1. YAZARLAR

  2. MERVE NUR ERYILMAZ

  3. ÇOCUKLARDA SINIR
MERVE NUR ERYILMAZ

MERVE NUR ERYILMAZ

PSİKOLOG-KÖŞE YAZARI
Yazarın Tüm Yazıları >

ÇOCUKLARDA SINIR

A+A-

 

Sınır bir nevi güvenlik, korunma, duvar diyebiliriz.                                                                         

Ev seçerken kapısı olsun, duvarları kalın olsun isteklerimiz bize sınırları gösterir ve bir nevi korunma, güvenliği çağrıştırır. Ülkemizin sınır kapıları sayesinde güvenliğimiz sağlanmakta ülkemizde huzur ve refah içerisinde yaşamaktayız.

Sınır koymak nedir, neden gereklidir?

Sınır koyma; insanın varlığını diğerlerininkinden ayırt etmeyi, haklarının nerede başlayıp bittiğini anlamayı sağlar. Çocuklar için 2 yaşından itibaren verilir sınırlar. Yatak ayırmayla başlar, tuvalet eğitimi, mahremiyet eğitimi vb.

Varlığının ve sınırlarının farkında olan çocuklar kendilerini ve dış dünyayı daha kolay kavrayabilirler. Kendini güvende hissetmeyi sağlar sınırlar. Sınırsız bir çocukta güvensizlik duygusuyla beraber öfke problemi oluşur ve ileriki yaşantısında toplumsal problemlerle karşılaşabilir.

Doğru ‘hayır’ çocuğu büyütür. Yani ne demek bu ?                                                                           2 yaşından itibaren beraber yatmaya hayır dersiniz ve çocuk yalnız yatabildiğinin, büyüdüğünün, bir birey olduğunun ve en önemlisi gücünün farkına varmasını sağlarsınız.

                                                                                           

Çocuğa sınır koyarken;

  1. Davranışlarımıza dikkat etmemiz gerekir. Çocuk sözlerle değil davranışlarla öğrenir ve anlar. Zihni görüntüyle çalışır, sözlerle ikna etmek hem sizi yorar hem de çocuk için çok sıkıcıdır.  Ayrıca sözlerle davranışların uyumuna çok dikkat eder. Çocuğunuza yapma dediğiniz bir kuralı sizin yapıp yapmadığınıza bakar zihninde eşleştirir.
  2. Yansıtma/Sınır/Alternatif yollarını kullanabilirsiniz.                                                                Örnek: Uyku saati geldi ancak çocuğunuz yatmak istemiyor ve televizyon seyrediyor. Evet seni anlıyorum yatmak istemiyorsun (Yansıtma)                                                         Şimdi televizyon seyretme vakti değil.(Sınır)                                                               Hafta sonu geldiğinde izleyebilirsin (Alternatif)                                                            Örnek: Okula gitme problemi                                                                                     Biliyorum okula gitmek istemiyorsun (Yansıtma)                                                         Şimdi okula gitme vakti (Sınır)                                                                                          Ya kendin gideceksin ya da ben seni götüreceğim (Alternatif)
  3. Sunduğunuz alternatifler arasından seçim yapacak ve sonucuna katlanacak.
  4. Sizin davranışsal bakımdan kararlı olduğunuzu görmeli. Görmeli ki ‘bu sınırı delemiyorum, annem ve babamda sınırı bozmuyor. Bu konuda çok güçlüler ben bunlarla baş edemem’ diyecektir.

Sınır problemi var mı yok mu nasıl anlanır?

Derslerinde sorun yaşıyor mu?                                                                               Arkadaşlarıyla sorun yaşıyor mu?                                                                                       Öğretmenle sorun yaşıyor mu?                                                                                        Evde sorun yaşıyor mu?                                                                                                  Vurma x Kırma davranışları mevcut mu?                                                                                  DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite sorunu)?

Tüm bu sorunların başlıca nedeni ;                                                                                        Evin çok rahat olması, evde sınırların olmaması aksine okulda veya toplumda kuralların ve sınırların olmasıdır. Bu sebeple çocuk zorlanır, gitmek istemez.

Sınır eğitimi evde verilmelidir. Okulda verilemez.

Gelecek nesillerin sınırlı ve güvenli bir nesil olabilmesi dileğiyle. Sağlıkla kalın…                                                                                                 

 

 

 

Bu yazı toplam 17595 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.