla koparmayınız. Unutmayın. Birlikten kuvvet doğar.

                       

Bu yazı toplam 1064 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.