1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Çocuklar dikkat edin Ahmet Ağa sizi kandırır!.. (Sohbet-i Canan - Kaya Sak)
Çocuklar dikkat edin Ahmet Ağa sizi kandırır!.. (Sohbet-i Canan - Kaya Sak)

Çocuklar dikkat edin Ahmet Ağa sizi kandırır!.. (Sohbet-i Canan - Kaya Sak)

Muhterem Can Dostlarım!.. Bir beldede çiftçilik yapan iki samimi arkadaş tarlalarına saçmak maksadı ile kaliteli tohumluk buğday araştırması yaparlar...

A+A-

Muhterem Can Dostlarım!..

Bir beldede çiftçilik yapan iki samimi arkadaş tarlalarına saçmak maksadı ile kaliteli tohumluk buğday araştırması yaparlar ve aradıkları kalitedeki buğdayın köyün birinde Ahmet isimli oldukça çaplı çiftçilik yapan bir ağa da olduğunu öğrenirler. Kamyonları ile Ahmet ağanın köyüne gelirler köye yakın bir harmanda düven süren bir ihtiyara selam verdikten sonra tohumluk buğday satan Ahmet ağayı nerede bulacaklarını sorarlar. İhtiyar bunlara köyün yolunu gösterir, köy meydanındaki kahvehanede kime sorarlarsa kendilerine Ahmet ağayı gösterebileceğini de söyledikten sonra: -Çocuklar dikkat edin Ahmet ağa sizi kandırabilir! Diyerek gençlerin zihninde bir soru işareti oluşturur.

Gençler köy meydanına vardıklarında kahvenin önünde sandalyede oturan bir ihtiyara Ahmet ağayı sorarlar o da Ahmet ağanın kendisi olduğunu söyler, aralarında şu konuşma geçer;

-Ahmet ağam biz senin tohumluk buğdayının iyi olduğunu öğrendik ve buğday almaya geldik,

-Çocuklar tam yerine geldiniz istediğiniz kadar alabilirsiniz, diye cevap verir Ahmet ağa.

Pazarlıkta anlaşırlar. Gençlerin her biri 100’er çinik buğday alacaklardır.

Ahmet ağa gençlere “Yalnız çocuklar şu karşıdaki ambar tohumluk buğday ambarı, benim hiç adamım yok arabalarınızı kendiniz yükleyeceksiniz” der. Gençler kabul ederler ve kamyonlarını ambarın içine buğdaya yanaştırırlar ve aralarında şu konuşma geçer;

“Yahu arkadaş aşağıdaki düven süren ihtiyar bize ne demişti? (Dikkat edin Ahmet ağa sizi kandırabilir) halbuki adam çinik saymak için yanımıza bile gelmedi. Gel biz bu fırsatı değerlendirelim” derler ve her biri 10’ar çinik buğday fazla yüklerler. Yükleme işi biter ve ödeme yapmak için Ahmet ağanın yanına gelirler ödemeyi yaparlar ve “Ağam hakkını helâl et” diye helâllik isterler. Ahmet ağanın cevabı oldukça manidardır.

“Çocuklar mal benim değil ki mal Allah’ın siz O’nunla helâlleşin!” der.

Gençler bu sözlerden pek bir şey anlamazlar, çok da önemli değildir çünkü oldukça kârlı bir iş yapmışlardır.

Köyden ayrılırlar giderken önce görüştükleri düven süren ihtiyarın yanına uğrarlar çünkü söyleyecek iki çift sözleri vardır. Derler ki “Dayı sen adama iftira attın, halbuki adam şeker gibi adammış biz arabalara doldurduğumuz buğdayın çiniğini saymaya yanımıza bile gelmedi.”diye sitem ederler. Bunun üzerine ihtiyar sorar ;”Peki siz ne yaptınız?” gençler akıllıca kârlı bir iş yapmış olmanın verdiği rahatlıkla “Ne yapacağız çaktırmadan 10’ar çinik fazla aldık” derler. Bunu duyan ihtiyar: “Eyvah size söylediğim aynen oldu ve Ahmet ağa sizi kandırdı” der. Gençler adama itiraz ederler, “Dayı yanlış anladın galiba o bizi değil biz onu kandırdık” derler.

İhtiyar bakar ki bunlar meselenin özünü anlamamışlar o zaman onların anlayacağı dilden anlatmaya çalışır ve der ki: “Ahmet ağa helâlleşmeyi ahirete bırakmış orada 10 çinik buğdayı veya parasını nereden bulup ödeyeceksiniz?” diye sorunca gençler o zaman uyanırlar ve hemen geri dönüp Ahmet ağanın yanına gelirler çok büyük bir hata ettiklerine yani hırsızlık yaptıklarını şimdi ise tövbe ettiklerini, fazladan aldıkları buğdayların bedelini ödeyip helâlaşmak istediklerini söylerler. Bunun üzerine belikli Ahmet ağa sıradan birisi değildir. Tabii aşağıda düven süren ihtiyar gibi “Çocuklar ben sizi ne güzel kandırmıştım tabii o aşağıdaki sizi uyarıncaya kadar madem siz uyandınız, kalp gözünüz açıldı, helâlleşmeyi ahirete bırakmadınız; ben de size hakkımı bu kalp gözünüzün açıklığını ve bu hassasiyetinizi öldüğünüz güne kadar devam ettirmek şartı ile helâl ediyorum” der.

Değerli Can Dostlarım!..

Bu bir kıssadır. Yaşanmış veya yaşanmamış çok da önemli değil ancak bize düşen bu kıssadan alacağımız hissenin çapı veya büyüklüğünü tayin edebilmektir. Tabii bu da İman ferasetimizle doğru orantılıdır. Rabbim cümlemizin İman ferasetimizi daima diri ve yüksek seviyede tutmamızı nasip ve müyesser eylesin! Amin.

Bu haber toplam 537 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.