1. YAZARLAR

  2. SALİM KILIÇ

  3. DASK ÜZERİNE ÖNGÖRÜLER
SALİM KILIÇ

SALİM KILIÇ

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

DASK ÜZERİNE ÖNGÖRÜLER

A+A-

Bir kaç yıl aradan sonra yeniden merhaba can okurlar. Ne diyordu sayın bakanımız “artık DASK’ sız konut kalmayacak” yani deprem sigortasız konut kalmayacak yani bir deprem felaketinde bu felakete maruz kalan insanların maddi yaraları sarılacak manevi yaralarının sarılmasının da daha uygun ortamları bulunacak.

Sayın Bakanımız ne diyordu?

DASK’ sız konut kalmayacak.

Ancak bunun için sigorta primleri nasıl ödenecek. Konumuz tamda bu ;

Konutlar için DASK sigorta primleri nasıl ödenecek, neler baz alınacak, kaç lira olacak?

Bakanımız ne diyordu bu konularda çalışmalarımız başlamıştır. DASK’ sız konut kalmayacak.

Hemen hepimiz o bir daha olmasını istemediğimiz 1999 depreminden bugüne kadar en az bir defa Tapu müdürlüklerinde olsun, Enerji Dağıtım Şirketlerinde olsun, ev kiralamalarında olsun, hiç olmazsa bir defa belge olarak deprem sigortası poliçesi almak zorunda kalmışızdır. Bu tür sigortaları kimler yapıyordu? Tabiki yetkili sigorta şirketleri, öncelikle istedikleri ana bilgi neydi. Tabiki evin metrekaresi yani yüzölçümü veya hangi tür bir yapı olduğu (betaonarme-kargir-karkas gibi) Ama genellikle evin metrekaresi. Biz tapumuzla birlikte bunu beyan edince ilgili belgeleri verince evin metrekaresine uygun bir ödeme çıkıyordu. Oda bankalar kendi verdikleri krediler paralelinde sigortayı kendileri yapmıyorsa 75-100 TL aralığında bir rakam çıkıyordu.

Eee şimdi birim olarakta olsa 75-100 TL gibi bir dask sigorta poliçe bedeli oluşturduk. Bunu sigorta şirketine ödemeliyiz ama durun. Zorunlu olmasa biz bunu ödemeyiz. Ancak ne zaman devlet olsun, şirket olsun bizi ödemeye mahkûm bırakırlarsa ancak o zaman öderiz. Tıpkı kredi kartı ödemesini son ödeme tarihinde ödediğimiz / ödeyemediğimiz gibi, Tıpkı devlete ödemek durumunda kaldığımız muhtelif vergilerimizi ödememekte ıstar edip ancak devlet bir anlaşma önerdiğinde taksit günlerini atlamamak için ödediğimiz gibi (hatta onu da en son gününde )

Öngörümüze gelelim;

DASK sigorta poliçeleri yanılmıyorsam bir yıllık, bizim günlük yaşamımız için elzem olan faturalar neler; elektrik, su, doğalgaz, faturaları. Çünkü bu faturaları ödemez isek hayatımızın döngüsü düzeni bozulur. O zaman bence DASK sigorta bedellerini bu faturalara ek olarak yansıtırsak konunun gerekli teknik ve mali çalışmalar sonunda sonuca kavuşacağını düşünüyorum. O zaman deprem sigortası yapılmayan konut kalmayacağına inanıyorum.

Depremsiz sıcak yaşamlar dileği ile...

 

Bu yazı toplam 12909 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar