1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Danıştay'dan aile hekimleri için emsal karar
Danıştay'dan aile hekimleri için emsal karar

Danıştay'dan aile hekimleri için emsal karar

Birtakım iddialarla haksız yere ceza puanı alan Isparta Aile Hekimleri Dernek Başkanı Dr. Gökay Çetin’in sözleşmesi, kendisine haber verilmeden fesh edildi....

A+A-
Birtakım iddialarla haksız yere ceza puanı alan Isparta Aile Hekimleri Dernek Başkanı Dr. Gökay Çetin’in sözleşmesi, kendisine haber verilmeden fesh edildi. Çetin, Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu’nun da (AHEF) desteğiyle hukuki mücadeleye girişti. Sözleşmenin habersizce sona erdirilmesini hukuka aykırı bulan Danıştay 5. Dairesi, yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Danıştay kararı, aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları için birçok açıdan emsal teşkil ediyor. Kararda, aile hekimlerinin memur statüsünde olduğu vurgulanıyor ve savunmaları alınmadan sözleşmelerinin fesh edilemeyeceği belirtiliyor. Mevcut uygulamada, bakanlık ya da yerel sağlık idarelerinin yaptığı denetimlerle ihtar cezası alan ve 100 ceza puanını dolduran aile hekimlerinin sözleşmeleri, savunmaları alınmadan fesh edilebiliyor; ceza puanları ise tamamen keyfi kararlarla artırılabiliyordu.

'BİR AN ÖNCE HAYATA GEÇİRİLSİN'

Danıştay 5. Dairesi’nin kararında “İdari hizmet sözleşmesiyle kamu hizmeti yürütmekle görevlendirilen aile hekimlerinin, ‘kamu görevlisi’ olduklarının tartışmasız olduğu; aile hekimlerine uygulanan ihtar cezasının disiplin yaptırımı olduğu; aile hekimlerinin de memurlara tanınan ve Anayasal güvence altında bulunan ‘savunma hakkını’ kullanması gerektiği” hükümleri yer aldı ve yerel mahkemenin kararı bozuldu.

Isparta Aile Hekimleri Dernek Başkanı Dr. Gökay Çetin, Danıştay’ın kararının sayıları 50 bine yaklaşan aile hekimi ve aile sağlığı merkezi çalışanı için umut verici bir gelişme olduğunu belirtti. Çetin, aile hekimliği sistemine karşı keyfi birçok uygulamanın sürdüğünü de belirterek hukuki düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesini istedi.

DANIŞTAY KARARIYLA NETLEŞTİRİLDİ

İlk günden bu yana konunun takipçisi olan, Isparta Valiliğini ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumunu kınayan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) da aile hekimlerinin kişisel kaprislere ve keyfi kararlara kurban edilemeyeceğini açıkladı. AHEF Yönetim Kurulu adına konuşan 2. Başkan ve Hukuk Komisyonu Sorumlusu Dr. Fevzi Turgut, Danıştay 5. Dairesi’nin kararıyla gerek sağlık bakanlığına gerekse mahkemeye hukuk dersi verildiğini söyledi. Dr. Turgut, “Bu kararla, Anayasanın 129. Maddesiyle güvence altına alınan savunma hakkı bir kez daha gündeme getirilmiştir” diye konuştu. AHEF 2. Başkanı, disiplin yaptırımları için belirlenen temel ilke ve kuralların aile hekimlerini kapsadığı vurgusunun da yine danıştay kararıyla netleştirildiğini ifade etti.

“Danıştay 5. Dairesinin bu içtihadıyla aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına savunma hakkı verilmeden ihtar cezası uygulanamayacaktır” diyen AHEF 2. Başkanı Dr. Fevzi Turgut, aile hekimlerine yönelik her türlü hukuksuzlukla mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

Bu haber toplam 538 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.