1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Damızlık koç desteği
Damızlık koç desteği

Damızlık koç desteği

Kırıkkale Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen koç dağıtımı projesine Hayvancılığı Geliştirme Projesi ve çiftçilerin katılım payı desteği ile 100 küçükbaş hayvan üreticisine damızlık koç dağıtıldı.

A+A-

KATKI SAĞLAYACAK

Düzenlenen dağıtım törenine katılan Kırıkkale Valisi M. İlker Haktankaçmaz, “Uzunca bir zamandan beri et konusunda çok ciddi tartışmaların yaşandığı, bazı sıkıntıların yaşandığı dönemde böyle bir etkinliğin düzenlenmesini, böyle bir desteğin verilerek damızlık koç dağıtımı programı düzenlenmesini çok anlamlı buluyorum. Sonuçta burada ortaya çıkacak bir katma değer, elbette ki sizler üreticisiniz, emek verensiniz, çoluk çocuğunuzu geçindirmek için bu faaliyetin içerisindesiniz ama ülkemizin ekonomik olarak gelişmesine katkı sağlayacak.

ÖNEMLİ BİR ADIM

“Bu devlet vatandaş iş birliğinin en güzel örneği, devlette imkanı nispetinde üreticiye destek veriyor ama vatandaşımızda her şeyi devletimizden bekler pozisyondan çıkıp imkanlarını bu iş için seferber etmiş oluyor. Tarım stratejik bir sektör ülke için, muhakkak elektronik ürünler üretebilirsiniz, silah üretebilirsiniz ama bunları yiyemezsiniz. Vatandaşlarınızı beslemekte zorundasınız, gerek çiftçilikle gerekse hayvancılıkla dolayısıyla bu sektör, stratejik bir sektör.

KALİTELİ DAMIZLIK

“Tarım Bakanımız da bunu her fırsatta dile getiriyor. O bakımdan inşallah burada atılacak bu küçük adım, ülkemiz için çok önemli bir adım olacaktır” dedi. Kırıkkale’de şu an 120 bin civarında küçükbaş hayvan bulunuyor. Proje ile küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan işletmelerde ırk ıslahına katkı sağlanması ve ihtiyaç duyulan kaliteli damızlık hayvan talebinin karşılanması hedefleniyor.

damizlik-koc-destegi1.jpgdamizlik-koc-destegi3.jpg

IRK ISLAHINA KATKI

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Sırrı Yılmaz da Kırıkkale'de yaklaşık 120 bin küçükbaş hayvanın bulunduğunu ifade ederek, küçükbaş hayvan işletmelerine ırk ıslahına katkı sağlamak ve ihtiyaç duyulan kaliteli damızlık hayvan talebinin karşılanabilmesi amacıyla Damızlık Koç Dağıtımı Projesi yapıldığını dile getirdi. Törende, Hayvancılığı Geliştirme Projesi bütçesinden tahsis edilen 100 bin lira ve yetiştiriciden alınan katılım payı ile TİGEM'den alınan 100 damızlık koç, 150 yetiştirici arasından kura ile belirlenen 100 kişiye teslim edildi.

Dağıtım törenine Kırıkkale İl Genel Meclisi Başkanı Murat Çaykara, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sırrı Yılmaz ile AK Parti Kırıkkale İl Başkanı Nuh Dağdelen de katıldı.

Haber Merkezi

Bu haber toplam 758 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.