1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Çiçek: Dershaneler ihtiyaçtan doğdu, ihtiyaç bitmediyse sıkıntı çıkar
Çiçek: Dershaneler ihtiyaçtan doğdu, ihtiyaç bitmediyse sıkıntı çıkar

Çiçek: Dershaneler ihtiyaçtan doğdu, ihtiyaç bitmediyse sıkıntı çıkar

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, dershanelerin ihtiyaçtan ortaya çıktığını belirterek, 'Bu ihtiyaç ortadan kalkmadıysa sıkıntı çıkar' dedi. Dershanelerin...

A+A-

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, dershanelerin ihtiyaçtan ortaya çıktığını belirterek, 'Bu ihtiyaç ortadan kalkmadıysa sıkıntı çıkar' dedi. Dershanelerin kapatılma çalışmasını değerlendiren Meclis Başkanı Çiçek, dershanelerin kapatılabilmesi için, eğitim sisteminin, böyle bir ihtiyaç kalmayacak şekilde iyileşmesi gerektiğinin altını çizdi.

Çiçek, Türkiye'de eğitim meselesini tam yerli yerine oturtamadıklarını, 80-90 yıllık süre içerisinde eğitimde çok defa model değişikliği olduğunu belirterek, "Dershaneler neden ortaya çıktı, demek ki bir ihtiyaçtan doğdu. Durup dururken hiçbir konu kendiliğinden olmaz. Devletin eğitim sistemi, insanların eğitimi öğretimi bakımından.. İşte merkezi sistem getirdiniz. Sınava girilecek, bütün öğretmenleri olan bir okulda yetiştirilen öğrenciyle, senesinin yarısı boş geçen, bütün dersleri alamamış bir öğrenci aynı sorularla sınava girince, birisi kazanıyor diğeri kazanamıyor. Eğitim sisteminde taşlar yerli yerine oturtulamadığı için bu ve benzeri müesseseler çıktı. Bu gerekçe ortadan kalktıysa bu türlü düzenlemeler bir şey ifade eder, kalkmadıysa ya da alternatifi konulamadıysa o zaman başkaca sorunlar çıkar. Buna iyice bir bakmak lazım. " diye konuştu.

Türkiye'de eğitim sisteminde yapılan değişiklikler sonucunda bir kalite sıkıntısı ortaya çıktığını, imtihan sisteminden kaynaklanan birtakım sıkıntılar olduğunu belirten Çiçek, "O işleri bir ölçüde dışarıdan telafi edebilmek bakımından da, devletin kendi örgütü dışında da dershaneler falan bu ihtiyaçtan kaynaklandı. Bu ihtiyaç mevcut uygulama ya da alternatif düzenleme ile ortadan kaldırılıyorsa mesele yok. Değilse, insanoğlu benzer şekilde formülle, benzer yöntemlere başvurabilir." dedi.

AZAMİ İSTİFADE ETMEK LAZIM

Cemil Çiçek, eğitim eksikliğinin ciddi sorunlara yol açacağını söyleyerek şöyle devam etti: "Eğitim meselesi önemli. İnsanlar yanlış iş yapmasın diyorsak, bu ister terör ister başka bir şey. Yani terör olmazsa alkol olur, uyuşturucu olur. en önemli faktörlerden bir tanesi eğitimsizliktir. Eğer kurulan müesseseler, ister devletin kurduğu, ister gönüllerin yaptığı bu dershaneler, kurumlar buna olumlu tesir ediyorsa bunları desteklemek lazım. Bu yol ve yöntemlerden de azami ölçüde istifade etmek gerekir diye düşünüyorum."

ANAYASA ÇALIŞMALARI

Yeni Anayasa çalışmalarına da değinen Çiçek, şu anda partilerin 60 maddede mutabık olduklarını, ancak daha mutabık olunması gereken 112 madde bulunduğunu ve bu maddelerin çok daha zor uzlaşılacak maddeler olduğunu belirtti.

Bu yola çıktıklarında çalışmaları 2012 yılının sonunda tamamlamayı amaçladıklarını ancak 2013'ün sonuna gelindiği halde hala tamamlanamadığını belirten Çiçek, meselenin çalışmalara devam etme meselesi değil, ürün verebilme meselesi olduğunu söyleyerek, önlerinde seçim süreçlerinin olduğunu bu sebeple de çok sıkıntılı bir zaman sürecine girildiğini ifade etti.

ÖĞRENCİ EVLERİ TARTIŞMASI

Çiçek, "Türkiye'nin tartıştığı bazı konular var; öğrenci evleri ve yurt meselesi. Bu tartışma Adana Valisi'nin açıklamalarına kilitlendi. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine, bu açıklamanın hiçbir şekilde tasvip edilemeyeceğini söyledi.

Valilerin sıradan kişi olmadığını, devleti ve hükümeti temsil ettiklerini belirten Çiçek, "Bu temsile uygun davranmaları gerekir; halkın önünde olan insanların, yaptıklarıyla, söyledikleriyle. Halk ona farklı bir tavır içinde olur. Yoldan geçerken saygıda kusur etmez. Kaldı ki devletin taşradaki eli, ayağı, yüzüdür. Bir vali ne kadar vatandaşla gönül bağı kurarsa, çünkü bizim vatandaş ile devlet arasında halen makas açığı vardır. Devleti sempatik hale getirecek, 'bu devlet benim devletimdir' diyecek, kaynaşmayı temin edecek ve bu makası kapatacak bürokratların başında valiler gelir. Onların buna uygun davranması lazım, bu nitelikleri taşıması lazım. Bunlar olmadığı takdirde bunca sıkıntının içerisine bir de vali sıkıntısı yaşarız. Bana hiçbir valinin hakkı yoktur. Herkes görevini hak, hukuk çerçevesinde, adalet ölçüleri içinde yapacak. Konuşmalarına, tavırlarına, her şeyine de dikkat edecek. Etmiyorsa bunca sıkıntımız var, bir de bu sıkıntıları yaşarız" diye konuştu. 

Bu haber toplam 279 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.