1. HABERLER

  2. KIRIKKALE

  3. Çocuklar işçi değil, öğrenci olmalı
Çocuklar işçi değil, öğrenci olmalı

Çocuklar işçi değil, öğrenci olmalı

Çocuk haklarına verdikleri önemi vurgulayan Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Süleyman Köstekli, “Her zaman söylediğimiz gibi çocuklar işçi değil öğrenci olmalıdır" dedi.

A+A-

ESNAF VE SANATKARLARI ODASI BAŞKANI KÖSTEKLİ, DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ VESİLESİYLE AÇIKLAMALARDA BULUNDU

 

 

 

MÜCADELE VERİYOR

Dünya Çocuk Hakları Günü vesilesiyle açıklamalarda bulunan Esnaf ve Sanatkarları Odası Başkanı Süleyman Köstekli, “Çocuk haklarının uluslararası alanda güvence altına alındığı BM Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, bundan 30 yıl önce 20 Kasım 1989’da kabul edildi. O tarihten bu yana çocukların daha iyi şartlarda yaşaması ve güzel yarınlara kavuşması için çalışmalar yapılıyor. Ancak bugün halen dünya üzerinde temel hak ve özgürlüklerine kavuşamayan çok sayıda çocuk var. Birçok ülkede çocuklar açlığa, yoksulluğa ve eğitimsizliğe karşı mücadele veriyor”

TÜM DÜNYANIN ORTAK SORUMLULUĞUDUR

“Ancak unutmamalıyız ki çocuk haklarının korunması ve hayata geçirilmesi tüm dünyanın ortak sorumluluğudur. Çocuklara temel hak ve özgürlüklerini en iyi şekilde sunan, onların en güzel şekilde yetişmesi için çalışan toplumlar geleceğe çok daha güvenle bakabilmektedir. Dünya Çocuk Hakları Günü vesilesiyle tüm çocuklarımızın başta şiddetten, savaştan ve sömürüden uzak, eğitim ve öğrenim hakkı öncelikli olmak üzere temel haklarını kullanabildikleri bir dünyada yaşamalarını temenni ediyorum” diye konuştu.

ÇOCUKLARIMIZIN YARINLARINI HEP BİRLİKTE KURALIM'

TESK’e bağlı Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği olarak çocuk haklarının korunması kapsamında UNICEF ile birlikte çocuk işçiliği konusunda yürüttükleri çalışmaların sürdüğünü anlatan Köstekli, “Çocuk işçiliğini önlemede farkındalık oluşturmak için TESK’e bağlı Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği olarak UNİCEF ile birlikte Çocuk Hakları ve İş İlkeleri Programı kapsamındaki çalışmalarımız devam ediyor. Çocuk, aile, okul ve işveren bağlantısını kurmak üzere bu örgütlenmenin kapasitesini artırarak çocuk işçilerin ve çalışma riski bulunan çocukların mesleki eğitime yönlendirilmesini sağlıyoruz”

TÜM TOPLUMA AÇIK ÇAĞRIMIZDIR

“Her zaman söylediğimiz gibi çocuklar işçi değil öğrenci olmalıdır. Bu kapsamda çocuk işçiliği ile mücadeledeki kararlılık tüm kurum ve kuruluşlarımızın, kamu ve özel sektörün, medyanın, esnafın, sanayicinin, tacirin, işçinin, işverenin ve ailelerin kısacası toplumun tüm kesimlerinin el ele vermesiyle ancak beklenen ve arzu edilen sonuçlara ulaşacaktır. Tüm topluma açık çağrımızdır. Gelin el ele verelim. Çocuklarımızın yarınlarını hep birlikte kuralım” şeklinde konuştu.

Haber: Burak Can

Bu haber toplam 810 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.