1. YAZARLAR

  2. ALAATTİN KARAER

  3. Çirkin Saldırı!
ALAATTİN KARAER

ALAATTİN KARAER

SANAT KALEMİ
Yazarın Tüm Yazıları >

Çirkin Saldırı!

A+A-

 

alaattin-karaer--kose-yazisi1-003.jpg  alaattin-karaer--kose-yazisi2-002.jpg

  “Sanatsız kaIan bir miIIetin hayat damarIarından biri kopmuş demektir.”

Atatürk

 

    Sanat üzerine çok güzel sözler yazılmıştır elbette! Fakat en güzel sözler bana göre kendi ülkelerinin sözleridir. Cumhuriyetimizin kurucusu M. Kemal Atatürk’ün:

    “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.”  sözü tüm dünya ülkelerine hitap etmektedir.

    "Yangınlar, alevler bizim içimizdeki alevleri söndürümez. İçimizde ateş farlı bir ateş. Atatürk ateşi, Cumhuriyet ateşi. Ona bir şey olmuyor . Burası dünyanın ilk ve tek parasız özel okulu, 26 yıldır...” diyen, Pazar gecesi Müjdat Gezen Sanat Merkezine yapılan kundaklamadan sonra konuşan, Tiyatro, sinema ve dizi oyuncumuz Müjdat Gezen’di.

     Müjdat Gezen Sanat Merkezi, kısa adıyla MSM, İstanbul'da yerleşik, Ziverbey mevkiinde bulunan, içeriğinde Müzik, tiyatro vb. eğitimlerin olduğu bir sanat merkezidir. Tiyatro, Klasik Türk Müziği, Türk Halk müziği, Hafif Batı Müziği, Klasik Gitar bölümlerinde 4 yıl süresince ücretsiz olarak eğitim vermektedir. MSM, gönüllülerin bağışları ve merkezin sanatsal faaliyetlerinden ve kurslardan elde edilen gelirlerle etkinliklerini sürdürmektedir. Ayrıca yetişkinler için akşam okulları, Actor Studio, hafta sonu kış okulları, yaz okullar ile de tiyatroyla hobi olarak ilgilenenlere ücretli eğitim vermektedir. 2003 Senesinde Cihangirde MSM2 hizmete girmiştir. Cihangir MSM 2 Konservatuvar bölümü 2 senelik olup bu bölümü bitirenlere 'DİPLOM' verilir. 2 Senelik konservatuvarı pekiyi derecesiyle bitirenler; ziverbeydeki MSM1 de lisans tamamlama eğitimi almaya hak kazanırlar.

     Türkiye'de geleneksel Türk tiyatrosu eğitimi veren ilk kurumdur. Meddah ve Orta oyun eğitimin içinde önemli bir yer tutar. Eğitim sahne tatbikatı ağırlıklıdır; ama yeterli derecede kuramsal derslerle de nitelikli sanatçı yetiştirme yolunu benimsemiştir. Her yıl Nisan ayında yetenek sınavı yapılır. Bu sınavda başarılı olan 13-16 öğrenci okulda okumaya hak kazanır. İlk sene hazırlık sınıfı sonunda yapılan Final sınavında başarılı olan öğrenciler bir üst sınıfa kabul edilir. Türkiye'de ücretsiz konservatuvar eğitimi veren tek konservatuvardır. 2005 senesinde Kadiköy Bahariyede MSM Sahnesi açılmıştır. Türk tiyatrosunun emektarları Müjdat Gezen önderliğinde MSM öğrencileriyle oyunlar sergilemektedirler. Mezun olan veya halen okumakta olan öğrenciler bu sahnede oyunlarını sergilemektedirler.

     Usta tiyatrocu Müjdat Gezen; 5 Ocak 2017 tarihinde İzmir Adliye’sinin önünde yapılan terör saldırısına kahramanca karşılık verip büyük bir faciayı önleyen ve bu sırada şehit düşen polis memuru Fethi Sekin’in üç çocuğuna burs verdiği de ortaya çıktı. Buna rağmen, konuya yönelik kendisine yöneltilen soruları yanlış anlamaların önüne geçmek için cevapsız bırakmıştır.

     Kaba kuvvetle, kalleşlikle nereye varacağını sanıyorlar böyle yaratıklar acaba!

    İstanbul Kadıköy’deki Müjdat Gezen Sanat Merkezine yapılan çirkince saldırıyı kınıyor, tüm sanatseverlere geçmiş olsun diliyorum.

 

Bu yazı toplam 1040 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.