1. YAZARLAR

  2. İHSAN AKÇA

  3. ÇOCUKLAR BAYRAMINIZIN 98. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN
İHSAN AKÇA

İHSAN AKÇA

EĞİTİMCİ YAZAR
Yazarın Tüm Yazıları >

ÇOCUKLAR BAYRAMINIZIN 98. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

A+A-

23 Nisan 2018 Pazartesi günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 98. Yıl dönümünü kutluyoruz.98 yıldır büyük bir coşkuyla kutlanan bayramımızın Türk çocukları ile bütün dünya çocuklarına hayırlı olsun. Türkiye cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından bütün dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan dünyanın ilk ve tek çocuk bayramıdır. Bugün aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisinin 1920 yılında açıldığı gündür. 1935 yılında halkın egemenliği bayramı ile birleştirilmiş 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Ulu önder Mustafa Kemal geleceğin çocukların elinde olduğuna inanmış bu nedenle çocuklara büyük önem vermiştir. Atatürk’ün çocuklara hitaben söylediği birçok söz bulunmaktadır. “Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bu günün çocuğunu yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir”. “Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan da korunmalı, onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır”.

Çocukların sahip olduğu gücün farkında olan Mustafa kemal Atatürk bu nedenle 23 Nisan 1920’de Türkiye büyük millet meclisinin açılışını çocuklara armağan etmiştir. Dünyada tek çocuk bayramı 23 Nisan Atatürk’ün çocuklara verdiği önemi ve çocuklara duyduğu sevgiyi göstermektedir. Atatürk 23 Nisanı yalnızca Türkiye’de yaşayan çocuklara değil dünyadaki tüm çocuklara armağan etmiştir. Bu nedenle her sene 23 Nisan için Türkiye’ye dünyanın her yerinden çocuklar gelmekte ve çocuk bayramını kutlamaktadırlar. Mustafa Kemal yine şöyle demiştir.” Çocuk sevgisi insan sevgisi için bir ihtiyaçtır”. “gelecek için hazırlanan çocuklara hiçbir güçlük karşısında yılmayarak tam bir sabır ve metanetle çalışmalarını ve öğrenim gören çocuklarımızın ana ve babalarına da çocuklarının öğrenimlerini tam anlamaları için hiçbir fedakârlıktan çekinmemelerini tavsiye etmiştir.” Çocuklar geleceği yapacak adamlardır. Fakat geleceği yapacak bu çocukları yetiştirecek ana ve babalar aydınlatabilmeli ki yetiştirecekleri çocuklar bu millete hizmet edebilecek yararlı ve faydalı insanlar olsun.

Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize yapacakları işin hududu ne olursa olsun en evvel Türkiye’nin istiklaline, benliğine, milli geleneklerine düşman olan unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir. Burada ana, baba ve okullarımıza büyük görevler düşmektedir.

Ulusal egemenlik bir ulusun kendi kendini yönetmesidir. Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra 1 Kasım 1922 yılında saltanata yani padişahlık yönetimine son veren Mustafa kemal ulusuna seçme ve seçilme hakkını vermiştir. Böylelikle hem seçme ve hem de seçilme hakkına sahip olmuştur. Onun için yetiştireceğimiz gençlerimizi yurt, ulus, aile ve yurttaş sevgisiyle beraber doğruya, iyiye ve güzel şeylere karşı sevgi ve ilgi uyandırmaya çalışarak yetiştirmeliyiz. Türkiye Cumhuriyetini özellikle yetiştirmekte olan gençlere ve çocuklara emanet eden Mustafa Kemal Türk çocuğuna sen çok zekisin! Bu belli fakat zekânı unut daima çalışkan ol. Demiştir. Şimdi sen Avrupa’dan daha ileri gidecek güçtesin. Bu sana atandan emirdir. Bunu hiçbir zaman unutma! Sevgili analar büyük başarılar siz anaların yetiştirdikleri seçkin çocukların yardımıyla meydan gelir bunu bilen Mustafa Kemal( Türkiye Cumhuriyeti Devleti) Türk gençliğine bırakıyorum. Gözüm arkada kalmayacaktır, demiştir.

 

Bu yazı toplam 1434 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.