1. YAZARLAR

  2. MEHMET BAYRAK

  3. Cömertlik ve cimrilik
MEHMET BAYRAK

MEHMET BAYRAK

Emekli İlahiyatçı
Yazarın Tüm Yazıları >

Cömertlik ve cimrilik

A+A-

İnsanları dünyaya gönderen, istediği zaman da alıp öbür aleme götüren Yüce Mevlamız, insanları çeşitli şeylerle imtihan eder. Kimine çok mal vererek zenginlikle imtihan eder ki bakalım o maldaki fakirin hakkını (zekatını, sadakasını) verecek mi diye; kimini de fakirlikle imtihan eder, sabrını sınamak için. Ne yazık ki imtihanı kaybedenlerin oranı fakirlerden çok daha fazladır. Bu günkü boşanmalar, cinayetler, olumsuzlukların büyük çoğunluğu yokluktan değil, çokluktan ileri gelmektedir. Oysa zengin olanlar ahiret kaygısını dünyaya tercih etseler, Allah’ın kendilerine verdiği mallardan cömertçe Allah yolunda harcasalar, hem iç dünyalarında huzur bulurlar hem de ahirette.

Bu konuyla ilgili olarak Hazreti Peygamber (s.) şöyle buyurdu: “Cömert, Allah’a yakın, cennete yakın, insanlara yakın, ama cehennemden uzaktır. Cimri ise Allah’tan uzak, cennetten uzak, insanlardan uzak, ama cehenneme yakındır. Cömert cahil, Yüce Allah katında cimri abiden daha sevimlidir.” (Tirmizi Birr/40) 

Şu aşağıdaki hadis-i şerif de dikkatimi çekti, sayın okurlarımla paylaşmak istedim:

Hazreti Peygamber (s.) şöyle buyurmuştur: Peygamberlerden birini bir karınca ısırmış. O peygamber karıncaların köyünün (yuvasının) yakılmasını emretmiş ve yakılmış. Bunun üzerine Allahü Teâlâ: “Seni bir karınca ısırdı değil mi? ya sen Allah’ı tesbih eden ümmetlerden bir ümmeti yakmadın mı?” diye itab etmiş, azarlamıştır.

Şerh: hadiste zikrolunan peygamber bir köye uğruyor. Allah, o köy halkını irtikab ettikleri (işledikleri) isyandan dolayı helak etmişti. O Peygamber bir müddet orada hayretle tevakkuf ederek: “Ey Allahım! Sen bunları toptan helak ettin ya, bunların içinde çocuklar var, hayvanlar var, günah işlemedik kimseler de var…” diyerek bir ağaç altına oturmuş. O sırada ayağını bir karınca ısırmış. Ve hadisteki olay cereyan etmiş. Sanki: “Anladın ya! senin ayağını ısıran bir karınca değil mi idi? Bu bir karıncaya karşı bir cemaati yakmadın mı? diye itab edilmiş. (Tecrid-i Sarih 8/388)

Bu yazı toplam 506 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.