1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Çok geç değil, sizde bırakabilirsiniz
Çok geç değil, sizde bırakabilirsiniz

Çok geç değil, sizde bırakabilirsiniz

İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle yaptığı açıklamada sigaranın önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyledi.

A+A-

ÇEŞİTLİ HASTALIKLAR GÖRÜLÜYOR

Fiziksel, sosyal ve ekonomik yönden olumsuz sonuçlara yol açan sigaranın ciddi bir bağımlılık olduğuna dikkat çeken Güngüneş, sigara kullanımı ile birlikte akciğer, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok hastalığa yol açtığını vurguladı.  Dünya sağlık örgütüne(WHO) üye ülkelerle birlikte ülkemizde 1987 yılından bu yana her yıl “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” olarak 31 yıldır kabul edildiğini söyleyen Güngüneş, sigaranın sadece bireye değil, sigara dumanını soluyan diğer kişilere de ciddi zararlar verdiğini, sigara ve diğer tütün ürünlerinin dumanına maruz kalan kişilerde de aynı hastalıkların görüldüğünü sözlerine ekledi.

DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ

Güngüneş” Sigara kullanımı gelişmiş ülkelerde alınan önlemler ve toplumun bilinçlenmesi sonucunda giderek azalma eğilimi göstermektedir. Oysa gelişmekte olan ülkelerde sigara tüketimi artmaktadır” şeklinde konuştu. Sigaranın neden olduğu kanser ölümlerine bakıldığında da sorunun ne kadar ciddi olduğunun görüldüğünü ifade eden Güngüneş, bu nedenle sigara kullanımının önlenmesi için çalışmalarının önemi her geçen gün arttığını belirtti.  Dünyada bir milyardan fazla insan yetişkin nüfusun 1/4'ü sigara kullanmakta olup, her yıl 5 milyondan fazla insan bu nedenle hayatını kaybetmektedir. Bu kayıplar nedeniyle, sigara kullanımının önlenmesi amacıyla özel günler ilan edilerek, halkın bilinçlendirilmesine katkı sağlanması amaçlanmaktadır.  9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Gününde halkımızın bilinçlendirilmesine vesile olacak önemli bir gündür”

AMELİYATLARA MARUZ KALABİLİR

“Akciğer kanserinin en başta gelen nedeni olarak yüzde 85-90 ile sigara ve tütün alışkanlığı biliniyor. Akciğer kanserli hastaların yüzde 80'i sigara içen, yüzde 10'u bırakmış ve yüzde 10'u da içmemiş kişilerdir. Sigara içmeye devam ederseniz kalp krizi ve kanserden ölme riskiniz 20 kat artar, akciğerleriniz iflas eder, yürüyemez hale gelirsiniz. Ameliyatlara maruz kalabilir ve hatta uzuvlarınızı kaybedebilirsiniz.  Bunları gözetmenizi istiyoruz. Sigaranın sakıncaları gözetilirse, inanıyoruz ki sigaraya bağlı sorunlar büyük ölçüde aşılır. Ayrıca sigarayla mücadele kanser kontrolünün önemli bir basamağıdır. Ülkemiz sigarayla mücadele konusuna mevzuat ve kurumsal bazda destek veren nadir ülkelerdendir”

ALO 171 SİGARA BIRAKMA HATTI

“Sigarayı bırakmak isteyenler; İlimizde Müdürlüğümüze bağlı olarak faaliyet gösteren KETEM ( Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi)’nde Sigara Bıraktırma Polikliniği. Randevu sistemiyle çalışan polikliniğimizde Randevu için Alo 171 Sigara Bırakma Hattını arayabilirsiniz. İl Sağlık Müdürlüğü olarak amacımız, Tütün ve tütün ürünleri ile mücadelede halkımızın bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesidir.”

KETEM’E BAŞVURU YAPILABİLİR

Eğitim programlarının sadece belirli gün ve haftalarla sınırlı kalmayarak yıl boyunca planlanması ve tüm halkımıza ulaşabilecek şekilde devam etmesidir. Güçlü bir iradeyle ve aklınızla hissiyatınıza galip gelerek bu sigara alışkanlığından vazgeçiniz. Kendiniz, çocuklarınızın, sevdiklerinizin ve saydıklarınızın sağlığı için sigarayı bırakınız. Sigara sağlık düşmanıdır. Sigara sizin ve bizim, hepimizin düşmanıdır. Dumansız, temiz, sağlıklı bir dünya için müşterek düşmanımıza karşı çıkmayı başarın. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle halkımızı; ülkemizde her yıl binlerce kişinin ölümüne sebep olan, sigara ve sigara mamullerinden uzak durmaya ve bu gün vesilesiyle sigarayı bırakmaya davet ediyorum” dedi. Haber-Foto: Ahmet Gökdemir

Bu haber toplam 701 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.