1. YAZARLAR

  2. ASIM ATABEY

  3. CUMHURBAŞKANIMIZIN YABANCI SPORCULAR HAKKINDA SÖYLEDİĞİ
ASIM ATABEY

ASIM ATABEY

YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

CUMHURBAŞKANIMIZIN YABANCI SPORCULAR HAKKINDA SÖYLEDİĞİ

A+A-

Ülkemiz yabancı sporcu oynatma konusunda tam bir cennet. Futbolundan basketboluna, basketbolundan voleyboluna, tüm takımlar yabancı sporcu oynatma hastası oldular. Beş bine yakın yabancı sporcu var ülkede. Bir futbol takımında, yirmi sekiz oyuncu oluyor. Bunun yarısını, yabancı oyunculardan oluşturabiliyorlar. Üstelik bir maçta takımın tamamını, yabancı oyuncularla oynatabiliyorlar.  

            Sporcu, spor alanlarında yetişir. Kırıkkale’yi biliyorum. Kırşehir’i de biliyorum. Halkın, gençlerin, öğrencilerin, sporseverlerin spor yapabileceği, kolayca ulaşabileceği spor alanları yoktur. Yeteri kadar yoktur. Bilhassa okulların kapalı spor sahaları yoktur. Bırakın sahayı, çocukların serbestçe koşup oynayacağı oyun alanları bile sınırlıdır. Özellikle beden eğitimi öğretmenlerinin, soğuk ve yağışlı havalarda çektikleri sıkıntıları bir görseniz! Hiç mi merkezi okulların önünden geçmezsiniz? Siz de bakın. Söylediklerimin doğruluğunu görürsününüz.

            Son yıllarda derslikler yapımı konusunda yeterli çalışmalar yapıldı. Çoğu okullarda temelden yıkıldı. Yeni okul binaları yapıldı. Yapıldı ama spor salonları, resim atölyeleri, kimya- fizik- biyoloji laboratuarları, müzik salonları yapıldı mı? Bunlar yapılmadı. Oysa bir okulda bunlar olmazsa olmazlardandır. Bunları yapmadıysanız, takımlarda yabancı sporcu oynatmaktan kurtulamazsınız. İlim adamı, bilim adamı yetiştiremezsiniz.

            Halkının yarısının açlık sınırında ve yoksulluk sınırında yaşadığı bir ülkede, on milyon on beş milyon dolar, kimisine AVRO ödeyerek yabancı sporcu oynatamazsınız. Oynatıyorsanız bu ülkeyi yönetenlerin vicdan sorunu vardır. Halkına ve sorunlarına şaşı gözle bakıyor olmaları vardır.  Benim paraya pek akılım yetmez. Bir yabancı sporcuya takımı,  ortalama on milyon dolar ödendiğinden varsayarsak, bugünkü dolar kürü üzerinden, Ülkemizde seksen trilyon TL ödendiği gibi rakam çıkıyor. Eski parayla sekiz yüz katrilyon TL çıkıyor. Haydi. Bu rakam abartılı oldu. Seksen katrilyon olsun. Anam. Paraya bak paraya. Bu para bu ülkenin alınterinin dışarıya akıtılması demek değil mi?

            Tamam. Yabancılara ödenen para böyle! Yerli sporculara ödenen paralar ne kadar? Teknik direktörlerine, yöneticilerine ödenen paralar? Bu kadar büyük paraların döndüğü bir alanda, devletin kasasına giren para ne kadar? Yanlış bilmiyorsam bir kişinin aylık yüz milyon, yüz elli milyon aldıkları söyleniyor? Evet. Spor bacasız fabrika görevi yapıyor. Bu kadar büyük paraların döndüğü bir alanda, doksan beş yıllık cumhuriyetimizde, uluslararası alanlarda kaç başarımız var? Üstelik atmış dalda spor karşılaşmaları yapılıyor. Minderde sırtımızı yere getirmiyorlardı. Ne olduysa onu da kaybettik.

            Beş yüz binlik, beş milyonluk, on milyonluk ülkeler başarı listelerinde varlar. Seksen milyonluk biz, yabancı sporcu transferleriyle uğraşıyoruz. Şu bir gerçek! Çocuklarımızın, gençlerimizin, öğrencilerimizin, insanlarımızın spor yapacağı alanlar yeterli mi? Bu durum doğru mu? O zaman soralım! Yabancı sporculara ödenen paralar doğru mu?

            Bir zamanlar çocuklar sokak aralarında top oynayabiliyorlardı. Şimdi onları da göremiyoruz. Nasıl top oynasın çocuk? Dakika geçmeden sokaktan bir araba geçiyor. Bu da yetmiyor. Apartman pencerelerinden adamlar kafalarını çıkarıyor. Gidin oradan! Başka yerde oynayın! Gürültü yapmayın! Gelirsem yanına! Diyen insanlar çok. Sokaklar bile oyun alanı olmaktan çıktı. Onlar da evlere kapandı. Bilgisayar, leptop, telefon, atari bağımlısı oldular.  İçki, kumar, uyuşturucu bağımlısı oldular.

            Durdurun şu yabancı sporculara ödenen parayı. Bu harcanan paraları top için, ayakkabı için, aşörtmen için ve spor alanları için harcayın.  Bak nasıl olacak? Şimdi bizim insanımız boş zamanında ne yapıyor? Öğrencisi de,  genci de,  orta yaşlısı da, yaşlısı da soluğu kahvehanelerde alıyor. Al papazı. Ver kızı. Pişpirik, okey,  çeşitli kâğıt oyunlarıyla ömrünü çürütüyor.

Öncelikle şu yabancı oyuncu sayısına çok ciddi bir sınırlama getirilmelidir. Bana göre her kulüpte en çok üç oyuncu yeter. Artar bile.  CUMHURBAŞKANIMIZ DA BU KONUYU DİLE GETİRMİŞKEN, EL ELE VERELİM. ŞU YABANCI SPORCULAR İÇİN AKITTIĞIMIZ TRİLYONLARIMIZI, ÜLKEMİZİN KALKINMASINDA KULLANALIM. ŞUNU DA SÖYLEYİM. CUMHURBAŞKANIM BU İŞ TUTARLI BİR YASA İLE ÇÖZÜLECEK İŞTİR. SÖYLEMEK YETMEZ. YASA DA GECİKTİRİLMEDEN ÇIKARILMALIDIR.

      

             

Bu yazı toplam 944 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.