1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. ÇOK ÜRETELİM, AZ TÜKETELİM
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

ÇOK ÜRETELİM, AZ TÜKETELİM

A+A-

Bütün Dünya’da olduğu gibi yurdumuzda da ekonomik olarak büyük sıkıntı var, bu sıkıntılardan en az zararla çıkabilmek için devlet millet el ele vermemiz gerektiğine inanıyoruz, bu günlerde basına intikal eden bilgilere göre devlet azami tasarrufa yönelmekte, bu bilgiye göre devletimiz bu tedbirleri alırken milletimizde bireysel olarak üzerine düşeni yapmalı, aşırı tüketimden lüks yaşamdan biraz fedakarlık yapmalıdır. Bunlar bireyler için çok kolaydır.  Tüketeceği kadar alışveriş yapmalı, fazlalık kalıp çöpe atmamalı, gezi ve zorunlu yolculuklarda taşıtları tasarruflu kullanılmalı, benzin, mazot, gaz, elektrik ve doğalgaz üretimimiz yok denecek kadar az olduğu onlara verilen paraların ithal ettiğimiz ülkelere gittiği için ithalatımızın, ihracatımızdan az olmasına özen göstermeliyiz. Halkımız arasında benim yaptığım tasarruftan ne olur demiyelim, çok şey olur. Bu tasarrufları kişi olarak değil aile olarak bile yapsak yurdumuzda ortalama dört kişilik aileden yirmi milyon aile var yukarda bahsettiğim tükettiğimiz malzemelerin her birinden bin anda yirmi milyon, litre veya kilovat tasarruf etmiş oluruz. İsterseniz hepiniz ayrı ayrı düşünün böyle olmaz mı, bunu sudada, ekmekte  uyguladığımızı ı düşünün ne kadar faydalı bir tasarruf  olur, patatesi, soğanı çuvallarla alıp yarısını çürütüp atacağımıza haftalık ihtiyaçlarımızı haftadan haftaya alsak daha iyi olmaz mı, ekmeği, yemeği de böyle yapsak tükettiğimiz kadar alsak tabaklardakini dökmeden yesek o dökülen ekmek ve yemeği bulamayan çok gizli fakirler var bunları da düşünmüş olsak kötümü olur, hem kendi bütçemize hem de devletimizin bütçesine  katkıda bulunmuş olmazmıyız eğer bizler böyle düşünürsek geleceğimizi de kurtarmış olmazmıyız.

Bizim büyük çoğunluğumuz kendi sorumluluğumuzu unutup her şeyin yapılmasını devletimize atarız bundan millet olarak vaz geçmemiz öncelikle kendi sorumluluğumuzu bilmemiz lazım. Her türlü ihtiyacımızı öncelikle kendimiz yapmamız üretmemiz lazım. Üretmeden tüketmenin sonu bulunmaz, malisef tüketici bir toplum olduk üretmeye üretenlere yardımcı olmaya hiç yanaşmıyoruz, ondan sonra da pahalılıktan bahsediyor devlet niçin çare bulamıyor diyerek suçlu arıyoruz. Esas suçlu bizleriz lüks içinde yaşamaya çalışıyor, bu lüzumsuz tüketicileri örnek alıyoruz, markalı ayakkabı, markalı giysiler peşinde koşuyoruz, ev eşyalarımızın en lüksünü en gösterişlisini alıyoruz, belli bir zaman ondan usanıyor değiştirmeye çalışıyoruz bütün bu gösterişlerden ve özentilerden vaz geçmeliyiz ki hem kendimizi hem de devletimizi ekonomik yönden kurtarmaya yardımcı olalım, insan olarak kendimizi frenlemez kendi nefsimize hakim olamazsak kimse bize yardımcı olmaz milletin devlete devletin de millete ihtiyacı vardır bunlar her yönde aynı kararı alamaz aldığı kararı uygulayamazsa her ikisi de zarar görür, zararlardan sonra suçlu aramaya bahanelere sığınmaya gerek yok.

Fert olarak, aile olarak gösteriş ve müsrüflükten uzaklaşalım olanlar ile  yarışmayalım, olanlarda bu günü değil geleceği düşünerek hareket etsin, her zenginliğin bir sonu olabilir bunları hiç unutmayalım.

Bu yazı toplam 365 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.