1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. ÇOK GÜZEL ÖRNEK OLDUNUZ
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

ÇOK GÜZEL ÖRNEK OLDUNUZ

A+A-

Gün 19 Nisan 2018 Perşembe saat 20.30 İstanbul’da Fenerbahçe’nin sahasında kupa maçının ikinci randevusu yapılıyor. Stat dolu. Sporseverler ailece gelenlerde çoğunlukta iyi bir gece geçirmek istiyorlar. Hem zamanlarını ayırmışlar hem de para vererek stada koşmuşlar. Seyredecekleri futbol takımları Türkiye’mizin cüzide kulüpleri Fenerbahçe ve Beşiktaş her iki takımımızın da futbolcu kadroları Türkiye’mizin en iyileri birçoğu da Avrupa’da oynamış isim yapmış sözüm ona şöhretler oyun hakemin düdüğüyle başlar başlamaz oyuncuların iyi niyetli olmadıkları görülmeye başlandı. Hakemin iyi niyetiyle devam ediyordu ki 30. Dakikada Beşiktaş’ın en popüler en güvenilir oyuncusu Pepe’nin yaptığı hareketle kırmızı kart görmesi ondan sonraki davranışları sahayı terk ederken seyirciyi tahrik edici davranışları hiç normal miydi? Acaba aynı oyunca Avrupa’da oynadığı zamanlarda böyle davranışlarda bulunabiliyor muydu?

Seyirciyi tahrik etmek ondan kendi takımına bir pay çıkarmak isteyen oyuncu veya oyuncular olursa bunlara teknik direktörün ve yönetimin fırsat vermemesi lazımdır. Bu ve buna benzer davranışlara hem takımlarımız kendi içlerinde hem de futbol federasyonu zamanında el atmazsa sonuçlar işte 19 Nisan 2018 Perşembe günü gecesi gibi olur. Bundan da stadı dolduran sporseverler ile bütün Türkiye zararlı çıkar.  Eğer bu olay bilinçli olarak bir grup tarafından yapılmış ise bunların takımlarını sevdiklerini, futbolu sevdiklerini dolayısıyla Türkiye’mizi sevdiklerini söylemek mümkün değildir.

Bilindiği gibi Türkiye’miz 2024 (EURO) ya taliptir. Ve rakibi Almanya’dır. Yurdumuzda bu futbol şampiyonasına aday olabilmek için bütün imkânlar seferber edilmiş her türlü hazırlıklar yapılmış müracaat dosyası ( UEFA) ya teslim edilecekti. Ve durumun Türkiye lehine estiği görülüyordu. Ama bu çirkin olaydan sonra bütün Avrupa basını bu çirkinliği manşet yaptı, bilhassa Almanya basını bunu koz olarak kullanmaya başladı. Şimdi düşünelim o gün statta o ahlaksızlığı yapan kime hizmet etmiş kime zarar vermiş neticesindeki zararları tahmin etmek mümkün mü? Bu ahlaksızları kınamakla olmaz. En ağır cezayla cezalandırılmalıdır. Bunları da hiçbir savunan çıkmamalıdır. İki cüzide takımımıza bu zararı verenin sporla alakası olamaz. İnsanlığından şüphe edilir. Ben tahrike kapıldım pişmanım gibi safsatalar bahane olamaz.

Bütün takımlarımızın hocalarından idarecilerinden çok önemli ricalarımız var. Lütfen takımlarınızın başarısızlığında hakemleri suçlamayın. Önce kendinizi takımınızı özveriyle eleştirin acaba biz iyi oynadık da hakem mi maçı elimizden aldı yoksa doksan dakikada takım olarak kırk hata yaptık. Beceriksizdik onu görmedik hakem eğer yaptıysa bir iki hatayı mı görüyoruz diyebilin. Şunu da belirtmekte fayda var televizyonlarda yorum yapan beyler hakemin sahada saniyede verdiği kararın doğruluğunu, yanlışlığını ekrandan dakikalarca inceleyip fetva veriyorlar, ekranda bir daha biraz öne al biraz ilerle dur bakalım gibi davranışların hepsi yanlış işte bunların hepsi spor seyircilerini etkiliyor. O etkinin altında kalanlarda yanlış yapıyor bu yanlışlarda pahalıya mal oluyor. Acaba sebepleri kimler oluyor. Yorumcularımızdan bazıları bu yanlışları çok yapıyor. Bazıları ise daha makul hareket ediyor ne olursa olsun konuşmalarının yaptıkları yorumların sonucunu düşünmeleri lazım. Hocalar neticelerin iyi olmadığı maçlarda kimseyi suçlamasın suçu önce kendinde sonra da takımında arasın. Hakemde insan, hakemin yerinde kendisi olsa ne yapardı. Onu düşünsün. Oyuncularına hakeme saygılı davranmayı, seyirciyi tahrik edici davranışlardan kaçınmayı, sakatlıklara sebep olmamalarına tembih etmelidirler. O zaman bakalım yanlışlar olur mu? Olmaz.

 

Bu yazı toplam 602 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.